اپلیکیشن

بهترین روش های تبلیغات اپلیکیشن کدامند؟

اپلیکیشن‌ها در سال‌های اخیر بیشتر از همیشه محبوب شده‌اند و در کشورمان نیز خدمات‌های گسترده‌ای در بستر اپلیکیشن ارائه می‌شود. شاید در گذشته به صورت ارگانیک دیده شدن اپلیکیشن‌های موبایلی آنقدر سخت نبود؛ اما در حال حاضر بیشتر از ۲ میلیون برنامه در گوگل پلی و اپل استور فعال هستند. به صورت روزانه نیز به تعداد آنها افزوده خواهد شد.

بنابراین دیده شدن در چنین بازاری، دیگر ساده نیست و برای سریع دیده شدن تبلیغات یکی از روش‌های الزامی به شمار می‌رود. در ادامه درباره بهترین روش‌های تبلیغ اپلیکیشن صحبت می‌کنیم.

تبلیغات نصب اپلیکیشن گوگل ادز

این سوال که چگونه اپلیکیشن خود را تبلیغ کنیم ممکن است برای بسیاری از کارفرمایان پیش بیاید. یکی از بهترین روش‌های تبلیغات اپلیکیشن استفاده از پلتفرم گوگل ادز است. به طور کلی گوگل ادز پلتفرم تبلیغاتی شرکت گوگل به شمار می‌رود و امکانات متنوعی برای تبلیغ در اختیار ما قرار می‌دهد. از این طریق می‌توانیم اپلیکیشن خود را در فروشگاه‌های اندروید یا iOS تبلیغ کنیم تا شانس نصب بیشتری را داشته باشیم.

افزایش نصب اپلیکیشن در گوگل ادز به این صورت است که تبلیغ شما نسبت به جستجویی که کاربر انجام شده نمایش داده می‌شود. هزینه کمپین نیز بر اساس نصبی که انجام شده دریافت می‌شود. به عنوان مثال، اگر کاربری جستجویی نزدیک برای رسیدن به اپلیکیشن ما انجام داده باشد، فقط زمانی هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنیم که نصب اپلیکیشن توسط کاربر به صورت کامل انجام شود.

به طور کلی تنظیمات بسیاری برای هرچه بهتر شدن کمپین اپلیکیشن در گوگل ادز وجود دارد که باعث می‌شود کمپین عملکرد مناسبی داشته باشد. با توجه به محدودیت در این مقاله، اگر به خدمات تبلیغات نصب اپلیکیشن علاقه‌مند بودید حتما درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بهترین روش تبلیغ اپ

تبلیغات در کافه بازار

اگر مخاطبین ما همه ایرانی هستند و قصد داریم با هزینه‌ای محدود شروع به تبلیغ کنیم، تبلیغات در کافه بازار گزینه مناسبی به شمار می‌رود. یکی از بزرگ‌ترین فضاها برای دیده شدن برنامه موبایلی به شمار می‌رود و به طور کلی مناسب است که برنامه خود را در این لیست قرار دهید.

کمپین‌های تبلیغاتی متنوعی در کافه بازار وجود دارند که با توجه به هدفی که دارید می‌توانید از آنها استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید کمپین خود را به ازای هر نصب ایجاد کنید یا اینکه برای کاربرانی که در بازار هستند نوتیفیکشن ارسال کنید تا شانس جذب آنها را داشته باشید.

در کافه بازار امکان هدف گیری مخاطبان وجود دارد اما به نسبت گوگل ادز حرفه‌ای نیست. همچنین شما این امکان را ندارید که تعداد مخاطبین گوگل را در کمپین کافه بازار داشته باشید و در این شرایط ممکن است مخاطبین محدودی با اپلیکیشن شما آشنا شوند.

تبلیغات درون برنامه‌ای

یکی دیگر از بهترین روش های تبلیغات اپلیکیشن مربوط به کمپین‌های درون برنامه‌ای است. در صورتی که این کمپین به صورت مرتبط ایجاد شده باشد تاثیر بیشتری نیز روی مخاطب خواهد گذاشت. به عنوان مثال، در نظر بگیرید که تبلیغ یک لباس فروشی در برنامه آب و هوا نمایش داده شود که بر اساس شرایط آب و هوایی که وجود دارد به مخاطبین لباس‌های مناسب معرفی کند.

در این شرایط ممکن است که هزینه بالایی برای تبلیغات نیاز باشد اما به همان صورت می‌تواند میزان مخاطبی را افزایش دهد و بازگشت سرمایه مناسبی ایجاد کند.

تبلیغات درون برنامه‌ای انواع مختلفی دارند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنم:

 • تبلیغات بنری
 • تبلیغات ویدیویی
 • تبلیغات همسان
 • تبلیغات ویدیویی با جایزه
 • تبلیغات پوش نوتیفیکیشن
 • تبلیغات بینابینی

تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی برای افزایش نصب اپلیکیشن

به طور کلی کاربران از شبکه‌های اجتماعی برای سرگرمی استفاده می‌کنند. در این محیط اگر تبلیغات مناسبی به مخاطبین نمایش داده شود می‌تواند روی تصمیم گیری آنها تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) یکی از گزینه‌های مناسبی برای معرفی اپلیکیشن به شمار می‌رود. به این دلیل که ایکس بهترین شبکه برای کشف کردن برنامه‌های متنوع است.

اینستاگرام نیز شبکه بسیار مناسبی برای معرفی اپلیکیشن به شمار می‌رود. به صورت ارگانیک امکان معرفی وجود دارد اما اگر می‌خواهید تعداد زیادی از کاربران با برنامه شما آشنا شوند پیشنهاد می‌کنم از خدمات تبلیغات در اینستاگرام استفاده کنید.

در اینستاگرام این امکان وجود دارد که در صفحه فید یا استوری‌ها تبلیغات اپلیکیشن خود را به مخاطبین بالقوه نمایش دهید. همچنین ویدیوهای تبلیغاتی که شامل توضیحات محیط برنامه هستند، کمک می‌کنند تا تعداد کاربران برنامه بیشتر شود.

لینکدین نیز یکی دیگر از شبکه‌هایی است که بیش از ۱ میلیون مخاطب ایرانی در آن فعالیت دارند. از گزینه‌های مناسب برای تبلیغات در این شبکه، اپلیکیشن‌های خدماتی و سرگرمی است که مناسب برای اکثر مخاطبین این شبکه است. برنامه‌های مناسب حسابداری، فروش و بسیاری موارد دیگر نیز ممکن است در لینکدین با بازخورد مناسبی مواجه شود. باید توجه داشته باشید که تبلیغات اصلی لینکدین در حال حاضر در ایران اجرایی نمی‌شود و لازم است از طریق اینفلوئنسرها تبلیغات خود را انجام دهید.

 

روش‌های ارگانیک برای تبلیغ/معرفی اپلیکیشن

به غیر از تبلیغاتی که در فضاهای مختلف اینترنتی می‌توانید انجام دهید، روش‌های ارگانیکی نیز وجود دارد تا بتوانید اپلیکیشن خود را به مخاطبین معرفی کنید. در ادامه به صورت خلاصه درباره این موارد توضیح می‌دهم.

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی بسیار گسترده است و یکی از استراتژی‌های مناسبی برای افزایش آگاهی از برند، تقویت روابط با مشتریان و افزایش فروش به شمار می‌رود. به طور کلی در ایران از بازاریابی محتوایی در وبلاگ و ویدیوها استفاده می‌شود.

با وبلاگ نویسی این امکان را خواهید داشت تا نیازهای مخاطبینی که ممکن است به اپلیکیشن شما نیاز داشته باشند را برطرف می‌کنید. از این طریق امکان آشنایی مخاطبین با برنامه وجود دارد. البته این شیوه بازاریابی زمان‌بر است و لازم است تلاش کافی برای رسیدن به مشتریان بالقوه را انجام دهید.

بهینه‌سازی برای اپ‌استورها (App Store Optimization – ASO)

بهینه سازی اپلیکیشن شامل مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و استراتژی‌ها برای افزایش دیده‌شدن و رتبه‌بندی اپلیکیشن در فروشگاه‌های اپلیکیشن مانند گوگل پلی و اپ‌استور اپل است. موارد مهمی که باید در نظر بگیرید تا برنامه‌ بهینه‌ای داشته باشید در زیر معرفی شده‌اند:

 • عنوان و توضیحات: انتخاب عنوان مناسب با کلیدواژه‌های مرتبط و نوشتن توضیحات جذاب و دقیق برای اپلیکیشن.
 • کلیدواژه‌ها: استفاده از کلیدواژه‌های مناسب و مرتبط با اپلیکیشن در عنوان، توضیحات و بخش کلیدواژه‌ها (در صورت وجود).
 • آیکون و تصاویر: طراحی آیکون جذاب و استفاده از تصاویر و اسکرین‌شات‌های باکیفیت که ویژگی‌ها و قابلیت‌های اپلیکیشن را نشان دهند.
 • ویدئوی تبلیغاتی: ساخت ویدئوی کوتاه و جذاب که عملکرد و ویژگی‌های اپلیکیشن را به خوبی نمایش دهد.
 • نظرات و امتیازات: تشویق کاربران به ارائه نظرات مثبت و امتیازات بالا. پاسخ‌دهی به نظرات کاربران نیز می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

از شما ممنونیم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. در صورتی که از محتوای این صفحه رضایت داشتید نظرات خود را برای ما ارسال کنید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا