اخبار ایران

طرح صیانت از فضای مجازی مسکوت می‌شود؟

یک نماینده مجلس از درخواست مسکوت کردن این طرح به هیئت رئیسه خبر داد

یک نماینده مجلش شورای اسلامی خبر از تقاضای مسکوت گذاشتن طرح صیانت داد.

سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد به‌زودی عده‌ای از نمایندگان بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، تقاضای مسکوت گذاشتن طرح صیانت را تقدیم هیات رئیسه خواهند کرد.

طبق قوانین مجلس شورای اسلامی، اگر ۲۵ نفر نمایندگان مخالف، تقاضا کنند، با رای اکثریت طرح مورد نظر مسکوت خواهد ماند.

این نماینده مجلس اظهار کرده است: «اولویت امروز کشور وضعیت معیشتی است. لذا صرف وقت و زمان نمایندگان برای رسیدگی به طرح صیانت در شرایطی که اولویت‌های مهم‌تری داریم، قابل قبول نیست.»

سید غنی نظری خانقاه می‌گوید: «من از نحوه اداره مجلس در روزی که رای به اصل هشتادوپنجی شدن طرح دادند، گلایه مندم و اعتراض خود را رسما اعلام کردم. برخلاف آیین‌نامه داخلی مجلس عمل کردند و اینقدر کار را معطل کردند که نمایندگان حاضر مجلس را ترک کنند.»

از ۲۹۰ نفر نماینده ۱۲۱ نفر به این طرح رای دادند. این نشان می‌دهد ۱۶۹ نماینده مجلس یا برای رای دادن حضور نداشتند یا مخالف آن بودند. اگر در بستر و زمانی رای گیری انجام می‌شد که همه نمایندگان مجلس در صحن حاضر بودند یا حتی در همان روز اگر ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح هم رای‌گیری می‌شد، این طرح رای لازم را کسب نمی‌کرد.

به گفته این نماینده مجلش شورای اسلامی، به زودی عده‌ای از نمایندگان بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، تقاضای مسکوت گذاشتن طرح صیانت را تقدیم هیات رییسه خواهند کرد.

«طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» طی هفته‌های اخیر، جنجالی‌ترین طرح مجلس و حتی سوژه داغ اخبار داخلی ایران بوده است و صفی از موافقان و مخالفان برای آن تشکیل شده است.

مخالفان طرح صیانت می‌گویند ایرادات عمیقی دارد و می‌تواند پایانی بر اینترنت ایران باشد و ده‌ها هزار کسب‌وکار کوچک و خانگی را تعطیل کند و جلوی پیشرفت و توسعه کشور را بگیرد ولی موافقان طرح می‌گویند هیچ شبکه اجتماعی، پیام‌رسان و کسب‌وکاری تعطیل نمی‌شود و فقط می‌خواهیم جلوی وضعیت نابه‌سامان اینترنت را بگیریم.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۲۱ رای موافق، طرح صیانت را طبق اصل ۸۵ قانون اساسی به کمیسیون‌های تخصصی ارسال کرده تا آن‌جا این طرح مورد بررسی قرار بگیرد و اشکالات آن برطرف شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا