با به‌روزرسانی فریم‌ویر مودم‌های هواوی B612 یا ایرانسل TF-i60 از تجمیع فرکانس و MIMO 4×4 سود ببرید

دو سال پیش که مودم هواوی B612 یا همان ایرانسل TF-i60 توسط ایرانسل وارد ایران شد و سروصدا کرد؛ مشکلاتی در فریم‌ویر و پنل مدیریتی آن مشاهده شد.

ایرانسل و هواوی وعده کردند یک فریم‌ویر جدید برای این مودم داده خواهد شد که برخی از مشکلات آن را رفع می‌کند. مثلا، عدم ثبات در اتصال به شبکه 4.5G، آنتن‌دهی ضعیف یا MIMO 2×2 و عدم پشتیبانی از تجمیع فرکانس برخی از مشکلات این مودم بودند.

همین مشکلات باعث می‌شدند خریداران توی ذوق‌شان بخورد و غالب‌شان از این مودم روتر راضی نباشند.

اکنون، حدود یک ماهی است که فریم‌ویر جدید برای این مودم عرضه شده و کاربران در حال به‌روزرسانی و ارتقای فریم‌ویرهای مودم‌های خود هستند.

راهنمای به‌روزرسانی فریم‌ویرهای مودم‌های B612 و TF-i60

خبر بسیار خوشحال‌کننده‌ای که در انجمن‌ها و همین‌طور تماس‌های کاربران منتشر شده؛ رفع شدن برخی از مشکلات مودم هواوی B612 است؛ به‌طوری‌که سرعت دانلود کاربرانی که به فریم‌ویر جدید ارتقا دادند به مرزهای ۱۰۰ و ۱۴۰ مگابیت رسیده است.

سرعت‌های پایدار دانلود هم نزدیک به ۷۰ الی ۸۰ مگابیت است که بسیار مناسب بوده و حالا سرعت واقعی این مودم را نشان می‌دهد.

به طور مشخص، با فریم‌ویر جدید، مودم هواوی B612 (ایرانسل TF-i60) از قابلیت‌های تجمبع فرکانس و MIMO 4×4 پشتیبانی می‌کند که همین‌ها باعث بهبود انتن‌دهی و افزایش سرعت شدند.

تجمیع فرکانس

CA (تجمیع فرکانس) قابلیتی است که اجازه می‌دهد کاربر دو فرکانس رادیویی مجزا را با یکدیگر ترکیب کند تا به سرعت بالاتری روی مودم دست یابد. در مودم B612 چون از رده LTE Cat6 است؛ امکان تجمیع فرکانس ۲ باند رادیویی یا CA2 وجود دارد.

برخی از دوستان و کاربران سوال کردند روی فرکانس‌های TD-LTE امکان CA هست؟ در جواب باید گفت بله روی این فرکانس‌ها هم تجمیع فرکانس صورت می‌گیرد و اگر شما تنظیمات مودم را روی CA قرار دهید؛ می‌توانید از پهنای‌باند دو فرکاسن رادیویی اختصاصی TDD برای افزایش سرعت استفاده کنید.

MIMO

قابلیت بعدی افزوده شده به مودم TF-i60، پشتیبانی از MIMO 4×4 است. این مودم از ابتدا به ۴ آنتن LTE داخلی مجهز شده بود ولی فریم‌ویر اولیه بیشتر از MIMO 2×2 را پشتیبانی نمی‌کرد که خوش‌بختانه با ارتقای فریم‌ویر می‌توان از MIMO 4×4 سود برد.

MIMO 4×4 یعنی استفاده از ۴ آنتن مجزا برای تبادل اطلاعات و این نتیجه‌ای جز افزایش سرعت ندارد. تصور کنید شما با ۲ آنتن به دکل‌های موبایل متصل شوید یا اینکه از ۴ آنتن استفاده کنید. 

در حالت MIMO 4×4 تجمیع فرکانس صورت نگرفته است و شما از یک باند رادیویی استفاده می‌کنید ولی ۴ لینک و خط ارتباطی مجزا با آنتن BTS موبایل دارید و می‌توانید اطلاعات را با سرعت بیشتری دریافت کنید.

اینکه کدام‌یک از این دو حالت برای مودم شما بهتر است و باید روی آن تنظیم کنید؛ دقیقا به منطقه سکونت شما برمی‌گردد. برخی اوقات MIMO 4×4 سرعت بهتر و پایدارتری می‌دهد و گاهی اوقات CA جواب خواهد داد.

همان‌طور که گفتیم؛ گزارش‌های کاربران نشان می‌دهد باید با این قابلیت‌ها و به‌خصوص MIMO 4×4 به سرعت‌های نزدیک به ۱۰۰ مگابیت روی شبکه‌های TD-LTE و 4G برسید.

شبکه 4.5G

برخی از کاربران هم سوال کردند مودم‌های یاد شده با فریم‌ویر جدید از شبکه 4.5G پشتیبانی می‌کنند؟

در جواب باید گفت این مودم‌ها از همان ابتدا این شبکه را پشتیبانی و شناسایی می‌کردند ولی به علت مشکلات فریم‌ویر و عدم پایداری سیگنال‌ها غالب اوقات روی 4G قفل می‌کردند.

با به‌روزرسانی فریم‌ویر دیگر این مشکل رفع شده و به راحتی شبکه موبایل 4.5G برای دستیابی به سرعت بالاتر شناسایی و روی آن قفل می‌شود.