اخبار ایران

زی‌تل می‌خواهد در نیمه دوم امسال اینترنت ۵G بدهد

تجاری‌سازی اینترنت 5G با ارتقای مجوز در دستور کار شرکت زی‌تل برای امسال است

پس از ایرانسل، همراه اول و مبین‌نت، حالا شرکت زی‌تل می‌خواهد اولین سایت‌های ۵G خود را در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی کند و به طور رسمی وارد فاز تجاری‌سازی اینترنت ۵G شود.

زی‌تل یک شرکت دارای مجوز WTTx و ارائه‌دهنده سرویس اینترنت TD-LTE در کشور است که اکنون بنابر گفته جهانگیر آقازاده، رئیس هیئت‌مدیره زی‌تل، با ارتقای مجوز دنبال ارائه سرویس اینترنت فایوجی است. آقازاده در این ارتباط می‌گوید:

اخیراً مجوز چهار شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت FWA به WTTx ارتقا پیدا کرده و بدین‌ترتیب می‌توانند از تکنولوژی ۵G استفاده کنند. مبین‌نت (همراه اول) و ایرانسل در سال ۱۳۹۹ این پروژه را به صورت پایلوت اجرا کردند و ما هم در زی‌تل این کار را انجام دادیم، اکنون همکاران فنی ما به این تکنولوژی به‌صورت کامل مسلط شده‌اند و اگر شرایط تحریمی اجازه دهد امیدواریم در سال جاری این فناوری در زی‌تل تجاری شود.

مجوز شرکت زی‌تل برای دو استان تهران و البرز است و اگر بتواند اینترنت ۵G را تجاری‌سازی کند؛ مختص کاربران این دو استان خواهد بود. به گفته آقازاده، انواع کاربران و مشتریان از جمله سازمان‌ها، کسب‌وکارها، کاربران خانگی، مجتمع‌های مسکونی و مراکز تجاری می‌توانند مشتری فایوجی باشند.

رئیس هیئت مدیره زی‌تل می‌گوید ساختمان‌ها می‌توانند یکی از عمده‌ترین مشتریان اینترنت ۵G این شرکت باشند:

در این سرویس که در مجموعه ما به نام ایرفایبر (Airfiber) تعریف شده، سرویس ۵G در بالای یک ساختمان نصب و یک شبکه داخلی برای آن ایجاد می‌شود. در این شبکه به تمام واحدهای این ساختمان سرویس دیتا داده می‌شود و درنتیجه واحدها می‌توانند در شبکه داخلی ساختمانشان به‌راحتی از امکانات ۵G استفاده کنند.

یکی از مشکلات بزرگ پیش‌روی شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت ۵G در ایران، بحث پهنای‌باند فرکانسی است. هنوز فرکانس ۳۵۰۰ به اپراتورها تخصیص داده نشده است و این شرکت‌ها با چالش بزرگ باند فرکانسی روبرو هستند. این موضوع برای شرکت زی‌تل نیز مطرح است که آقازاده این‌طور می‌گوید:

هر یک از شرکت‌های دارنده مجوز ۵G حدود ۶۰ مگاهرتز از بازه فرکانس ۳۵۰۰ را دراختیار دارد و برای ارائه سرویس ۵G فعلاً از همان ظرفیت استفاده می‌کند. در واقع درحال‌حاضر که فضای فرکانسی ۳۵۰۰ را دراختیار نداریم، اپراتورها فعلاً فقط به اندازه ظرفیتی که دارند می‌توانند اینترنت نسل پنجم را به کاربران عرضه کنند.

او در ادامه نیز می‌گوید که پهنای‌باند ۸۰ مگاهرتز بهتر است:

«برای اپراتورهای موبایل پهنای باند ۸۰ مگ مطلوبتر است اما اپراتورهای دیتا با ۶۰ مگ هم می‌توانند سرویس‌دهی کنند و کیفیتشان افت نمی‌کند. بااین‌حال، اگر رگولاتوری بتواند فرکانس بیشتری توزیع کند قطعاً کیفیت بالاتر خواهد رفت.»

آقازاده اعتقاد دارد مشکل بزرگ تحریم‌ها و سرمایه‌گذاری برای زی‌تل نیز مطرح است ولی مشکل اصلی نیست:

«چالش‌هایی مثل سایت‌یابی، تحریم فناوری‌ها، مسائل مربوط به ترخیص از گمرکات، مشکلاتی که با نهادهای بالادستی داریم و… دغدغه ما است و رفع آن‌ها بسیار دشوار است. البته رگولاتوری برای حل این مسائل بسیار کمک کرده است.»

مسئله مودم ۵G برای کاربران نهایی نیز یک مشکل دیگر در مسیر ارائه و دسترسی به اینترنت نسل پنجم موبایل است. شرکت‌هایی مانند همراه اول و ایرانسل به دنبال بومی‌سازی فناوری ساخت مودم فایوجی رفتند و اکنون شرکت زی‌تل نیز می‌خواهد این مسیر را دنبال کند. زی‌تل هم اقداماتی برای تولید مودم با قیمت ارزان‌تر انجام داده است؛ اگرچه هنوز همه امکانات لازم برای این کار در ایران وجود ندارد.

او می‌گوید به مرور و با ارزان شدن قیمت مودم‌های ۵G و گوشی‌های موبایل، هزینه استفاده از اینترنت ۵G نیز کاهش پیدا می‌کند:

تکنولوژی‌ها همیشه در ابتدا گران هستند و به تدریج ارزان می‌شوند. این اساساً خصلت فرهنگ تکنولوژی است. درباره ۴G هم وضعیت به همین ترتیب بود. درحال‌حاضر، چند گوشی موبایل که گران‌قیمت هستند، اینترنت ۵G را حمایت می‌کنند؛ اما از چند سال دیگر که گوشی‌های بیشتری این قابلیت را پیدا کنند، قیمت این محصولات ارزان‌تر خواهد شد و امیدواریم در یک یا دو سال آینده قیمت مودم‌های ۵G نیز کاهش پیدا کند.

این عضو هیئت مدیره زی‌تل امیدوار است که به مرور و با فراهم شدن زیرساخت‌های فنی و تجهیزات لازم برای ارائه سرویس ۵G، مودم‌ها و گوشی‌های فایوجی نیز ارزان‌تر شده و عموم مردم بتوانند به اینترنت ۵G دسترسی پیدا کنند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا