اخبار ایران

سرعت اینترنت ۶۳ درصد مشترکان ثابت زیر ۱۰ مگابیت است

ضریب نفوذ اینترنت ثابت به ۱۳ درصد و اینترنت موبایل به ۱۱۴ درصد رسید

رگولاتوری تازه‌ترین گزارش وضعیت توسعه پهنای باند اینترنت در کشور را تا پایان سال ۱۴۰۰ منتشر کرده است.

در این گزارش، آمار و ارقام جالب و قابل توجهی به چشم می‌خورد. مثلا، ضریب نفوذ پهنای‌باند در کشور به ۱۲۷.۲۰ درصد رسیه است و ضریب نفوذ پهنای‌باند ثابت به ۱۳ درصد محدود است. همین‌طور، حدود ۶۳ درصد مشترکان اینترنت ثابت در کشور از سرعتی پایین‌تر از ۱۰ مگابیت بهره می‌برند.

وضعیت اینترنت ثابت ایران

در این گزارش، کل مشترکان اینترنت ثابت (ADSL و VDSL و FTTH و وای‌فای و TD-LTE) به تعداد ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار و ۲۴ مشترک رسیده است. این تعداد مشترک کمی بیش از ۱۳ درصد کل کاربران اینترنت کل کشور را تشکیل می‌دهند ولی فقط ۰.۱۹ درصد نسبت به آذرماه ۱۴۰۰ افزایش داشته است.

باید اشاره شود که براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانواده‌ها در کشور به اینترنت ثابت با سرعت متوسط ۲۵ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند.

رگولاتوری می‌گوید ۶۳.۵ درصد مشترکان اینترنت ثابت از سرعتی پایین‌تر از ۱۰ مگابیت برخوردار هستند و ۱۸ درصد مشترکان به اینترنت با سرعت ۲ مگابیت و کمتر دسترسی دارند. کل تعداد مشترکان اینترنت ثابت خانگی برابر با ۹ میلیون و ۹۳۰ هزار و ۲۳۸ مشترک است.

وضعیت اینترنت باندپهن در ایران

در این گزارش آمده است که شرکت مخابرات ایران، همچنان بزرگ‌ترین بازیگر و دارنده مشترک در اینترنت ثابت است؛ با وجود اینکه سرویس‌های وای‌فای و تی دی تی ال تی نمی‌دهد. کمی بیش از نیمی از مشترکان اینترنت ثابت، متعلق به شرکت مخابرات هستند. سهم شرکت‌های FCP از بازار اینترنت فیبرنوری یا Fttx نیز بسیار ناچیز است؛ اگرچه نسبت به آخر آذر ۱۴۰۰ رشد داشته است. پر واضح است که عمده مشترکان اینترنت ثابت در ایران از سرویس اینترنت xDSL استفاده می‌کنند.

وضعیت اینترنت موبایل ایران

اما وضعیت اینترنت موبایل ایران کاملا برعکس اینترنت ثابت است و با ضریب نفوذ ۱۱۴ درصدی، همچنان دارد به رشد و توسعه خود ادامه می‌دهد.

گزارش رگولاتوری نشان می‌دهد تعداد مشترکان ۳G ایرانسل کاهش پیدا کرده است ولی مشترکان ۳G همراه اول و رایتل، افزایش پیدا کردند.

وضعیت اینترنت باندپهن در ایران

تعداد کل مشترکان اینترنت موبایل کشور نیز ۴ میلیون نفر افزایش نسبت به آدر ماه ۱۴۰۰ پیدا کرده و به عدد بیش از ۹۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

هر سه اپراتور در زمینه جذب مشترک جدید اینترنت همراه موفق بودند و بیش از ۱۵۸ هزار مشترک جدید به اینترنت همراه کشور افزوده شده است. همراه اول با ۷۴.۵ میلیون مشترک فعال از این بازار، سهم بیشتری دارد و ایرانسل با ۲ میلیون افزایش مشترک اینترنت موبایل، بیشترین رشد را در این بازار داشته است.

وضعیت اینترنت باندپهن در ایران

رگولاتوری می‌گوید در پایان سال ۱۴۰۰، مجموع مشترکان رایتل به بیش از ۵ میلیون نفر می‌رسد که البته ۴.۲ میلیون نفر به اینترنت رایتل وصل می‌شوند و بیش از ۹۹۴ هزار مشترک اصلا اینترنت ندارند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
پیوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا