آموزش

هشدار Weak Security وای‌فای در هنگام ارتقا آیفون به iOS 14 چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

آشا شما هم در زمان ارتقای سیستم‌عامل iOS آیفون یا آیپد خود به iOS 14 با هشدار «weak Wi-Fi security» روبرو شدید؟ شما تنها فردی نیستید که این هشدار را دریافت کرده است و همه کاربران آن را می‌بینند ولی این هشدار به چه معنی است؟

بسیاری از کاربران هنگام ارتقای به iOS 14 گزارش دادند که چنین هشداری را دریافت کرده که می‌گویند امنیت وای‌فای شما ضعیف است. در این پیام که در زیر نام شبکه Wi-Fi شما ظاهر می‌شود؛ آمده تنظیمات WPA/WPA2 TKIP به اندازه کافی امن نیست و شما باید دوباره روتر خود را پیکربندی کنید.

این پیام تا حدودی گیج‌کننده است و کاربران را سردرگم می‌کند که دقیقا باید چه کاری انجام دهند.

در ابتدا، باید گفت که هیچ جای نگرانی وجود ندارد. اپل می‌خواهد به شما بگوید شبکه وای‌فای که استفاده می‌کنید و آیفون به آن وصل شده است؛ به اندازه کافی امن نیست. به این معنی که به آخرین استاندارد روز دنیا مجهز نشده است.

برخی کاربران تصور می‌کنند این هشدار اپل به این معنی است که درون شبکه وای‌فای آن‌ها یک هکر نفوذ کرده است که تصوری اشتباه است. آیفون و آیپد شما در این وضعیت امن است ولی می‌تواند امن‌تر باشد.

تنظیمات وای‌فای را روی WPA3 قرار دهید

اما اصل ماجرا چیست؟ WEP قدیمی‌ترین پروتکل رمزنگاری اطلاعات روی شبکه وای‌فای و مربوط به دهه ۱۹۹۰ است. امنیت WEP بسیار ضعیف است و هرگز نباید از آن استفاده کنید.

پس از آن پروتکل WPA و WPA2 عرضه شدند که همراه با سیستم رمزنگاری TKIP یا AES هستند. پروتکل WPA2 AES قوی‌ترین سیستم رمزنگاری وای‌فای است که در بسیاری از روترها و مودم‌های امروزی یافت می‌شود.

WPA2 AES قوی‌تر از WPA2 TKIP است ولی آخرین استاندارد رمزنگاری وای‌فای نیست و در روترها و مودم‌های امروزی شاهد استاندارد جدید WPA3 هستیم.

WPA3 ایده‌آل‌ترین گزینه برای امنیت وای‌فای شبکه‌های خانگی است و بالاترین امنیت را برای شما فراهم می‌کند.

اپل هم در هشدار «weak Wi-Fi security» می‌خواهد این موضوع را به شما بگوید و ازتان می‌خواهد اگر روتر شما از WPA3 پشتیبانی می‌کند؛ تنظیمات وای‌فای را روی این سیستم رمزنگاری قرار دهید.

اگر اهل فن هستید و با تنظیمات مودم و روتر آشنایی دارید؛ کافی است وارد پنل مدیریتی تحت وب روتر یا مودم خود شده و در بخش تنظیمات Wi-Fi یا Security Wi-Fi تنظیمات رمزنگاری را روی WPA3 قرار دهید.

در برخی روترهای قدیمی، باید فریم‌ویر دستگاه به نسخه جدید به‌روزرسانی شود تا از WPA3 پشتیبانی کنند. و البته بسیاری از روترهای قدیمی اصلا از WPA3 پشتیبانی نمی‌کنند.

اگر از روتر یا مودمی استفاده می‌کنید که WPA3 ندارد؛ اطمینان پیدا کنید برای وای‌فای خود یک رمزعبور بسیار قوی و محکم انتخاب کردید و تنظیمات وای‌فای روی WPA2 AES است.

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا