اخبار ایران

عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت: اجازه فیلترینگ یا کاهش سرعت اینترنت را نمی‌دهیم

اگر کمیسیون چنین مصوبه‌ای داشته باشد از حضور در آن انصراف خواهم داد

به جرات می‌توان گفت «طرح صیانت» داغ‌ترین خبر فناوری این روزهای مجلس و فضای مجازی در ایران است. هر روز یک خبر، یک اظهارنظر و یک تحلیل درباره آن شنیده می‌شود.

هنوز موافقان و مخالفان این طرح در حال نزاع و کشمش با یکدیگر هستند و جناح‌های سیاسی هم بهره‌برداری‌های خود را از این آب گل‌آلود می‌کنند. در تازه‌ترین خبر، «احمد امیرآبادی فراهانی»، یکی از اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت، تهدید کرده است اگر قرار باشد در این کمیسیون طرحی تصویب شود که اجازه فیلترینگ یا کاهش سرعت اینترنت ایران را بدهد؛ استعفا خواهد کرد!

کمیسیون فعلا تا کنون سه جلسه تشکیل داده هست و هنوز مشغول تصویب آئین‌نامه داخلی برای شکل‌گیری چگونگی بررسی طرح صیانت است. انتظار می‌رسد یک جلسه دیگر هم به تدوین آئین‌نامه داخلی صرف شود و بعد بررسی مفاد طرح صیانت آغاز شود.

«احمد امیرآبادی فراهانی» هم با اشاره به اینکه پس از تدوین آیین نامه داخلی کمیسیون مشترک طرح حمایت از کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی، کلیات این طرح در کمیسیون به بررسی و رای گذاشته خواهد شد، می‌گوید:

«ما در این کمیسیون به دقت مفاد طرح را بررسی خواهیم کرد، برخی از مواد طرح قبلی نیاز به تغییرات دارد. مثلاً با وجود تحریم‌های ظالمانه علیه ایران امکان الزام به بازگشایی دفاتر شرکت‌های خارجی، چون اینستاگرام و فیسبوک و… در ایران وجود ندارد، از طرفی هم نمی‌توان اجازه داد که این پلتفرم‌ها بدون توجه به قوانین کشور ما هر فعالیتی انجام دهند.»

در حالی‌که غالب اعضای کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت جزو نمایندگان موافق این طرح هستند؛ «احمد امیرآبادی فراهانی» نظر دیگری دارد و می‌گوید فیلترینگ راه‌حل نیست:

«به هیچ عنوان موافق انسداد شبکه‌های اجتماعی خارجی نیستم. بنده و بسیاری از مسئولان عالی رتبه هم عضو همین شبکه‌های اجتماعی هستیم که برخی از آن‌ها، چون توییتر در ایران فیلتر هستند؛ وقتی مسئولان کشور هم در چنین شبکه‌ای فعالیت دارند واقعا دلیل انسداد و فیلترینگ چیست؟! معنی ندارد.»

این عضو کمیسیون مشترک طرح صیانت از فضای مجازی تاکید می‌کند که هرگز اجازه فیلترینگ یا کاهش سرعت اینترنت را نخواهند داد و اگر کمیسیون چنین مصوبه‌ای داشته باشد، از حضور در آن انصراف خواهد داد.

دو جلسه کمیسیون مشترک طرح صیانت به صورت علنی و زنده پخش شده است و مردم امیدوار هستند جلسات دیگر این کمیسیون نیز به صورت زنده پخش شود و از کارشناسان و صاحب‌نظران دیگر از جمله بخش خصوصی و کسب‌وکارها نیز دعوت شود تا نظرات و انتقادات خود را مطرح کنند.

نماینده دیگری هم امروز گفته بود ترکیب کمیسیون مشترک به نفع تصویب این طرح است و نباید این‌طور باشد. رئیس مجلس هم در جلسه هفته گذشته کمیسیون اظهار کرد قرار نیست کسب‌وکار مردم بسته شود یا چیزی فیلتر شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

  1. درست میگه، نه فیلتر و نه کاهش سرعت. کلا قطع میکنیم بعدش سطح دسترسی تعریف میکنیم هر کی خواست بیاد بره توی صف درخواست مجوز دسترسی (که آخرش هم بهش دسترسی نمیدیم) :))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا