اخبار ایران

هزینه رانژه و درانژه خطوط اینترنت ثابت چندین برابر افزایش یافت

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه رانژه را ۶۰ هزار تومان کرد

سرانجام کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در تعرفه رانژه و درانژه خطوط اینترنت ثابت بازنگری کرده و به یک باره هزینه دایر کردن خط یا تخلیه خط را چندین برابر افزایش داد.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۳۲۳ ‬با توجه به پیشنهاد شرکت مخابرات ایران و دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) بند ۱۱ مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۲۳۷ سال ۹۵ این کمیسیون را بازنگری و اصلاح کرد.

براین اساس سقف تعرفه دایرکردن (رانژه) و تخلیه (درانژه) خطوط مشترکین اینترنت ثابت، جمعاً به مبلغ ششصد هزار ریال (۶۰ هزار تومان) تعیین شده است که فقط یکبار در هنگام دریافت خدمت جدید و یا تغییر ارائه کننده خدمت، از مشترکان قابل دریافت است.

از سال ۱۳۹۵ تا کنون هزینه رانژه خطوط اینترنت ثابت مبلغ ۷ هزار تومان و هزینه درانژه یا تخلیه خط هم ۵ هزار تومان بود و شرکت مخابرات موظف به انجام آن می‌شد.

البته، در مصوبه سال ۹۵ آمده است «در صورتی که ارائه کننده خدمات، مبالغ دایری و تخلیه خطوط را به شرکت مخابرات ایران پرداخت کند، می‌تواند حداکثر مبلغ ۱۲ هزار تومان برای هزینه‌های دایری و تخلیه فقط یک بار در هنگام راه اندازی اتصال از مشترکان خود دریافت کند.»

اپراتورهای اینترنت می‌توانند تا ۶۰ درصد هزینه رانژه یا درانژه خط اینترنت ثابت را از مشتری نهای اخذ کنند و مابقی هزینه برعهده خود سرویس‌دهنده اینترنت است.

سال‌ها است که شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ثابت و شرکت مخابرات به این تعرفه اعتراض دارند و آن را بسیار ناچیز می‌دانستند و خواستار افزایش چند برابری آن شدند. سال گذشته، شرکت مخابرات در قیمت‌گذاری خدمات جدیدی که به شرکت‌های FCP اعلام کرده بود؛ هزینه رانژه یک خط اینترنت ثابت را نزدیک به ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد که با مخالفت قاطع شرکت‌های FCP مواجه شد.

شرکت مخابرات موظف است براساس درخواست یک سرویس‌دهنده اینترنت، یک خط اینترنت ثابت را دایر یا تخلیه کند و این کار را به نیابت از شرکت سرویس‌دهنده انجام می‌دهد و بخشی از این درآمد را کسب خواهد کرد.

مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از نیمه دوم مردادماه ابلاغ شده و لازم الاجرا است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا