اخبار ایران

رئیس رگولاتوری: تا ۴ سال دیگر ۱۰ درصد کاربران ایرانی به ۵G متصل هستند

شورای عالی فضای مجازی می‌گوید حداقل باید پوشش سراسری اینترنت با سرعت متوسط ۱۰ مگابیت داشته باشیم

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افق وزارت ارتباطات برای سال ۱۴۰۴، دسترسی حداقل ۱۰ درصد کاربران به نسل پنجم شبکه‌های موبایل است.

صادق عباسی شاهکوه، معاون وزیر ارتباطات در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، از آغاز برنامه‌ریزی برای تخصیص فرکانس و تصویب مقررات مورد نیاز برای ورود و توسعه نسل پنجم شبکه‌های موبایل خبر داد.

عباسی شاهکوه که نزدیک به یک ماه است رئیس رگولاتوری ایران شده است؛ در چندین مصاحبه شروع به کارش در مسئولیت جدید، روی توسعه شبکه‌های ۵G و فیبرنوری تاکید کرده و از جدیت این سازمان برای تعیین تکلیف فرکانس‌های رادیویی ۵G و مقررات‌های مربوطه خبر داده است.

به گفته معاون وزیر ارتباطات: «مصوبه شورای عالی فضای مجازی نیز این تکلیف را مشخص کرده است که پوشش سراسری با سرعت متوسط حداقل ۱۰ مگابیت بر ثانیه برای اینترنت داشته باشیم.»

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌گوید هم‌اکنون متوسط سرعت اینترنت در ایران ۵ مگابیت است اما طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی باید به مرز متوسط ۱۰ مگابیت بر ثانیه برسد که به معنای دو برابر شدن سرعت و کیفیت اینترنت است.

عباسی شاهکوه در همین زمینه گفت: «در این مصوبه تاکید شده که ۱۰ درصد کاربران در افق ۱۴۰۴ باید به سمت تکنولوژی جدید حرکت کنند و این به معنای آن است که ما باید تا ۴ سال دیگر ۱۰ درصد کاربران مان را روی نسل پنجم تلفن همراه (۵G) داشته باشیم.»

معاون وزیر ارتباطات می‌گوید برنامه‌ریزی برای رسیدن به این هدف از هم‌اکنون آغاز شده است و دو برنامه جدید تخصیص فرکانس و مقررات‌گذاری را دنبال خواهند کرد.

گفتنی است اپراتورهای موبایل ایران از جمله همراه اول و ایرانسل، اولین سایت‌های ۵G خود را در تهران و برخی شهرها راه‌اندازی کرده‌اند ولی هنوز دسترسی به شبکه‌های ۵G برای عموم مردم میسر نیست و تجاری‌سازی نشده‌اند.

پیش‌تر، عباسی شاهکوه در گفت‌وگوی دیگری عنوان کرده بود اپراتورها بیشتر از اینکه مشکل فرکانس داشته باشند؛ با چالش بزرگ سرمایه‌گذاری و عدم توانایی در توسعه شبکه‌های ۵G از نظر مالی روبرو هستند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا