آموزش

آموزش مشاهده و تغییر باند رادیویی مودم‌های هواوی با نرم‌افزار HManager

چگونه برای افزایش سرعت اینترنت موبایل، بهترین باند رادیویی را پیدا کنیم

این روزها که سرعت اینترنت ایران بسیار پایین است و شبکه‌های موبایل به شدت شلوغ و پر ترافیک هستند؛ بازار ترفندهای افزایش سرعت اینترنت از طریق سوئیچ میان باندهای رادیویی مختلف و یافتن خلوت‌ترین باند رادیویی یا تجمیع فرکانس (CA) داغ شده است.

کاربران اینترنت دوست دارند باندهای رادیویی مختلف اینترنت FDD را تست کنند و ببینند در منطقه آن‌ها بهترین باند رادیویی و در واقع خلوت‌ترین باند رادیویی کدام است و مودم یا گوشی موبایل خود را روی آن باند رادیویی تنظیم کنند.

در این مقاله، می‌خواهیم با نرم‌افزار HManager هواوی آموزش دهیم چگونه باندهای فرکانسی فعال در اطراف خودمان را یافته و بهترین باند رادیویی را برای مودم تنظیم کنیم تا بیشترین سرعت را داشته باشیم.

آموزش اپلیکیشن HManager

پیش از شروع این آموزش، باید تاکید کنیم که برنامه HManager برای مودم‌های سیم‌کارتی هواوی است و البته از همه مودم‌های نیز پشتیبانی نمی‌کند. برخی مودم‌ها به خاطر فریم‌ویر و رابط کاربری گرافیکی که دارند؛ از این نرم‌افزار پشتیبانی نمی‌کنند و برخی دیگر از مودم‌های غالبا قدیمی اصلا با این نرم‌افزار سازگار نیستند.

بنابراین، پیش از دانلود و نصب نرم‌افزار HManager، بهتر است تحقیق کنید آیا مودم هواوی شما از این برنامه پشتیبانی می‌کند یا خیر!

ما در این آموزش می‌خواهیم از مودم ایرانسل FD-M60 یا همان هواوی E5785 استفاده کنیم که از برنامه HManager پشتیبانی می‌کند.

گام ۱: دانلود و نصب اپلیکیشن HManager

اپلیکیشن Huawei Manager یا HManager یک برنامه شخص ثالث برای مدیریت مودم‌های هواوی است و توسط خود شرکت هواوی به طور رسمی عرضه نمی‌شود. همان‌طور که می‌دانیم اپلیکیشن رسمی هواوی برای مودم‌ها برنامه HiLink است.

لذا، اپلیکیشن HManager را نمی‌توانید در اپ استورهای رسمی مانند گوگل پلی پیدا کنید. تا کنون نسخه ۷ این برنامه منتشر شده است که هر نسخه نسبت به گذشته قابلیت‌های بهتری داشته و از رابط کاربری گرافیکی تمیزتر و روان‌تری کار می‌کند.

ما برای شما لینک فایل APK نسخه ۷ اپلیکیشن HManager را در انتهای این مقاله قرار دادیم تا بتوانید به راحتی آن را دانلود و نصب کنید.

پس از دانلود HManager 7، باید آن را روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید. احتمالا اندروید به شما پیغامی نشان بدهد مبنی بر اینکه این بسته نصبی نرم‌افزاری ناشناخته است و نصب آن خطرناک است. برای رفع این پیام و دادن اجازه نصب، باید وارد تنظیمات اندروید شده و مجوز نصب فایل‌های APK ناشناخته را بدهید. ترفندی که فکر می‌کنیم بسیاری از کاربران با آن آشنا هستند.

نکته دیگری که باید درباره اپلیکیشن HManager 7 بدانید؛ روی برخی گوشی‌های قدیمی و اندرویدهای نسخه‌های ۱۰ به پایین نصب نمی‌شود و حتما شما باید روی گوشی‌های هوشمند جدید و با اندروید نسخه‌های بالا و جدیدتر نصب کنید.

البته، ممکن است نسخه‌های قدیمی‌تر HManager روی گوشی‌های قدیمی‌تر نصب شوند که البته رابط کاربری ساده‌ای ندارند. مثلا، ما روی گوشی هواوی پی سی لایت نتوانستیم HManager 7 و HManager 6 را نصب کنیم و فقط HManager 5 نصب شد.

پس، در این مرحله باید ابتدا نرم‌افزار HManager را روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید.

