اخبار ایران

فرکانس ۲۳۰۰ مگاهرتز برای ارائه اینترنت حداقل با سرعت ۱۰۰ مگابیت مزایده گذاشته می‌شود

فقط اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل می‌توانند برنده یکی از سه تکه فرکانس ۲۳۰۰ باشند

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با صدور اطلاعیه از برگزاری مزایده فروش سه تکه باند رادیویی ۲۳۰۰ مگاهرتز برای ارائه اینترنت همراه پرسرعت با حداقل سرعت ۱۰۰ مگابیت خبر داد.

رگولاتوری در مصوبه‌ای که ۱۷ اسفند سال گذشته به تصویب رسیده و روز گذشته (۵ اردیبهشت) منتشر شده است، ۸۰ مگاهرتز از باند رادیویی ۲۳۰۰ مگاهرتز را به مزایده گذشته است تا اپراتورهای موبایل هرکدام براساس نیاز خود بخشی از این باند را به مدت ۱۰ سال در اختیار داشته باشند.

در مصوبه رگولاتوری آمده است که این مزایده با هدف «توسعه خدمات باندپهن در کشور و ارائه حداقل سرعت ۱۰۰ مگابیت اینترنت پرسرعت» انجام می‌شود. در این مصوبه تاکید شده است که تنها ۳ اپراتور تلفن همراه (همراه اول، ایرانسل و رایتل ) می‌توانند در این مزایده شرکت کنند.

بر اساس این فراخوان، اپراتورهای علاقه‌مند می‌توانند در دو گروه اول و دوم (گروه اول با سهم بازار ۲۵ درصدی از تعداد مشترکان پهن‌باند فعال همراه و گروه دوم با سهم بازار کمتر از ۲۵ درصد) در مزایده شرکت کنند.

باند فرکانسی ۲۳۸۰ – ۲۳۰۰ با حداکثر پهنای باند ۸۰ مگاهرتز صرفا با شیوه تزویج تقسیم زمانی (TDD) قابل واگذاری است. دارندگان پروانه متعهد به ایجاد نکردن تداخل مضر بر باندهای فرکانسی FDD و TDD مجاور هستند. به‌علاوه باندهای فرکانسی مجاور نباید هیچ‌گونه تداخل مضری با باندهای فرکانسی واگذاری بر اساس این مصوبه داشته باشند.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مبلغ تضمین شرکت در مزایده برای هر ۱۰ مگاهرتز را ۲۰۰ میلیارد ریال تعیین کرده است. در این مصوبه همچنین آمده که دارنده پروانه باید تا ۳۰ درصد ظرفیت شبکه ایجادشده در باند فرکانسی ۲۳۰۰ را در صورت درخواست شرکت‌های دارنده پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) به‌صورت عمده‌فروشی در اختیار آن‌ها قرار دهد.

بیش از یک سال است که اپراتورهای تلفن همراه با اشباع ظرفیت مواجه شده و چشم به آزادسازی فرکانس ۲۳۰۰ و همین‌طور فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ در اختیار صدا و سیما دارند تا بتوانند ظرفیت‌های جدید فراهم کرده و کاربران بیشتری را زیر پوشش اینترنت همراه پر سرعت خود ببرند.

حالا باید دید با برگزاری مزایده و واگذاری فرکانس ۲۳۰۰ مگاهرتز، وضعیت اینترنت تلفن همراه در ایران بهتر می‌شود و اپراتورها می‌توانند از این ظرفیت جدید نهایت استفاده را ببرند یا خیر!


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا