آموزش

چگونه اینترنت ۵G آیفون را به خاطر کاهش مصرف باتری غیرفعال کنیم؟

اگر در شهر شما شبکه فایوجی نیست؛ بهتر است فعلا قابلیت 5G آیفون ۱۲ را خاموش کنید

اپل هر چهار گوشی آیفون ۱۲ مینی، ۱۲ معمولی، ۱۲ پرو و ۱۲ پرو مکس را با مودم ۵G عرضه کرده است تا اولین سری از آیفون‌هایی باشند که می‌توانند به شبکه‌های ۵G وصل شوند.

شما اگر صاحب یکی از این آیفون‌ها هستید؛ می‌توانید به اینترنت پر سرعت ۵G وصل شوید و سرعت دانلود و آپلود بسیار بیشتری نسبت به اینترنت ۴G LTE تجربه کنید. البته، به شرط اینکه اپراتور شما شبکه ۵G خود را راه‌اندازی کرده باشد یا در کشوری باشید که دسترسی عمومی به ۵G فراهم شده است.

در کشوری مانند ایران که هنوز شبکه‌های ۵G در دست توسعه بوده و به صورت نقطه‌ای در چند شهر شاهد راه‌اندازی سایت‌های ۵G هستیم؛ عملا فعلا قابلیت اتصال به اینترنت ۵G در گوشی‌های آیفون بی‌استفاده است. شاید دو سال دیگر در همه شهرها اینترنت ۵G داشته باشیم ولی اکنون باید هنوز به شبکه‌های ۴G LTE ایرانسل، همراه اول یا رایتل وصل شویم.

خوب، پس در این شرایط اگر قابلیت اتصال به ۵G در آیفون روشن باشد؛ چه اتفاقی می‌افتد؟ حتی اگر در کشور دیگری زندگی کنیم که شبکه ۵G دارند و از اپراتوری استفاده کنیم که اینترنت ۵G می‌دهد؛ باز روشن بودن قابلیت اتصال به ۵G در آیفون چه تبعاتی دارد؟

به گفته اپل، آیفون‌های ۱۲ به فناوری Smart Data Mode مجهز هستند. یعنی آیفون به طور خودکار در حال جست‌وجو برای سیگنال‌های شبکه‌های سریع‌تر و بالاتر است. اگر شبکه‌ای سریع‌تر پیدا کند؛ به آن وصل می‌شود و در غیر این صورت به اولین شبکه ۴G LTE وصل خواهد شد. بنابراین، گوشی آیفون ۱۲ شما همیشه در حال جست‌وجو برای شبکه‌های ۵G است و این یعنی مصرف باتری.

افزون بر اینکه شبکه‌های ۵G چون هنوز به صورت گسترده‌ای گسترش پیدا نکردند؛ معمولا انرژی زیادی برای ارسال و دریافت سیگنال بین آیفون و آنتن ۵G نیاز است که باز باعث مصرف زیاد باتری می‌شود.

از دیگر معایب روشن بودن قابلیت ۵G در گوشی‌های آیفون می‌توان به داغ کردن گوشی، اختلال در عملکرد اپلیکیشن‌ها، اختلال در مکالمات و ارسال پیامک‌ها و هزینه زیاد دیتا اشاره کرد.

بسیاری از کاربران آیفون‌های ۱۲ فعلا ترجیح می‌دهند قابلیت اینترنت ۵G گوشی را خاموش و غیرفعال کنند و در صورت نیاز آن را روشن بگذارند. مثلا، زمانی که شما در خانه هستید و به وای‌فای وصل شدید؛ اصلا نیازی به اینترنت ۵G ندارید و بهتر است آن را خاموش کنید.

مراحل خاموش کردن اینترنت ۵G در آیفون

گفتیم که با فناوری Smart Data Mode، گوشی‌های آیفون به طور خودکار روی شناسایی و اتصال به شبکه‌های فایوجی تنظیم شدند. هر زمان که یک شبکه فایوجی در دسترس باشد؛ آیفون به طور خودکار به آن وصل می‌شود و اگر یک شبکه ۵G پیدا نکند؛ دنبال شبکه‌های ۴G می‌گردد. برای تغییر این تنظیم باید گام‌های زیر را بردارید:

۱- از گوشی آیفون وارد اپلیکیشن Settings شوید.

۲- گزینه Cellular را بزنید و بعد سراغ گزینه Celluar Data Options بروید.

۳- از میان گزینه‌هایی که نمایش داده می‌شود؛ باید گزینه Voice & Data را انتخاب کنید.

۴- اکنون در این بخش سه گزینه مشاهده می‌شود:

۵G Auto: به طور خودکار شبکه فایوجی شناسایی و به آن وصل می‌شود (همان فناوری Smart Data Mode)

۵G On: شبکه‌های ۵G همیشه روشن هستند.

LTE: تنها به شبکه‌های ۴G LTE وصل می‌شود.

اگر نمی‌خواهید آیفون دائما دنبال شبکه‌های ۵G بگردد یا به آن‌ها وصل شود؛ از میان سه گزینه فوق باید گزینه LTE را انتخاب کنید.

هر زمان که در منطقه مسکونی شما اینترنت ۵G عرضه شد یا تصمیم گرفتید به یک شبکه ۵G وصل شوید؛ دوباره می‌توانید همین مراحل بالا را طی کرده و قابلیت اتصال به شبکه‌های ۵G را فعال کنید.

بالاترین کیفیت در چت تصویری و استریم ویدیو

فقط یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید رعایت کنید. زمانی که اتصال به شبکه‌های ۵G را در آیفون فعال کردید؛ از بخش Data Mode می‌توانید میزان کیفیت اتصال و داده‌ها را هم تعیین کنید. مثلا، فقط داده‌های اینترنت شما از ۵G باشد یا استریم ویديو و چت تصویری هم روی ۵G برود.

برای این منظور، باید از مسیر Settings > Cellular > Cellular Data Options > Data Mode سراغ گزینه Allow more data on 5G بروید تا ارتباطاتی مانند FaceTime یا استریم ویدیو هم با بالاترین کیفیت انجام شوند که البته این‌ها نیازمند یک اتصال ۵G قدرتمند و سریع هستند و مصرف دیتای شما را افزایش می‌دهند.

اگر گوشی آیفون ۱۲ دارید؛ حتما با مدیریت اتصال به شبکه ۴G یا ۵G سعی کنید مصرف انرژی باتری را مدیریت کنید.

اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ پیچ اینستاگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi.press@ را فالو و در دایرکت پرسش خود را مطرح کنید تا جواب دهیم.

منبع
Cnet
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا