اخبار ایران

پیش‌نویس پروژه اینترنت فیبرنوری منازل تهیه شده و تا یک ماه دیگر ابلاغ می‌شود

فیبرکشی هواویی جایگزین فیبرکشی زمینی خواهد شد

هفته پیش، پیش‌نویس اصول و سیاست‌های کلی توسعه اینترنت ثابت و رساندن فیبرنوری به منازل تهیه شده و تا یک ماه دیگر به دستگاه‌ها و شرکت‌های مجری از جمله شرکت مخابرات و شرکت‌های FCP ابلاغ می‌شود.

صادق عباسی شاهکوه، معاون وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری، ضمن دادن خبر فوق، اعلام کرد مصوبه شورای عالی فضای مجازی به وزارت ارتباطات تکلیف کرده که در افق ۱۴۰۴ باید بیش از ۸۰ درصد خانوار و ۱۰۰ درصد کسب‌وکارها به شبکه پرسرعت متصل شوند.

رئیس رگولاتوری می‌گوید تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانواده‌ها دارای اینترنت با سرعت ۲۵ مگابیت و کسب‌وکارها دارای اینترنت پرسرعت ۱۰۰ مگابیت باشند. این سرعت حداقلی است که در قانون آمده است و قطعا رگولاتوری به دنبال سرعت‌ها بیشتری است.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر این هدف که وزارت ارتباطات دولت سیزدهم می‌خواهد طی ۴ سال، نزدیک به ۲۰ میلیون خانواده و ۵ میلیون کسب‌وکار به اینترنت FTTH وصل شوند؛ گفت هفته‌ها است در حال بررسی و مطالعه روی این پروژه هستند و جلسات مختلفی با شرکت‌های بخش خصوصی، مخابرات و غیره برگزار کنند تا به یک پیش‌نویش سیاست‌های کلی و اصول حاکم برای رساندن فیبر به منازل رسیدند.

صادق عباسی شاهکوه می‌گوید رگولاتوری و وزارت ارتباطات وظیفه دادن اینترنت ۲۵ مگابیت به خانه‌ها و کاربران را ندارد؛ بلکه باید در این زمینه تصدی‌گری کند و سیاست‌ها و مقررات لازم برای تحقق این هدف را تصویب و به بخش خصوصی برای اجرای کار، ابلاغ کند.

رئیس رگولاتوری تاکید دارد چون برای توسعه شبکه‌های موبایل ۵G نیز به زیرساخت‌های فیبرنوری محتاج هستیم؛ بنابراین باید در این پروژه اپراتورهای موبایل و ثابت با یکدیگر همگرا باشند و همه طرف‌های درگیر از جمله شرکت مخابرات و شرکت‌های FCP پای کار بیایند و با همه توان به یکدیگر کمک کنند.

معاون وزیر ارتباطات، علاوه بر اینکه گفت شاید اپراتورهای موبایل نیز وارد پروژه فیبرنوری منازل شوند؛ گفت این پروژه این‌قدر بزرگ است که از هر بخش و وزارت‌خانه‌ای که بخواهد همکاری کند؛ استقبال خواهند کرد؛ از جمله شهرداری‌ها و وزارت نیرو. او گفت: «هنوز مشخص نیست که می‌خواهیم از زیرساخت‌های شهرداری و وزارت‌نیرو در قالب یک پروانه استفاده کنیم یا با گذاشتن مقررات لازم از فیبرهای نوری‌ آن‌ها بهره ببریم.»

فیبرکشی زمینی با مشکلات بزرگی روبرو است و یکی از دلایل عدم توسعه اینترنت در چند سال اخیر هم به این چالش برمی‌گردد. عباشی شاهکوه می‌گوید در غالب کشورها از فیبرکشی هوایی استفاده می‌شود و ما در ایران برای پیشبرد اهداف‌مان باید چنین رویکردی داشته باشیم:

«۸۰ درصد فیبرکشی در بسیاری از کشورها از طریق فیبرهوایی است که هم هزینه‌‌ها را کاهش می‌دهد و هم سرعت اجرا را افزایش می‌دهد. بنابراین ما می‌توانیم با در نظر گرفتن برنامه‌ای استفاده از فیبرنوری هوایی وزارت نیرو را برای آن‌ها تعریف کنیم.»

در پیش‌نویس اولیه فیبر منازل، اصول حاکم بر تقسیم کار و حمایت از توسعه شبکه دسترسی به اینترنت پرسرعت فیبرنوری مشخص شده است و از قرار بهمن‌ماه رونمایی و ابلاغ می‌شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا