راهنمای خرید

۱۰ نکته‌ای که باید در هنگام انتخاب یک روتر VPN بدانیم

وقتی چند دستگاه (مانند اسمارت‌فون، تلویزیون، لپ‌تاپ، کامپیوتر و …) در خانه یا محل کار داشته باشید که باید از طریق وی‌پی‌ان به اینترنت متصل شوند؛ بهتر است یک روتر وی‌پی‌ان خریداری کنید و تنظیمات وی‌پی‌ان را روی خود روتر انجام دهید.

در این صورت، دیگر نیازی نیست هر دستگاه یک نرم‌افزار وی‌پی‌ان داشته باشد یا برای هر دستگاه یک وی‌پی‌ان جداگانه خریداری کرده باشید و دایما در حال شارژ وی‌پی‌ان‌ها یا نصب و حذف برنامه‌های جدید باشید.

در دنیا روترهای VPN بهترین راه‌کار برای استفاده کاربرانی هستند که چندین دستگاه متصل به وی‌پی‌ان دارند. اما یک سوال اساسی: آیا هر روتر بی‌سیم یا مودم روتری برای ست کردن تنظیمات وی‌پی‌ان مناسب است؟

در واقع، هر روتری بخریم؛ از پروتکل‌ها و نرم‌افزارهای VPN پشتیبانی می‌کند؟ یک روتر VPN باید چه مشخصات و قابلیت‌هایی داشته باشد؟ 

غالب روترهای بی‌سیم از تنظیمات وی‌پی‌ان و استاندارد OpenVPN پشتیبانی می‌کنند و شما می‌توانید تنظیمات وی‌پی‌ان خود را روی آن‌ها انجام دهید ولی در این میان کارایی بسیار اهمیت دارد. اینکه روتر پس از ست کردن تنظیمات وی‌پی‌ان کار کند یا سرعت و کیفیت لازم را برای استفاده از چندین دستگاه داشته باشد.

شما ممکن است بخواهید یک نرم‌افزار وی‌پی‌ان خاص استفاده کنید که از OpenVPN برخوردار نیست. باید مطمئن شوید روتر شما این وی‌پی‌ان را پشتیبانی می‌کند یا خیر!

پس، هر روتری برای تنظیم کردن وی‌پی‌ان مناسب نیست و باید مشخصات، قابلیت‌ها و یک سری امکانات داشته باشد. ما در ادامه به ۱۰ ویژگی یا نکته مهم روترهای VPN اشاره می‌کنیم و در روزهای آینده راهنمای خرید روتر VPN را منتشر خواهیم کرد:

فریم‌ویر روتر را بررسی کنید

اولین چیزی که باید درباره‌اش فکر کنید؛ فریم‌ویر روتر بی‌سیم است. فریم‌ویر اساسی‌ترین نقش را در اجرای یک وی‌پی‌ان روی روتر دارد. آیا می‌خواهید VPN را با فریم‌ویر پیش‌فرض روتر اجرا کنید یا فریم‌ویری خارجی نصب خواهید کرد؟

اگر فریم‌ویر روتر بتواند یک کلاینت وی‌پی‌ان را پشتیبانی کند؛ خیلی خوب است ولی معمولا این روترها بسیار گران‌قیمت هستند. غالب اوقات، خود کاربر باید یک فریم‌ویر اوپن‌سورس خارجی دریافت و روی روتر نصب کند. مثلا، فریم‌ویرهای DD-WRT و Tomato که فقط روی برخی از روترهای بی‌سیم نصب می‌شوند.

اما مشکل اینجا است که برخی شرکت‌های سازنده روتر به شما اجازه چنین کاری را نمی‌دهند و به محض نصب فریم‌ویر جدید، محصول از شرایط گارانتی خارج می‌شود.

فریم‌ویر DD-WRT قابلیت‌ها و امکاناتی دارد که به شما اجازه می‌دهد به راحتی یک وی‌پی‌ان کلاینت را نصب و اجرا کنید. ما قبلا بهترین روترهای با پشتیبانی از فریم‌ویر DD-WRT را معرفی کردیم.

یک روتر از پیش فلش شده بخرید

اگر مطمئن هستید باید روتری خریداری کرده و خودتان یک فریم‌ویر جدید روی آن نصب کنید؛ بهتر است سراغ روترهایی بروید که اصطلاحا Pre-Flashed هستند. منظور، روترهایی است که خود فروشنده پیش از خرید اقدام به نصب یک فریم‌ویر جدید برایتان کرده است.

همین‌طور، گزینه دیگر رفتن سراغ روترهای بی‌سیم دست دوم است تا دیگر مشکل و محدودیتی بابت نصب فریم‌ویری مانند DD-WRT نداشته باشید. اگر خودتان بلد نیستید چگونه باید یک فریم‌ویر جدید روی روتر بی‌سیم نصب کرد؛ بهتر است به مراکزی مانند تعمیران تجهیزات شبکه مراجعه و ازشان بخواهید برایتان فریم‌ویر جدید نصب کنند.

آیا از مش وای‌فای استفاده می‌کنید؟

سیستم‌های مش وای‌فای به طور ذاتی از کلاینت‌های VPN پشتیبانی نمی‌کنند و از سوی دیگر اجازه نمی‌دهند فریم‌ویر شخص ثالث یا خارجی نصب کنید. چون دیگر امکان برقراری ارتباط میان نود اصلی با نودهای فرعی در هر گوشه از خانه وجود ندارد.

بنابراین، اگر می‌خواهید یک شبکه وای‌فای جدید برای خانه راه‌اندازی کنید و به وی‌پی‌ان هم نیاز دارید؛ بهتر است در انتخاب سیستم مش وای‌فای خود دقت زیادی به خرج دهید. معدود محصولاتی مانند سری اوربی نت‌گیر از OpenVPN به طور پیش‌فرض و ذاتی پشتیبانی می‌کنند که البته خیلی هم گران‌قیمت هستند.

آیا قدرت و کارایی لازم را دارد؟

یک روتر بی‌سیم برای اجرای کلاینت وی‌پی‌ان به قدرت پردازشی نیاز دارد. غالب روترها از پردازنده و رمی سود می‌برند که قدرت رمزنگاری ترافیک و پردازش جریان‌های اطلاعات درون شبکه را ندارند.

ممکن است روتر از وی‌پی‌ان پشتیبانی کند ولی سرعت شبکه وای‌فای به شدت کند شده و دایما قطع می‌شود. روتر زودتر از موعد خراب می‌شود یا عملا شما نمی‌توانید از آن برای وی‌پی‌ان استفاده کنید.

پس، بهتر است سراغ روترهایی بروید که پردازنده‌های چهار هسته‌ای دارند. اگر از نظر بودجه‌ای در مضیقه هستید؛ حداقل روترهایی انتخاب کنید که پردازنده دو هسته‌ای دارند. روترهای تک هسته‌ای ابدا برای وی‌پی‌ان مناسب نیستند.

نکته مهم دیگر، اجرای فریم‌ویری مانند DD-WRT نیاز به حافظه رم دارد. پس، باز هم باید روی روترهایی دست بگذارید که به اندازه کافی رم داشته باشند. مثلا، ۲۵۶ مگابایت رم دارند.

سرعت شبکه را ارزیابی کنید

وقتی از شبکه‌های وی‌پی‌ان استفاده می‌کنید؛ به طور طبیعی مقداری از سرعت شبکه کاسته می‌شود. حتی ممکن است سرعت شبکه برابر با سرعت سرویس‌دهنده وی‌پی‌ان شود.

بنابراین، نیاز به روتری دارید که سرعت شبکه اترنت و وای‌فای کافی و لازم برای شما را تامین کند. روترهای تک بانده، روترهای ضعیف که سرعت‌های چند ده مگابیت می‌دهند و روترهای N300 یا AC750 و AC1200 اصلا برای روتر VPN مناسب نیستند.

به‌ویژه، وقتی که قرار است چندین دستگاه به روتر وی‌پی‌ان وصل شده و تبادل اطلاعات روی اینترنت داشته باشند.

حتما باید روتری بخرید که اولا درگاه‌های اترنت گیگابیتی داشته باشد و دوما مجهز به وای‌فای۵ یا همان استاندارد ۸۰۲.۱۱ac رده بالا باشد.

فرکانس‌های کاری روتر را بررسی کنید

روتر شما حداقل باید دو فرکانس رادیویی ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز را داشته باشد. این روترها حداقل از دو آنتن داخلی یا خارجی سود برده و مقداری پهنای‌باند خلوت و خالی برای اجرای سریع‌تری کلاینت وی‌پی‌ان دارند.

روترهای سه بانده برای وی‌پی‌ان بهتر هستند و امکان استریم ویدیوهای ۴K از روی سرویس‌های استریم ویدیو را می‌دهند.

آیا از شبکه میهمان پشتیبانی می‌کند؟

ویژگی شبکه میهمان روی روتر بی‌سیم ضروری است. شبکه میهمان اجازه دسترسی به وای‌فای و اینترنت شما را با یک رمزعبور دیگر می‌دهد ولی کاربران شبکه میهمان نمی‌توانند به شبکه شما، منابع سخت‌افزاری، اطلاعات مشترک شده و غیره دسترسی پیدا کنند.

می‌توانید دو شبکه وای‌فای راه‌اندازی کنید و یک شبکه فقط روی وی‌پی‌ان باشد و شبکه دوم برای سایر اعضای خانه یا میهمان‌ها از اینترنت عادی استفاده کند.

بررسی کنید که حتما روتر بی‌سیم انتخابی شما روی هر دو باند رادیوی قابلیت تعریف شبکه میهمان داشته باشد.

به تعداد کافی درگاه اترنت LAN دارد؟

احتمالا، پس از اجرای وی‌پی‌ان، متوجه می‌شوید که سرعت وای‌فای پایین است و برای بسیاری از کاربردها مناسب نیست. پس، سراغ درگاه‌های شبکه روتر می‌روید.

بررسی کنید روتر بی‌سیم مدنظر شما به اندازه کافی درگاه شبکه اترنت LAN گیگابیتی داشته باشد. طبیعی است که انتظار داشته باشیم حداقل ۴ درگاه شبکه اترنت داشته باشد. 

برخی روترهای بی‌سیم جدید از تعداد درگاه‌های بیشتری مانند ۵ یا ۸ درگاه اترنت سود می‌برند. حتی روترهای رده بالای امروزی در برخی درگاه‌ها سرعت‌های بیشتر از یک گیگابیت می‌دهند. مثلا، سرعت‌های ۲.۵ و ۵ گیگابیت در دسترس هستند.

وضعیت امنیت روتر را بررسی کنید

یک روتر وای‌فای امن حداقل باید از پروتکل رمزنگاری WPA2 پشتیبانی کند. روترهای امروزی عرضه شده در سال ۲۰۱۹ از پروتکل بهتر و امن‌تری به نام WPA3 پشتیبانی می‌کنند ولی نمی‌شود انتظار داشته همه کاربران چنین روترهایی را خریداری کنند چون بسیار گران‌قیمت هستند.

باید روتر شما کلید WPS مستقل هم داشته باشد. 

قابلیت پشتیبانی از NAS و اینترنت موبایل داشته باشد

امکانات دیگری که می‌توان برای یک روتر VPN در نظر داشت؛ یکی درگاه USB و دیگری پشتیبانی از اینترنت موبایل یا مودم‌های ۳G/4G است.

درگاه USB برای پشتیبان‌گیری از شبکه و دستگاه‌ها روی درایوهای خارجی مانند NAS مفید است. پشتیبانی از اینترنت موبایل برای مواقعی خوب است که اینترنت ثابت قطع شده است و شما به شدت نیاز به اینترنت دارید.

در این وضعیت، می‌توانید یک مودم ۴G را به درگاه USB روتر وصل کرده و اینترنت موبایل را روی روتر به اشتراک بگذارید تا دستگاه‌های دیگر باز هم به اینترنت متصل باشند. در غالب روترهای رده بالا، درگاه USB و پشتیبانی از مودم ۳G/4G وجود دارد.

هیچ‌کدام از این ویژگی‌ها صددرصد مهم نیستند و شما باید با توجه به نیازتان، سراغ برخی از آن‌ها بروید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫3 دیدگاه ها

 1. با سلام . لطفا چند روتر وی پی ان معرفی کنید که امکاناتی که بالا توضیح دادید را داشته باشند .
  دوم این که برای ماینرهایی که میخواند به استخرهایی که از طرف شرکتهای خارجی تحریم شدند وصل بشند و در ایران هم رهگیری نشند ایا مودم وی پی ان استفاده میکنند ؟
  و در اخر اینکه در مورد vlp هم توضیح بدید ممنون

  1. در مورد اول چشم حتما
   در مورد دوم باید بررسی کنم و از دوستان خبره کار بپرسم؛ خودم ماینر نیستم
   در مورد سوم باز هم به روی چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا