با 802.11ac خداحافظی کنید: وای‌فای ۵ گیگابیت روی استاندارد جدید 802.11ax بدست آمد

شرکت کره‌ای SK Telecom اعلام کرد با به‌کارگیری فناوری‌ جدیدی به سرعت ۴.۸ گیگابیت روی استاندارد 802.11ax دست یافته است.

این سرعت حدود ۴ برابر سرعت استاندارد 802.11ac است. به نظر می‌رسد؛ نسل آینده روترها و اکسس‌پوینت‌ها در سال ۲۰۱۸ مبتنی بر این استاندارد جدید باشند. تا کنون؛ چندین شرکت از جمله ایسوس روترهایی با استاندارد 802.11ax معرفی کردند.

همچنین؛ شرکت کوانتنا چند روز پیش، اولین تراشه دنیا براساس استاندارد 802.11ax را معرفی کرد.

پیش به سوی 802.11ax

شرکت SK Telecom یکی از اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی بزرگ در کشور کره جنوبی است. این اپراتور توانسته است برای اولین بار در دنیا؛ فناوری وای‌فای را روی استاندارد 802.11ax به مرز سرعت ۵ گیگابیت برساند. این اپراتور می‌خواهد اولین اکسس‌پوینت مبتنی بر این استاندارد را نیز معرفی کند.

در حال حاضر؛ استاندارد 802.11ac روی فرکانس ۵ گیگاهرتز کار کرده و در یک لینک ارتباطی می‌تواند سرعتی ۱.۳ گیگابیت داشته باشد ولی استاندارد جدید IEEE 802.11ax روی هر دو فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز کار می‌کند و سرعتی ۴.۸ گیگابیتی را روی یک لینک با ۴ آنتن اختصاصی فراهم می‌کند.

دیگر تفاوت فناوری جدید وای‌فای با استاندارد 802.11ac در استفاده از پهنای‌باند ۱۶۰ مگاهرتز است. در استانداردهای 802.11n و 802.11ac شاهد استفاده از پهنای‌باند ۸۰ مگاهرتز بودیم که سرعت کمتری به دست می‌دهد.

شرکت SK Telecom می‌گوید در فناوری جدید از تکنیک‌های OFDMA و MU-MIMO استفاده شده است. به علاوه، فناوری جدیدی به نام DSC (مخفف Dynamic Sensitivity Control) استفاده شده که باعث بهبود کارآمدی شبکه می‌شود.

انتظار می‌رود در سال آینده؛ اسمارت‌فون‌ها به تراشه‌های 802.11ax مجهز شوند که به صورت تئوری بتوانند سرعت ۱.۲ گیگابیت را با دو آنتن روی پهنای‌باند ۸۰ مگاهرتز داشته باشند. از سوی دیگر؛ سازندگان روترهای بی‌سیم دارند کم‌کم پشتیبانی از استاندارد 802.11ax را در دستور کار خود قرار می‌دهند.

باید امیدوار باشیم هرچه زودتر تراشه‌ها و محصولات مبتنی بر استاندارد و فناوری جدید وای‌فای روانه بازار شوند تا شاهد یک جهش بزرگ دیگر در شبکه‌های بی‌سیم باشیم.