گام ۲: وارد کردن آدرس IP پنل مدیریتی تحت وب مودم هواوی

برای اینکه اپلیکیشن HManager مودم هواوی را شناسایی و به پنل مدیریتی آن متصل و لاگین کند و بتواند تنظیمات لازم را روی آن انجام دهد؛ باید آدرس آی‌پی پنل مدیریتی مودم را وارد این برنامه کنید.

به‌طور پیش‌فرض، ممکن است یک آدرس آی‌پی وارد شده باشد ولی شما باید آدرس آی‌پی درستی که در پشت مودم یا دفترچه راهنمای نوشته شده است را وارد و تایید و ذخیره کنید.

آموزش اپلیکیشن HManager

از صفحه اصلی برنامه HManager، گوشه بالا سمت چپ، روی آدرس IP نشان داده ضربه زده و آدرس آی‌دی درست را وارد کنید. برای مودم ایرانسل FD-M60 آدرس آی‌پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ استفاده می‌شود. برای بسیاری از مودم‌ها همین آدرس است ولی شاید برای برخی مودم‌های هواوی از آدرس آی‌پی دیگری استفاده شده باشد.

فراموش نکنید که حتما روی گزینه Save بزنید تا این آدرس آی‌پی ذخیره شود.

گام ۳: وارد کردن اطلاعات لاگین به مودم هواوی

مرحله بعدی، باید اطلاعات ورود به پنل مدیریتی مودم هواوی را به نرم‌افزار HManager بدهیم. تا این اطلاعات به صورت درستی وارد برنامه نشوند؛ دائما با خطای عدم شناسایی مودم روبرو می‌شوید.

آموزش اپلیکیشن HManager

از گوشه بالا سمت راست اپلیکیشن HManager، روی آیکون آدمک ضربه زده و نام کاربری و رمز عبور ورود به مودم را بزنید. اگر اطلاعات را درست وارد کرده باشید؛ باید در این مرحله، مودم شناسایی شده و برنامه HManager شروع به نمایش اطلاعات باندهای فرکانسی و سایر مشخصات کند.

گام ۴: مشاهده اطلاعات مودم و باندهای فرکانسی

هنگامی که اپلیکیشن HManager به مودم وصل شود؛ اکنون می‌توانید اطلاعاتی مهمی در ارتباط با مودم و باندهای رادیویی را مشاهده کنید.

همان‌طور که در تصویر مشخص است؛ از بالا ابتدا وضعیت سیگنال‌دهی و آنتن‌های مودم و نوع شبکه ۴G LTE نمایش داده می‌شود.

سپس، می‌توانید باند فرکانسی که مودم به آن متصل شده است را ببینید. Band نشان‌دهنده شماره باند رادیویی و Set نشان‌دهنده فرکانس رادیویی است. در تصویری که در زیر آمده است؛ باند رادیویی B7 و فرکانس رادیویی ۲۶۰۰ مگاهرتز انتخاب شده است:

آموزش اپلیکیشن HManager

کلیدهای دسترسی به صفحه اصلی مودم، ریستارت مودم و صفجه لاگین را در پایین بخش باندهای رادیویی مشاهده می‌کنید.

در بخش Contact Information می‌توانید وضعیت اتصال یا عدم اتصال مودم به شبکه موبایل، نام مودم، نام اپراتور، شماره انتن BTS و PCI و TAC را ببینید.

آدرس IP شبکه WAN یا همان آدرس آی‌پی شما در اینترنت به همراه وضعیت پارامترهای سیگنال‌دهی و آنتن‌دهی RSSI و RSRP و RSRQ و SINR به همراه پهنای‌باند هر باند رادیویی انتخاب شده را مشاهده خواهید کرد.

تا همین‌جا می‌توانید اطلاعات مهمی درباره وضعیت مودم و باند رادیویی متصل شده و سیگنال‌های دریافتی کسب کرده و براساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنید آیا باند رادیویی وصل شده خوب است یا باید آن را تغییر داد.

اگر پارامترهای RSRP و RSRQ و SINR روی Good یا Middle باشند؛ معمولا وضعیت آنتن‌دهی متوسط و رو به خوب است.

گام ۵: تغییر باند رادیویی مودم هواوی

حالا سراغ کار اصلی یا همان انتخاب و تغییر باند رادیویی مودم می‌رویم.

در زیر نام بخش Connection Settings روی گزینه Show در گوشه سمت راست ضربه بزنید تا تنظیمات کامل را مشاهده کنید:

آموزش اپلیکیشن HManager

در همان ردیف نخست زیر Connection Settings می‌توانید انتخاب کنید مودم به طور خودکار روی یک فرکانس رادیویی تنظیم شود؛ یا فقط روی فرکانس‌های رادیویی ۴G یا ۳G یا ۲G قرار بگیرد.

اگر در منطقه‌ای هستید که قطعا به سیگنال‌های شبکه‌های ۴G دسترسی دارید؛ می‌توانید گزینه ۴G را انتخاب و بعد کلید سبز رنگ Done را بزنید.

اما در بخش Frequency Stabilization می‌توانید فرکانس رادیویی ۳G و ۴G را هم انتخاب کنید. حتی فرکانس TDD نیز در این بخش قابل انتخاب است.

در بخش Frequencies 4G فهرستی کامل از باندهای رادیویی فعال در شبکه یا شناسایی شده را مشاهده می‌کنید ولی لزوما به معنای این نیستند که مثلا ایرانسل دارد روی این باندها سرویس ارائه می‌دهند. معمولا ایرانسل در باندهای ۱ و ۳ و ۷ و اخیرا ۴۰ است.

اگر باند رادیویی انتخاب کنید که خارج از محدوده سرویس‌دهی ایرانسل یا اپراتور سیم‌کارت مودم است؛ با صفحه‌ای مشابه زیر مواجه شده که به شما می‌گوید روی این باند رادیویی سرویس ارائه نمی‌شود:

آموزش اپلیکیشن HManager

می‌توانید به ترتیب، باندهای رادیویی ۱ و ۳ و ۷ را امتحان کنید و ببینید روی کدام باند رادیویی سرعت اینترنت بهتر می‌شود. فراموش نکنید که پس از تیک زدن یک باند رادیویی، باید حتما کلید سبز رنگ Done را زده و بعد در بالا مشاهده کنید که پس از یکی دو ثانیه، باند رادیویی مودم تغییر می‌کند؛

می‌توانید دو باند رادیویی را هم با هم انتخاب کنید؛ البته اگر مودم شما اجازه چنین کاری را بدهد و شامل قابلیت CA باشد. مثلا، در تصویر زیر ما باندهای رادیویی ۳ و ۷ را انتخاب کردیم:

آموزش اپلیکیشن HManager

چگونه بهترین باند رادیویی را برای افزایش سرعت اینترنت پیدا کنیم؟

ما ابتدا باند رادیویی B1 را به تنهایی انتخاب کردیم ولی سرعت اینترنت موبایل بسیار پایین و در حد ۱۰ الی ۱۲ مگابیت بود. البته، ما وسط روز این تست‌ها را زدیم که معمولا شبکه ایرانسل شلوغ و پر ترافیک است. گوشی تست ما هم سامسونگ A52 بود:

 

در مرحله بعدی، باند رادیویی B3 را انتخاب کردیم:

آموزش اپلیکیشن HManager

دوباره سرعت اینترنت را اندازه‌گیری کردیم که بهتر شده و مثلا به ۱۵ مگابیت رسید که نشان می‌داد باند رادیویی B3 در منطقه و دکل مخابراتی ما وضعیت بهتری دارد:

آموزش اپلیکیشن HManager

در گام بعدی، باند رادیویی B7 را انتخاب کردیم که باعث شد سرعت اینترنت بسیار بهتر شده و به مرز ۳۰ مگابیت برسد:

آموزش اپلیکیشن HManager

تست سرعت اینترنت در باند ۷ و شرایط مختلف:

یک گام جلوتر رفته و باندهای رادیویی B3 و B7 را با هم انتخاب کرده و مودم ایرانسل FD-M60 را روی آن‌ها تنظیم کردیم:

آموزش اپلیکیشن HManager

سرعت اینترنت فراتر از ۳۰ مگابیت رفت و حتی در اواخر شب به ۴۴ مگابیت رسید:

آموزش اپلیکیشن HManager

به این ترتیب، دریافتیم که در منطقه‌ای که هستیم؛ باندهای ۷ و ۳ وضعیت بهتری از نظر سیگنال‌دهی و خلوتی شبکه دارند و سرعت اینترنت بهتری می‌دهند.

شما هم به سادگی و با کمک نرم‌افزار HManager می‌توانید وضعیت باندهای رادیویی شبکه موبایل اپراتور خود را در منطقه‌ای که هستید؛ بررسی و بعد بهترین باند رادیویی را انتخاب کنید.

این نکته را هم باید بگوییم که این تست‌ها و بررسی‌ها باید هر چند وقت یک بار انجام شوند؛ چون اپراتورهای ایرانسل و همراه اول و رایتل مرتبا دارند باندهای فرکانسی خود را کم و زیاد می‌کنند و ممکن است شرایط یک باند فرکانسی در این ماه با ماه بعد تغییر کرده باشد.

لینک دانلود اپلیکیشن HManager 7


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا