آموزش

آیا چراغ‌های آنتن مودم همه چیز را به ما می‌گویند؟

بسیاری از کاربران سرعت اینترنت را از روی تعداد چراغ‌های روشن مودم می‌گویند.

به باور آن‌ها، اگر چهار یا پنج چراغ آنتن مودم روشن باشند؛ یعنی سرعت اینترنت زیاد است و اگر یک یا دو چراغ آنتن مودم روشن باشد؛ یعنی سرعت اینترنت افتضاح است.

بارها در لابه‌لای مقالات مختلف این نکته را یادآوری کردیم که چراغ‌های آنتن مودم فقط قدرت گیرندگی امواج رادیویی منتشر شده از دکل مخابراتی اپراتورها را نشان می‌دهند و ارتباطی با سرعت و حتی کیفیت اینترنت ندارد.

این باور عمومی تا حدودی درست است که اگر تعداد بیشتری چراغ آنتن مودم روشن باشند؛ سرعت یا کیفیت اینترنت بهتر است ولی لزوما نباید فقط به چراغ‌های آنتن مودم اکتفا کنیم.

در بسیاری از مواقع، چراغ‌های آنتن همگی روشن هستند ولی سرعت اینترنت پایین است یا پینگ اینترنت بسیار بالا است و عملا نمی‌توان با اینترنت چیزی استریم کرد.

پارامترهای ارزیابی کیفیت اینترنت و آنتن‌دهی

در حقیقت دو پارامتری که برای ارزیابی سرعت و کیفیت اینترنت نیاز داریم؛ RSRP (توان متوسط دریافت سیگنال منبع) و SINR (نسبت سیگنال به نویز) است. همه مودم‌ها در اپلیکیشن موبایل یا پنل کاربری تحت وب خود و صفحه وضعیت (State) این پارامترها را نشان می‌دهند و به صورت لحظه‌ای تغییر می‌کنند.

RSRP براساس دسی‌بل میلی‌وات نمایش داده می‌شود. منفی ۴۴ دسی‌بل میلی‌وات (۴۴dbm -) بهترین مقدار و منفی ۱۲۰ دسی‌بل میلی وات (۱۲۰dbm -) بدترین مقدار است. اگر RSRP زیر منفی ۹۰ یا منفی ۸۰ دسی‌بل میلی‌وات باشد؛ یعنی قدرت سیگنال‌های رد و بدل شده میان مودم و آنتن BTS اپراتور خوب است و باید انتظار اینترنت با کیفیت‌تری داشت.

پارامتر SINR نویز ریخته شده روی سیگنال یا تداخل سیگنال با نویز را نشان می‌دهد. وقتی SINR بالاتر از ۱۰ باشد؛ وضعیت اینترنت خوب است و اگر بالاتر از ۱۲ باشد؛ یعنی کیفیت اینترنت در تمیزترین حالت است. اگر SINR زیر ۷ باشد؛ کیفیت اینترنت پایین است حتی اگر همه چراغ‌های آنتن مودم روشن باشند.

پارامترهای دیگری مانند RSSI یا RSRQ هم برای سنجش وضعیت اینترنت مفید هستند. در جدول زیر می‌توانید بازه‌های این پارامترها را برای اینترنت خوب و ضعیف مشاهده کنید:

از سوی دیگر، برخی از شرکت‌ها با دستکاری در فریم‌ویر مودم‌ها، سعی می‌کنند همیشه چراغ‌های آنتن بیشتری روشن شود تا کاربر تصور کنید وضعیت آنتن‌دهی مودم یا اینترنت خوب است ولی در عمل این‌طور نیست. اگر یک مودم ضعیف از نظر ساخت داشته باشید؛ باز چراغ‌های آنتن بیشتری روشن شده ولی سرعت اینترنت اصلا خوب نیست.

همین‌طور۷ هیچ‌گونه استانداردی برای نمایش وضعیت تعداد آنتن‌ها یا روشن شدن چراغ‌های آنتن‌های مودم‌ها نداریم. گاهی اوقات در یک مودم ۵ چراغ روشن است ولی کیفیتی می‌دهد که در مودم دیگر با سه چراغ روشن به دست خواهیم آورد.

همیشه برای بررسی کیفیت اینترنت سراغ این پارامترها بروید و زیاد درگیر چراغ‌های روشن و خاموش آنتن‌دهی موبایل نشوید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا