اخبار ایران

رگولاتوری برای تدوین مقررات اینترنت ماهواره‌ای آماده است

وعده‌ای تکراری که تا کنون چندین بار توسط مقامات حوزه ارتباطات و فضای مجازی کشور گفته شده است

از اولین روزهایی که اینترنت استارلینک شروع به خدمت‌رسانی کرده است؛ مسئولین مرتبط با حوزه اینترنت و ارتباطات و فضای مجازی از تدوین آئین‌نامه و مقررات اینترنت ماهواره‌ای در کشور خبر می‌دهند ولی رسما هنوز هیچ چیزی منتشر نشده است.

امروز هم رئیس رگولاتوری اعلام کرده برای تدوین مقررات جامع در زمینه کاربری منظومه‌های ماهواره‌ای آمادگی دارند. «صادق عباسی شاهکوه» می‌گوید توسعه اینترنت ماهواره‌ای باید در چارچوب قوانین و مقررات کشور باشد و ارائه اینترنت ماهواره‌ای تحت پوشش اپراتورهایی که پیش از این مجوز دریافت کرده‌اند، ممکن است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای در کشور می‌گوید:

«کمیسیون تنظیم مقررات مصوبه‌ای دارد که به زبان انگلیسی روی سایت منتشر شده است. از همین رو شرکت‌ها برای ارئه سرویس ماهانه قاعدتا باید این موضوع را در کشور رعایت کنند و از طریق اپراتورهایی که قبلا مجوز داده‌ایم سرویس‌دهی کنند.»

این درحالی است که شورای عالی فضای مجازی در آخرین جلسه خود، «طرح الزامات و اقدامات مرتبط با کاربری منظومه‌های ماهواره‌ای در فضای مجازی» را بررسی کرد.

در این جلسه مقرر شد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به تنظیم مقررات فعالیت ارائه کنندگان خدمات مزبور در کشور اقدام کرده و مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی در ارائه خدمات ارتباطی ماهواره‌ای را تدوین، تصویب و به ارائه کنندگان بین المللی این خدمات و سازمان‌های بین‌المللی ذی‌ربط، اعلام کند.

صادق عباسی شاهکوه

او در ادامه توضیحات خود با توجه به دغدغه‌های وزیر ارتباطات در حوزه اینترنت ماهواره‌ای و توجه به این موضوع که در چنین شرایطی معنی خط قرمز و فیلترینگ از بین خواهد رفت، گفت: «مقررات مرکز رگولاتوری مشخص است و طبق مصوبه در راستای رعایت این قوانین باید چارچوب‌ها رعایت شود.»

«صادق عباسی شاهکوه» در خصوص برنامه وزارت ارتباطات برای اجرای الزام شورای عالی فضای مجازی نسبت به مقررات گذاری منظومه‌های ماهواره‌ای در فضای مجازی نیز گفت:

«کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات سال ۹۹ با هدف رعایت الزامات مقرراتی از سوی دارندگان شبکه‌های ماهواره‌ای، «مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارائه خدمات ماهواره‌ای در ایران» را تصویب کرد. در این مصوبه، به شرایط خدماتی که اپراتورهای ماهواره‌ای ارائه می‌دهند نیز اشاره شده است.»

او اعلام آمادگی کرد در راستای تکلیفی که توسط شورای عالی فضای مجازی برای تنظیم مقررات کاربری منظومه‌های ماهواره‌ای در کشور به وزارت ارتباطات سپرده شده است، سازمان تنظیم مقررات این مقررات‌گذاری را انجام دهد.

شاهکوه با بیان اینکه هنوز مصوبه شورای عالی فضای مجازی در این زمینه به آن‌ها ابلاغ نشده است، افزود: «در صورت ابلاغ این تکلیف و تعیین شرایط برای مدل مقررات‌گذاری، تدوین این سند در دستور کار این سازمان قرار می‌گیرد.»

شاهکوه می‌گوید کشورهای دیگر هم برای اجازه ورود اینترنت ماهواره‌ای مقررات خاص خود را دارند؛ ضمن اینکه تا کنون هیچ شرکت خارجی برای ارائه سرویس اینترنت ماهواره‌ای رایزنی و صحبتی نداشته است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا