چگونه مشکل عدم اتصال ویندوز ۱۰ به وای‌فای را رفع کنیم؟

یکی از مشکلات رایج کاربران در ویندوز ۱۰، مشاهده پیغام «Windows 10 can’t connect to this network» است. 

این پیغام زمانی بروز می‌کند که سیستم مبتنی بر ویندوز ۱۰ نمی‌تواند به یک شبکه وای‌فای یا روتر بی‌سیم متصل شود. در اینجا، شبکه وای‌فای یا روتر مشکل خاصی ندارند؛ وای‌فای دیده می‌شود و رمزعبور هم درست است ولی کامپیوتر رومیزی یا نوت‌بوک ویندوز ۱۰ نمی‌تواند به وای‌فای متصل شود.

چندین دلیل برای این خطا وجود دارد که بیشترشان به مشکل کارت شبکه یا درایو آن برمی‌گردد. ممکن است کارت شبکه درست نصب نشده باشد یا درایو به مشکل برخورده و نمی‌تواند درست کار کند. 

بیشتر بخوانید: چگونه مشکل قطعی وای‌فای را رفع کنیم؟

برخی اوقات به‌روزرسانی ویندوز یا سخت‌افزارهای نصب شده روی آن مسبب چنین مشکلی می‌شوند. همین‌طور؛ برخی نرم‌افزارهای چک‌کننده درایوها یا خود شرکت سازنده درایور سعی می‌کنند کاربران را به سوی نصب درایور جدید هدایت کنند.

به هر حال؛ وقتی خطای «Windows 10 can’t connect to this network» را مشاهده کردید یا اینکه همه‌چیز درست بود ولی سیستم ویندوز ۱۰ به وای‌فای متصل نمی‌شد؛ بهتر است یک بار کارت شبکه بی‌سیم را Uninstall و دوباره نصب کنید.

چگونه کارت شبکه بی‌سیم را دوباره نصب کنیم؟

۱- از منوی اصلی، پنچره جست‌وجو را باز کرده و عبارت «Device Manager» را تایپ کنید. روش دیگر، رفتن به «Control Panel» و کلیک روی ابزار «Device Manager» است.

 

۲- در «Device Manager»، روی «Network Adapter» کلید کرده و گزینه مربوط به کارت شبکه بی‌سیم را پیدا و انتخاب کنید. حالا با راست کلید و گزینه انتخاب «Uninstall» شروع به حذف درایور کارت شبکه بی‌سیم کنید.

 

۳- با پیغام «Uninstall Device» روبرو می‌شوید. روی کلید Uninstall کلیک کنید.

۴- سیستم را یک بار ریستارت کنید و بگذارید که ویندوز دوباره درایور حذف شده را نصب کند. اگر خودتان درایور جدید کارت شبکه بی‌سیم را از روی سایت شرکت سازنده یا اینترنت دانلود کردید؛ می‌توانید به طور دستی نصب کنید.

۵- اگر ویندوز ۱۰ نتوانست کارت شبکه بی‌سیم را شناسایی کند؛ روی «Network Adapter» در «Device Manager» راست کلیک کرده و گزینه «Scan for hardware change» را انتخاب کنید.

با یک بار حذف و نصب مجدد کارت شبکه بی‌سیم؛ احتمالا مشکل عدم اتصال ویندوز ۱۰ به وای‌فای رفع خواهد شد.

اگر از کارت شبکه بی‌سیم یا دانگل وای‌فای خارجی استفاده می‌کنید و باز هم مشکل وای‌فای دارید؛ بهتر است این دانگل را دوباره از ابتدا نصب کنید یا درایورهای جدید آن را از سایت سازنده دانلود و نصب کنید.