اخبار ایران

وزیر ارتباطات: تولید مودم ۵G ایرانی آغاز شده است؛ اینترنت ۵G گران‌تر نیست

وزیر ارتباطات امروز در مراسم رونمایی از کاربرد‌های توسعه نسل پنجم شبکه موبایل چند خبر مهم درباره اینترنت ۵G، هزینه‌های این نوع اینترنت، تولید مودم‌های فایوجی بومی و زمان دسترسی مردم به نسل پنجم شبکه‌های موبایل داد.

بدون گزاف‌گویی، مهم‌ترین صحبت‌های آذری جهرمی درباره اینترنت فایوجی در ایران را مرور می‌کنیم:

 ایران پنجمین کشوری است که در خاورمیانه توانسته به ۵G دسترسی پیدا کند.

مردم نگرانی بابت هزینه‌های اینترنت ۵G نداشته باشند. چون قرار نیست برای اینترنت ۵G هزینه بیشتری پرداخت کنند. هرچه مصرف اینترنت بالاتر برود؛ اینترنت ارزان‌تر می‌شود.

همین الان هم اگر با نرخ روز حساب کنیم؛ یک واحد گیگابیت در سال ۱۳۹۲ با هزینه یک واحد گیگابایت در امروز کاهش قیمت داشته است.

 براساس سند شبکه ملی اطلاعات باید هزینه حوزه ارتباطات ۲ درصد سبد خانوارها را تشکیل دهد، بنابراین هزینه استفاده از ۵G برای کاربران بالا نخواهد بود.

خوشبختانه مقاومت در برابر اینترنت پنجم بسیار کمتر از نسل‌های سوم و چهارم است و همه ارکان دولت روی توسعه آن توافق دارند.

تولید مودم های ۵G در کشور شروع شده است و اپراتورها در بخش تولید تجهیزات ۵G سرمایه گذاری را آغاز کرده‌اند.

تا پایان سال اینترنت ۵G به صورت نقطه‌ای در بسیاری از نقاط راه‌اندازی خواهد شد. تا پایان دولت بخش‌های بسیاری از سایت‌های موجود فعلی را به ۵G ارتقاء دهیم. این کار به صورت نقطه‌ای انجام خواهد شد.

شروع سرویس‌های اینترنت ۵G از ارائه خدمات FWA یا اینترنت خانگی به مردم روی مودم‌ ۵G و نه گوشی همراه خواهد بود.

تا اسفند ماه قسمت خوبی از بخش‌های پرتراکم کشور برای ارائه ۵G آماده می‌شوند.

گراهای سخنان وزیر ارتباطات درباره ۵G

امروز وزیر ارتباطات به توسعه نقطه‌ای نسل پنجم شبکه‌های موبایل اشاره کردند که برخلاف توسعه ابری و توده‌ای است. تا پیش از این، قرار بود ۵G هم مانند ۳G و ۴G به صورت شهر به شهر و منطقه به منطقه توسعه پیدا کند ولی سخنان امروز وزیر نشان می‌دهد اپراتورها برای افزایش سرعت می‌خواهند نقطه‌ای توسعه اینترنت ۵G را در دستور کار قرار دهند.

یعنی ممکن است در یک محله، یک سایت و آنتن BTS به ۵G ارتقا پیدا کند ولی دیگر سایت‌ها هنوز ۴G باشند.

نکته مهم دیگر اشاره شده؛ تولید مودم ۵G بومی در داخل کشور است و اینکه قرار است سرویس اینترنت خانگی ۵G مبتنی بر این مودم‌ها به کاربران خانگی داده شود.

یعنی باز هم برعکس ۳G و ۴G که گوشی‌های موبایل در اولویت دسترسی بودند و بعد نوبت به مودم‌ها و سرویس اینترنت خانگی رسید؛ در ۵G اولویت با اینترنت خانگی است. این اتفاق بسیار خوبی است و می‌تواند بخشی از مشکلات اینترنت پرسرعت خانواده‌ها را حل کند.

البته، به شرط اینکه از پس هزینه‌های این نوع اینترنت برآیند. وزیر ارتباطات درباره هزینه اینترنت ۵G هم می‌گوید قرار نیست هزینه بیشتری نسبت به اینترنت نسل‌های پیشین داشته باشد و مردم نباید از این بابت نگرانی داشته باشند.

بخشی از سخنان آذری جهرمی هم درباره پوشش بخش‌های پرجمعیت شهری تا پایان اسفندماه بود. با توجه به اینکه کمتر از شش ماه تا این زمان باقی مانده است؛ بعید به نظر می‌رسد چنین وعده‌ای محقق شود و ما در اکثر نقاط متراکم شهری شاهد ۵G باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا