راهنمای خرید

بسته‌های اینترنت ADSL طی یک سال چقدر گران شدند؟

بررسی قیمت بسته‌های اینترنت شرکت‌های شاتل، آسیاتک و پیشگامان

بسته‌های اینترنت ADSL هم مانند هر چیز دیگری در ایران هر سال گران‌تر می‌شوند و نرخ تورم دارند.

درحالی‌که غالب شرکت‌های FCP یا اینترنت ثابت ارائه‌دهنده سرویس اینترنت ADSL اوضاع مالی چندان خوبی ندارند؛ چند شرکت کاملا ورشکسته شده و در شرکت‌های دیگری ادغام شدند و مشتریان خود را به دیگران واگذار کردند؛ یا چندین شرکت با ارائه بسته‌های عجیب و غریب بسیار ارزان‌قیمت ولی حجم‌های بسیار بالای چند هزار گیگابایتی، سعی دارند تیری در تاریکی رها کرده و جذب مشتری کنند؛ شرکت‌های برتر ADSL رویه همیشگی بازار ایران را در پیش گرفتند و بسته‌های اینترنت خود را در سال ۱۴۰۰ گران کردند.

دلیل و منطق این شرکت‌ها هم افزایش هزینه‌های خرید تجهیزات جدید، به‌روزرسانی و نگهداری و حقوق کارمندان و تعمیر و عملیات است. فعلا، در بازار اینترنت ایران صحبت از سرمایه‌گذاری یا توسعه شبکه و افزایش کیفیت خدمات نیست؛ بلکه صحبت بر سر نگهداری آنچه در سال‌های گذشته ساخته شده است.

در حالی‌که شرکت‌های های‌وب و پارس‌آنلاین (زیرمجموعه های‌وب) تغییرات بسیار اندکی در تعرفه بسته‌های اینترنت ADSL خود از نیمه شهریور پارسال تا امسال دادند؛ اما شرکت‌های شاخص دیگر مانند شاتل، آسیاتک و پیشگامان، ناگزیر از افزایش قیمت بسته‌ها شده یا حجم بسته‌ها را به یک دوم یا یک سوم کاهش دادند.

با بررسی‌های ما به نظر می‌رسد بیشترین افزایش قیمت را شرکت شاتل داشته است؛ به‌طوری‌که روی برخی بسته‌های با سرعت ۸ یا ۱۶ گیگابایت تا ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت را شاهد بودیم.

با هم تغییرات قیمت و حجم بسته‌های اینترنت ADSL شرکت‌های شاتل، آسیاتک، پیشگامان، مخابرات و های‌وب را از شهریور پارسال تا تیرماه ۱۴۰۰ بررسی می‌کنیم:

اینترنت ADSL شاتل

شرکت شاتل بدون استثناء روی همه بسته‌های اینترنت ثابت خود یک افزایش قیمت را اعمال کرده است. بسته‌های ۲ و ۴ مگابیت کمترین افزایش قیمت و بسته‌های ۸ و ۱۶ مگابیت بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

شاتل حجم بسته‌های اینترنت ADSL خود را تغییر نداده است:

اینترنت ADSL آسیاتک

آسیاتک از نظر قیمتی تغییرات اندکی در بسته‌های اینترنت ADSL خود داشته ولی حجم بسته‌ها به طور محسوسی کاهش پیدا کرده است:

اینترنت ADSL پیشگامان

سرویس نقره‌ای پیشگامان که شامل بسته‌های با حجم و سرعت بالا بود؛ به طور کامل حذف شدند و اکنون فقط سرویس بسته‌های برنزی باقی ماندند که آن‌ها هم از نظر قیمت افزایش یافته و از نظر حجم کاهش داشتند:

اینترنت ADSL مخابرات

بسته‌های پرحجم با سرعت پایین در «کمپین ماندگار» کاملا حذف شدند و اکنون فقط بسته‌های با سرعت ۸ و ۱۶ مگابیت باقی ماندند. بسیاری از بسته‌های اینترنت مخابرات در سال جدید تغییر یافتند و گران‌تر شدند. بسته‌های ارزان‌قیمتی که مخابرات با سیاست‌های خاص خودش ارائه می‌داد را حذف کرده است. مخابرات می‌خواهد مشتریان را به سوی بسته‌های با سرعت و حجم بیشتر سوق دهد تا دریافتی بیشتری داشته باشد.

اینترنت ADSL های‌وب و پارس‌آنلاین

بسیاری از بسته‌های اینترنت ADSL دو شرکت های‌وب و پارس‌آنلاین ثابت باقی مانده یا اندک تغییراتی از نظر قیمتی داشتند که اصلا به چشم نمی‌آید. های‌وب بیشتر تمرکز خود را روی توسعه اینترنت فیبرنوری FTTH آذرخش و اینترنت ۴G معطوف کرده است.

شرکت پارس‌آنلاین هم که زیرمجموعه های‌وب محسوب می‌شود و هر روز مشتریان بیشتری از دست می‌دهد؛ تمایلی نداشته تعرفه‌های ای‌دی‌اس‌ال خود را افزایش دهد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
سایت آی‌تی‌رسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا