آموزش

چرا نباید از گوشی تلفن همراه برای تست سرعت اینترنت استفاده کنیم؟

بهترین روش تست سرعت اینترنت با کدام دستگاه است؟

تقریبا این روزها همه ما از گوشی تلفن همراه برای انجام هر کاری استفاده می‌کنیم. از جمله برای تست سرعت اینترنت خانگی از اسمارت‌فون کمک می‌گیریم. در این مقاله می‌خواهیم بگوییم چرا نباید از گوشی برای تست سرعت اینترنت استفاده کرد و در عوض باید چه کاری انجام دهیم.

چرا گوشی تلفن همراه نتایج درستی نشان نمی‌دهد؟

شاید این سوال را بارها خودتان از دیگران پرسیده باشید یا اینکه دوستان و همسایگان از شما بپرسند که چرا وقتی تست سرعت اینترنت می‌گیریم؛ خیلی کندتر از آن چیزی است که به ازای آن پول پرداخت کردیم؟

یک دلیل آن می‌تواند نتایج اشتباهی باشد که با استفاده از تست سرعت اینترنت گوشی گرفته شده است. احتمال بالایی وجود دارد که تست سرعت اینترنت شما با گوشی، سرعت واقعی اتصال اینترنت شما را نشان دهد و دچار اشتباه در محاسبه سرعت سرویس اینترنت خود شوید. کاربران حرفه‌ای معمولا از گوشی برای تست سرعت اینترنت استفاده نمی‌کنند و سراغ ابزارهای دیگری مانند تست سرعت اینترنت با کابل شبکه روی لپ‌تاپ و پی‌سی می‌روند.

تست سرعت اینترنت چگونه کار می‌کند؟

نکته بسیار مهمی که باید در تست سرعت اینترنت بدانیم؛ نقش دستگاهی است که به سرور تست اینترنت وصل می‌شود. بسیاری از افراد توجه‌ای به دستگاه تست سرعت اینترنت ندارند و تصور می‌کنند به طور مستقیم دارند سرویس اینترنت خود را تست می‌گیرند.

شما وقتی در حال تست سرعت اینترنت هستید؛ دارید سرعت دستگاهی که تست روی آن انجام شده است را به سرور تست اینترنت وصل می‌کنید؛ بنابراین پهنای‌باند و فناوری و سرعت دستگاه شما اهمیت زیادی دارد!

چرا گوشی تلفن همراه دستگاه خوبی برای تست سرعت اینترنت نیست؟

وقتی با گوشی خود می‌خواهید تست سرعت اینترنت بگیرید؛ در واقع شما دارید تست سرعت وای فای گوشی را می‌گیرید نه تست سرعت اینترنت!

بسته‌های داده تست، ابتدا باید از طریق وای‌فای برای مودم یا روتر ارسال شوند و بعد مودم یا روتر این بسته‌ها را برای سرور تست سرعت اینترنت ارسال می‌کنند. بنابراین، وای فای شما می‌تواند یک گلوگاه کاهش سرعت اینترنت باشد. اگر گوشی تلفن همراه قدیمی دارید که فقط از فرکانس وای‌فای ۲.۴ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند و پهنای‌باند بیشتر از ۲۰ مگاهرتز را پشتیبانی نکرده و در نتیجه سرعت وای‌فای شما محدود به چند مگابیت می‌شود؛ سرعت اتصال اینترنت شما هرچقدر هم که زیاد باشد؛ روی گوشی نتایج تست سرعت اینترنت پایین است.

به طور کلی، سرعت اینترنت در مودم و روتر بسیار بیشتر از سرعت اینترنت در گوشی تلفن همراه و دستگاه‌های مشابهی مانند تبلت یا لپ‌تاپ (با اتصال وای‌فای) است. به همین دلیل است که وقتی با کابل شبکه متصل به لپ‌تاپ یا کامپیوتر پی‌سی، تست سرعت اینترنت می‌گیرید؛ بیشتر از تست سرعت وای فای است.

یک مثال بسیار ساده برای این دلیل وجود دارد. من اینترنت VDSL شاتل با سرعت حدود ۷۰ مگابیت دارم. اگر با گوشی تلفن همراه و فرکانس وای فای ۲.۴ گیگاهرتز تست بگیرم؛ سرعت اینترنت حدود ۳۴ الی ۳۵ مگابیت نشان داده می‌شود:

تست سرعت اینترنت تی پی لینک VR400

ولی اگر با فرکانس وای‌فای ۵ گیگاهرتز تست بگیرم که پهنای‌باند بیشتری پشتیبانی می‌کند و قادر به انتقال سرعت بالاتر از ۱۰۰ مگابیت است؛ نتایج تست سرعت اینترنت VDSL شاتل حدود ۷۰ مگابیت می‌شود:

تست سرعت اینترنت مودم VR400

همان‌طور که مشاهده می‌کنید؛ تفاوت نتایج تست سرعت اینترنت در دو فرکانس رادیویی بسیار متفاوت است و سرعت در باند رادیویی ۵ گیگاهرتز به دو برابر فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز می‌رسد.

همین نتایج در اینترنت ADSL نیز می‌توانند تکرار شوند. وقتی شما با گوشی تلفن همراه و فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز از ADSL تست می‌گیرید؛ احتمالا کمتر از چیزی است که در واقعیت وجود دارد.

مقایسه تست سرعت اینترنت وای‌فای و اترنت

حالا بیایید به مقایسه تست سرعت اینترنت وای فای و اترنت بپردازیم تا باز نشان بدهیم چرا گوشی‌ها می‌توانند نتایج غلطی در تست سرعت اینترنت بدهند.

اگر اینترنت فیبرنوری یا گیگابیتی داشته باشید؛ مشکل نتایچ غیرواقعی گوشی بزرگ‌تر می‌شود؛ چون پهنای‌باند و سرعت اینترنت شما بسیار بیشتر از سرعت اینترنت وای فای می‌شود.

در زیر، یک تست سرعت اینترنت AT&T با گوشی موبایل را مشاهده می‌کنید. همان‌طور که می‌بینید؛ این تست با ابزار سایت Speedtest معروف و روی گوشی آیفون ۱۳ گرفته شده است و از وای فای ۵ یا ۸۰۲.۱۱ac و اینترنت فیبر گیگابیتی AT&T تست گرفته شده است:

تست سرعت اینترنت با گوشی

مطمئنا سرعت ۲۳۷ مگابیت برای وای‌فای بد نیست و به شما اجازه می‌دهد با چنین اینترنتی، هرکاری بکنید ولی آیا واقعا سرعت اینترنت اتصال مورد نظر ما همین‌قدر است؟

تست سرعت اینترنت را دوباره تکرار کردیم ولی این بار از روتر وای فای ۶ روی گوشی آیفون ۱۳ استفاده می‌کنیم:

تست سرعت اینترنت با گوشی

می‌بینید که سرعت اینترنت بیش از دو برابر افزایش یافت و به ۶۳۸ مگابیت رسید. این باورکردنی نیست ولی هنوز سرعت اینترنت واقعی را به دست نیاوردیم.

برای تست سوم، روتر را به یک کامپیوتر شخصی رومیزی از طریق کابل شبکه و درگاه گیگابیتی استفاده می‌کنیم:

تست سرعت اینترنت با گوشی

با کابل شبکه، سرعت دانلود اینترنت به ۹۴۵ مگابیت رسید و سرعت آپلود حدود ۹۱۷ مگابیت است. یعنی نسبت به وای‌فای ۶ باز هم سرعت اینترنت ۱.۵ برابر بیشتر شده است. حالا، این سرعت اینترنت دقیقا نزدیک به چیزی است که از یک اتصال اینترنت گیگابیتی ۱۰۰۰ مگابیتی انتظار دارید. همیشه تست سرعت اینترنت با کابل شبکه و اترنت، نتایج واقعی‌تر و پایدارتری می‌دهد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
howtogeek

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا