ایران و جهان

آسیاتک، پیشگامان، شاتل، صبانت و های‌وب با مخابرات قرارداد بیت‌استریم جدید بستند

۵ شرکت اینترنتی از زیرساخت مخابرات برای ارائه اینترنت ثابت استفاده می‌کنند

شرکت مخابرات موفق شد با ۵ شرکت اینترنتی دارنده پروانه FCP (ارتباطات ثابت) قرارداد بیت‌استریم جدید را امضا کند.

شرکت‌های شاتل، آسیاتک، های‌وب، پیشگامان و صبانت از میان ۱۷ شرکت دارنده پروانه FCP از انتهای سال گذشته تا کنون دنبال بستن قرارداد جدید با مخابرات بودند که نهایتا موفق به امضای قرارداد بیت‌استریم شدند.

در قرارداد بیت‌استریم قرار است بازار اینترنت ثابت رقابتی شود و شرکت‌ها بتوانند از زیرساخت‌ها و امکانات موجود خود برای ارائه خدمات بیشتر به مردم استفاده کنند. به طور مشخص، قرار است مخابرات زیرساخت ارتباطی خود را برای ارائه سرویس‌های اینترنت ثابت در اختیار شرکت‌های طرف قرارداد قرار دهد.

دقیقا قرارداد بیت‌استریم چیست؟

اولین بار،  در سال ۱۳۹۶ مصوبه ۲۶۰ (که به بیت‌استریم مشهور است)، توسط کمیسیون سازمان نتظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مطرح و به تصویب رسید ولی تا شش ما پیش فقط دو شرکت شاتل و آسیاتک موفق شدند این قرارداد را امضا کنند. با تغییر مدیریت مخابرات، روند اجرای قرارداد بیت‌استریم متوقف شد و دوباره با تغییر اصلاحاتی در اسفند ماه ۱۳۹۹ برای امضای دوباره آماده شد.

در واقع مهمترین اتفاقی که قرار است بر مبنای این مصوبه رخ دهد، اشتراک زیرساخت‌ها در بخش دسترسی شرکت مخابرات ایران با شرکت‌های دارندگان پروانه ارائه اینترنت FCP و Servco است. این مصوبه در تلاش است با رفع انحصار ذاتی مخابرات در این بخش از بازار، کیفیت خدمات افزایش و امکان انتخاب برای مشترکان بیش از گذشته فراهم کند.

مسعود بمانی‌پور، مدیرعامل شرکت پیشگامان به خبرنگار نشریه پیوست گفته است فعلا این قرارداد در حد امضا است و هنوز اجرایی نشده است ولی اظهار امیدواری کرد تیم جدید مخابرات نظر مثبتی داشته و اجازه بدهند سرویس‌های اینترنت ثابت به دست افراد بیشتری برسد.

احمدرضا نخجوانی مدیرعامل گروه شرکت‌های شاتل نیز اعلام کرد قرارداد بیت‌استریم جدید را با مخابرات به امضا رسانده‌اند و قرار است آنها روی تجهیزات مخابرات، اینترنت ADSL شرکت خود را توسعه دهند.

براساس گفته‌های مدیرعامل شرکت شاتل، قرارداد بیت‌استریم کشوری است و قرار است شاتل روی تجهیزات مخابرات در استان‌های مختلف سرویس ADSL بدهد.

مخابرات برای VDSL آماده نیست

احمدرضا نخجوانی درباره ارائه سرویس VDSL گفته است که باید شرکت مخابرات زیرساخت‌های خود را به‌روز کند تا بتواند سرویس VDSL بدهد.

نخجوانی در مورد اجرای پروژه VDSL این شرکت نیز اعلام کرد که این پروژه بر بستر FTTC در حال حاضر در دزفول، تهران و قم اجرا شده است. براساس توضیحات او تاکنون کمتر از چند هزار پورت VDSL واگذار شده و این شرکت آمادگی دارد در صورت همکاری مخابرات در هر کابینت جدید هزار پورت واگذار کند.

مدیرعامل گروه‌های شاتل اعلام می‌کند که در این زمینه برای توسعه VDSL باید مذاکرات با مخابرات کمی سریع‌تر پیش رود. او نیز رویکرد تیم جدید مخابرات را رویکرد تعاملی می‌داند.

همچنین نخجوانی از حل مشکلات خود در این زمینه با شهرداری تهران خبر می‌دهد و اعلام می‌کند: «مشکلاتی که پیش از این برای توسعه FTTC با شهرداری داشتیم رفع شده است و حالا در تهران می‌توانیم کابینت‌هایی برای توسعه FTTC که روی آن امکان ارائه VDSL هم وجود دارد را نصب کنیم.»

نخجوانی امیدوار است با همکاری شهرداری و مخابرات میزان پورت‌های واگذار شده براساس تکنولوژی VDSL تا چند ماه آینده رشد پیدا کند.

منبع
نشریه پیوست

‫6 دیدگاه ها

    1. سلام
      نه اتفاقا با قرارداد بیت‌استریم شرکت‌های دیگر می‌توانند از زیرساخت مخابراتی برای ارائه سرویس‌های اینترنت پرسرعت مانند فیبرنوری استفاده کنند
      البته اگر مخابرات واقعا به قرارداد بیت‌استریم پایبند باشد و در عمل زیرساخت‌اش را به شرکت‌های دیگر بسپارد

  1. عکس مربوط به پست یک نکته ریزی داره احتمالا اونایی که از شبکه های اینترپرایز سر در می یارند نکته عکس رو گرفتن و اون اینکه Interfaceهایی که کابل نخوردن نمی تونن تو وضعیت UP باشند! درحالی که در عکس هم Interfaceهایی که کابل خوردن و هم اونایی که کابل نخوردن هر دو تو حالت روشن قرار دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا