مزایای تنظیم کردن VPN در روتر بی‌سیم

کاربران به دو شکل می‌توانند از وی‌پی‌ان استفاده کنند. نخست، برای هر دستگاه خود یک وی‌پی‌ان راه‌اندازی کرده و تنظیمات آن را انجام دهند. مثلا گوشی موبایل یک وی‌پی‌ان، لپ‌تاپ یک وی‌پی‌ان دیگر و همین‌طور هر دستگاهی که به اینترنت وصل می‌شود؛ یک نرم‌افزار وی‌پی‌ان داشته باشد.

روش دوم، وارد کردن تنظیمات وی‌پی‌ان در پنل مدیریتی روتر بی‌سیم است. روترهای بی‌سیم و البته مودم روترها به کاربران این امکان را می‌دهند که تنظیمات VPN را مستقیما وارد روتر کرده و دیگر نیازی نباشد برای هر دستگاه یک VPN اجرا و تنظیماتی انجام شود.

بیشتر بخوانید: چگونه تنظیمات DNS روتر بی‌سیم را برای افزایش سرعت اینترنت تغییر دهیم؟

حتی برخی از روترهای بی‌سیم به طور ویژه برای استفاده از وی‌پی‌ان‌ها عرضه می‌شوند و امکانات نرم‌افزاری گسترده‌ای در این زمینه دارند.

به طور کلی، مزایای تنظیم کردن VPN در روتر بی‌سیم بیشتر از وی‌پی‌ان برای هر دستگاه است. در ادامه می‌خواهیم مهم‌ترین مزایای این کار را بگوییم:

اتصال و محافظت از همه دستگاه‌ها

هنگامی که شما وی‌پی‌ان را در روتر بی‌سیم تنظیم می‌کنید؛ همه دستگاه‌هایی که به اینترنت و وای‌فای متصل می‌شوند دارای وی‌پی‌ان بوده و علاوه بر اینکه اتصالی امن دارند؛ به طور یکپارچه از آن‌ها محافظت می‌شود.

به جای اینکه جداگانه برای هر دستگاه یک نرم‌افزار وی‌پی‌ان تنظیم کنید؛ یک بار در پنل مدیریتی روتر اطلاعات وی‌پی‌ان را وارد کرده و دیگر خیالتان راحت است هر دستگاهی به این روتر بی‌سیم متصل شود؛ امن است و اطلاعات شما سرقت نمی‌شود یا هدف حملات سایبری قرار نمی‌گیرید.

 

دسترسی بدون محدودیت به همه محتواها

یک مزیت بزرگ تنظیم کردن وی‌پی‌ان در روتر بی‌سیم، فارغ شدن از محدودیت‌های دسترسی به اطلاعات در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف است.

اکنون، گوشی موبایل، لپ‌تاپ، تلویزیون، پخش‌کننده، تبلت، کامپیوتر دسکتاپ و دستگاه‌های دیگری که به اینترنت متصل می‌شوند؛ بدون محدودیت می‌توانند سایت‌های مختلف را باز کرده و محتوای روی وب را استریم کنند. 

اگر می‌خواهید یک فیلم را روی تلویزیون استریم کنید؛ به طور مستقیم تلویزیون را به روتر بی‌سیم متصل کرده و فیلم مورد نظرتان را تماشا می‌کنید ولی در حالتی که تنظیمات وی‌پی‌ان در روتر انجام نشده باشند؛ باید ابتدا فیلم را روی کامپیوتر خانگی یا لپ‌تاپ استریم و بعد روی تلویزیون پخش کنید.

بدون دردسر و مقرون‌به‌صرفه

راه‌اندازی وی‌پی‌ان روی دستگاه‌های مختلف با دردسرهایی روبرو است. امروز یک نرم‌افزار کار می‌کند و فردا از کار می‌افتد. امروز سرعت بالا است ولی فردا سرعت افت می‌کند. 

این هفته اکانت یک نرم‌افزار روی موبایل تمام می‌شود و هفته آینده باید اکانت نرم‌افزار روی لپ‌تاپ را تمدید کنید. هر دستگاهی که بخواهد به اینترنت وصل شود؛ باید ابتدا نرم‌افزار وی‌پی‌ان اجرا شود و برای هریک از این نرم‌افزارها باید هزینه‌ای پرداخت کنید.

اما تنظیم کردن وی‌پی‌ان روی روتر بی‌سیم یا مودم روتر، هم شما را از دست دردسرهای زیاد اجرا کردن VPN روی هر دستگاه به طور جداگانه خلاص می‌کند و هم از نظر اقتصادی به‌صرفه است چون فقط یک اکانت وی‌پی‌ان خریداری کردید.