اخبار ایرانفناوری

سرعت اینترنت موبایل ایران ۶ پله سقوط کرد؛ اینترنت ثابت رفت رتبه ۱۳۴ دنیا

متوسط سرعت اینترنت موبایل ایران نسبت به سال گذشته ۶ پله سقوط کرده است ولی وضعیت سرعت اینترنت ثابت بدتر است و در رتبه ۱۳۴ جهانی قرار دارد.

سایت اسپید تست (Speed Test) که برای غالب کاربران اینترنت شناخته شده؛ جدیدترین گزارش خود درباره وضعیت اینترنت موبایل و ثابت (باندپهن) کشورها در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرد.

طبق این گزارش، اینترنت موبایل ایران در رتبه ۷۰ جهانی است که نسبت به سال گذشته (۲۰۱۸) شش پله سقوط کرده است. متوسط سرعت اینترنت موبایل در ایران ۲۶.۷۴ مگابیت اعلام شده است. 

در اینترنت موبایل کشورهایی مانند مکزیک، جمهوری دومینیکن، فیجی و ایرلند بالاتر از ایران هستند و کشورهای تایلند، لائوس و تونس پایین‌تر از ایران قرار گرفتند.

اما در اینترنت ثابت، همان‌طور که قابل انتظار است و اتفاق تازه‌ای نیست؛ وضعیت ایران چندان مناسب نبوده و از اینترنت موبایل بسیار عقب‌تر است. سایت اسپید تست می‌گوید متوسط سرعت اینترنت ثابت ایران ۱۵.۰۹ مگابیت است و این کشور را در جایگاه ۱۳۴ جهان قرار می‌دهد.

سرعت اینترنت ثابت کشورهایی مانند آنگولا، باربادوس، مالدیو و اوگاندا از ایران بالاتر است و بعد از ایران کشور تانزانیا قرار دارد. کشور سنگاپور با متوسط سرعت اینترنت ثابت ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه در جایگاه نخست است. در سرعت اینترنت موبایل هم کره جنوبی در رتبه اول قرار گرفته است.

صلاح کار کجا و من خراب کجا

فاصله ۱۵.۰۹ مگابیتی سرعت اینترنت ثابت ایران با ۲۰۰ مگابیت سنگاپور خیلی زیاد است و هیچ‌جوره‌ای نمی‌شود این دو را با هم مقایسه کرد. البته، در اینترنت ثابت برخی از کشورهای بسیار پیشرفته مانند استرالیا، انگلیس و روسیه هم وضع خوبی ندارند و در میانه‌های جدول هستند.

ولی در اینترنت ثابت، کشور امارت (همسایه ایران) در رتبه دوم است. رتبه‌ای که رشک‌برانگیز است و شاید می‌شد متعلق به ایران باشد.

توسعه اینترنت فیبرنوری و از انحصار خارج کردن اینترنت VDSL و بسترسازی برای ارائه این سرویس‌های اینترنت به کاربران خانگی با قیمت مناسب و بدون مشکلات نصب و راه‌اندازی و قراردادهای ترکمنچای می‌تواند سرعت اینترنت ثابت ایران را بهبود بخشد.

البته، سرعت اینترنت موبایل ایران هم رضایت‌بخش نیست. اگر نخواهیم شبکه‌های ۵G تازه تاسیس در کشورهای مختلف را مدنظر قرار دهیم؛ روی همان شبکه‌های ۴G LTE نیز ایران از دنیا عقب‌تر است. به طور اسمی اینترنت ۱ گیگابیت بر ثانیه روی ۴G راه‌اندازی شده است ولی عملا هیچ اپراتوری چنین سرعت‌هایی نمی‌دهد و در بهترین حالت کاربران سرعت‌هایی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ مگابیت دریافت می‌کنند.

فراموش نکنیم که توسعه اینترنت یکی از شاخص‌های پیشرفت کشورها در عصر حاضر است. در زیر جدول کشورهای نخست از نظر سرعت موبایل و سرعت اینترنت ثابت را مشاهده می‌کنید:

متوسط سرعت اینترنت‌های جهانی هم در عکس زیر مشهود است:


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا