معرفی اپلیکیشن: چگونه پین‌کد WPS روترمان را پیدا کنیم؟

قابلیت WPS برای برقرار کردن یک ارتباط امن و اختصاصی میان روتر بی‌سیم یا اکسس‌پوینت با دستگاه‌های دیگر شبکه است.

WPS موجب افزایش امنیت شبکه و وای‌فای می‌شود ولی به همان اندازه هم می‌تواند خطرزا و آسیب‌پذیر نشان بدهد. پیش از این، در مطلب «هر چیزی که باید درباره قابلیت WPS روترهای بی‌سیم بدانید» به طور مفصل درباره این ویژگی روترها و اکسس‌پوینت‌ها صحبت کردیم.

اما گاهی اوقات نیاز دارید پین‌کد WPS روترتان را بدانید یا اینکه بفهمید اصلا قابلیت WPS روترتان فعال است یا خیر!

هر روتر بی‌سیم یک پین‌کد اختصاصی دارد که در پنل مدیریتی و در هنگام فعال‌سازی این قابلیت قابل مشاهده است. برخی از کاربران این پین‌کد را جایی ذخیره کرده یا یادداشت می‌کنند تا در هنگام اتصال یک دستگاه به روتر با WPS ازش استفاده کنند ولی برخی دیگر از کاربران ممکن است فراموش‌اش کرده باشند یا اصلا ندانند چگونه باید این پین‌کد را به دست بیاورند.

اپلیکیشن WPSApp یکی از معروف‌ترین برنامه‌های اندرویدی برای افزایش امنیت روترهای بی‌سیم و شبکه‌های وای‌فای است. این اپلیکیشن ساده در چند مرحله می‌تواند اطلاعات و مشخصات امنیتی روتر بی‌سیم یا وای‌فای شما را نشان‌تان بدهد.

کار اصلی اپلیکیشن WPSApp یافتن پین‌کد WPS روترها است. این اپلیکیشن تا کنون بیش از ۱۰ میلیون بار دانلود شده و در گوگل‌پلی امتیاز ۴.۴ را گرفته است. آخرین به‌روزرسانی این اپ هم در ۲۱ جولای انجام شده است.

نحوه کار اپلیکیشن WPSApp

کار با این اپلیکیشن بسیار ساده است. پس از دانلود و نصب؛ ابتدا یک پیغام هشدار می‌دهد که نمی‌توانید از این اپلیکیشن برای مصارف هک روترهای دیگران یا هک وای‌فای ناشناس استفاده کنید:

بعد خیلی ساده در بخش Networks می‌توانید شبکه‌های وای‌فای محیط اطراف خود را اسکن کرده تا وای‌فای خودتان را یافته و اطلاعات آن را مشاهده کنید:

در بخش Devices می‌توانید دستگاه‌های متصل به وای‌فای را مشاهده کنید. یکی از روش‌های فهمیدن هک شدن یک شبکه؛ بررسی دوره‌ای دستگاه‌های متصل به وای‌فای یا روتر است. همان‌طور که می‌بینید در این بخش فهرست تمام دستگاه‌ها را با مشخصات کامل به شما نشان می‌دهد:

در بخش Channels هم می‌توانید تعداد شبکه‌های موجود فعال روی WPS در کانال‌های رادیویی مختلف را مشاهده کنید. از جمله می‌توان وای‌فای خودتان و کانال رادیویی آن را ببینید:

حالا سراغ کار اصلی اپلیکیشن WPSApp برویم. در همان بخش Networks اگر روی شبکه وای‌فای خودتان ضربه بزنید؛ صفحه اطلاعات وای‌فای مانند SSID و BSSID، نوع رمزنگاری، آیا از کلید رمزنگاری استفاده می‌شود یا خیر؛ فعال بودن WPS و … را مشاهده کنید:

خود نرم‌افزار WPSApp یک پین‌کد براساس نوع روتر و مدل آن پیشنهاد می‌دهد. روی کلید Connect With Pin ضربه بزنید تا این پین‌کد آزمایش شود و اگر صحیح بود؛ به شما گزارش داده می‌شود:

اگر پین‌کد صحیح نباشد؛ می‌توانید پین‌کدهای دیگر را آزمایش کنید. با این اپلیکیشن می‌توانید کلیدهای رمزنگاری وای‌فای را هم آزمایش کنید.

توصیه می‌شود از این اپلیکیشن فقط برای شبکه‌های وای‌فای و روترهای خودتان استفاده کنید. رفتن به سراغ روترها و وای‌فای همسایه‌ها و دیگران می‌تواند برای شما پیگیری‌های حقوقی داشته باشد!