اخبار ایران

طرح جدید نمایندگان مجلس: ارزانی یا رایگان شدن اینترنت کاربرانی که ماهیانه زیر ۲ گیگابایت مصرف دارند

مخالفت با آزادسازی قیمت اینترنت توسط نمایندگان و اصرار برای خرج کردن درآمدهای جدید اپراتورها برای توسعه شبکه

گروهی از نمایندگان مجلس پیرامون افزایش تعرفه اینترنت، جلسه‌ای با وزارت ارتباطات و اپراتورها برگزار کردند و درخواست رایگان شدن اینترنت کاربران کم مصرف زیر ۲ گیگابایت در ماه را داشتند.

مصطفی طاهری، رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس درباره این جلسه و خلاصه آن می‌گوید: «براساس صحبت‌های حاضران در جلسه، تعرفه اینترنت از سال ۹۵ تاکنون تغییری نکرده و اخیراً هم فقط تخفیف‌های اپراتورها برای جذب مشتری برداشته شده است.»

او ادامه می‌دهد اپراتورها باید برای افزایش سرمایه‌گذاری و توسعه در این بخش با توجه به عدم تغییر تعرفه خود در سه سال اخیر، تغییراتی در تعرفه‌های بسته‌های اینترنتی خود ایجاد کنند.

طاهری خبر داد که نمایندگان مجلس از وزارت ارتباطات خواسته‌اند یک طرح اینترنت ویژه برای کاربران کم مصرف اختصاص دهند تا کاربرانی که در ماه کمتر از ۲ گیگابایت اینترنت استفاده می‌کنند؛ اینترنت آن‌ها رایگان یا حداقل ارزان‌تر از اینترنت موبایل عادی باشد.

رئیس کمیته فناوری اطلاعات مجلس پیرامون اظهارنظرهای متناقض درباره گران شدن و افزایش قیمت اینترنت از سوی نمایندگان مجلس، اظهار داشت که این نمایندگان به طور دقیق از عدم افزایش قیمت اینترنت در سه سال گذشته خبر ندارند و گفت: «فرمول قیمت‌گذاری اینترنت ثابت و همراه مربوط به سال ۹۵ و ۹۶ است و از آن موقع تا حالا این تعرفه‌ها تغییر نکرده است. در همان سال برای قیمت‌ها هم سقف و کف تعیین شده بود. کف قیمت هم ۲ هزار و ۸۵۰ تومان بود؛ اما برخی اپراتورها در آن زمان برای جذب مشتری قیمت را از کف هم پایین‌تر آورده بودند.»

این نماینده مجلس می‌گوید: «برای اینکه رقابت منفی شکل نگیرد. یعنی یک اپراتور قیمت را کاهش دهد و پس از جذب مشتری دوباره قیمت‌ها را برگرداند، به اپراتورها گفته شد حق ندارند تا ۳ سال قیمت‌ها را افزایش دهند و باید قیمت‌ها همانگونه پایین‌تر از کف باقی بماند.»

طاهری درباره اینکه چرا اکنون و در سال ۱۴۰۱، اپراتورها قیمت اینترنت را افزایش داده یا بسته‌های اینترنت پرمصرف را حذف کردند نیز گفت: «برای امسال هم مجلس مصوبه‌ای نداشته و دولت هم پیشنهادی مبنی برای تغییر قیمت تعرفه اینترنت نداده است. ۳ سال هم به پایان رسیده و بدین‌ترتیب قانون سال ۹۵ لازم‌الاجراست و اپراتورها باید تخفیف‌هایی که برای جذب مشتری در نظر گرفته بودند، بردارند.»

او می‌گوید مردم و برخی از نمایندگان از اصل ماجرای افزایش قیمت اینترنت مطلع نیستند و به همین دلیل، نسبت به آن واکنش نشان دادند؛ از درخواست دیگر نمایندگان از وزارت ارتباطات خبر داد: «ما نمایندگان درخواست کردیم اگر ازطریق افزایش تعرفه اینترنت، افزایش درآمدی به وجود می‌آید، این را به توسعه زیرساخت‌هایشان اختصاص دهند چون کیفیت اینترنت ما در مقایسه با دیگر کشورها بسیار پایین است.»

درباره ارزان یا رایگان شدن اینترنت کم مصرف‌ها نیز این نماینده می‌گوید: «موضوع بعدی ما این بود که برای افرادی که مصرف حداقلی اینترنتشان کمتر یعنی بین یک تا دو گیگ در ماه است، از قیمت قبل ارزان‌تر یا حتی رایگان حساب شود. قرار شد در این زمینه سازمان تنظیم مقررات طرحی ارائه دهد و با هماهنگی یکدیگر در این زمینه اقداماتی انجام دهیم.»

پیش‌تر هم رئیس رگولاتوری و وزیر ارتباطات از طرحی سخن گفته بودند که جایگزین افزایش قیمت اینترنت برای اقشار کم درآمد شود. در آن طرح، ظاهرا در ماه ۲ گیگابایت اینترنت رایگان یا ارزان به افراد کم درامد اختصاص داده می‌شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا