اخبار ایران

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران: دولت به اپراتورها سوبسید بدهد؛ تعرفه‌گذاری اینترنت به دست نظام صنفی بیفتد

دلایل الزام به افزایش تعرفه‌ها و همراه کردن مشترکان کم مصرف با این تغییرات

تقریبا بخش دولتی، صنفی، رگولاتوری و تخصصی مخابرات و ارتباطات موافق افزایش تعرفه‌های اینترنت در سال ۱۴۰۱ هستند و دلایل محکم و قاطعی برای آن بیان می‌کنند.

همگی این نهادها به نقطه‌ای رسیدند که تنها راه ارائه سرویس با کیفیت، افزایش تعرفه اینترنت و توسعه شبکه است ولی بحث سر این است که چه کسی باید تعرفه‌گذاری کند و این هزینه افزایش قیمت اینترنت باید از جیب چه کسی پرداخت شود؟ از جیب مردم و مشترکان یا از جیب دولت؟ اینجا است که تفاوت دیدگاه‌ها و نظرات را شاهد هستیم و دولت و وزارت ارتباطات باید نقش کلیدی خود را به خوبی ایفا کنند و تصمیمی درست بگیرند.

اجماع بر سر افزایش تعرفه‌ها

حسین اسلامی، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران با افزایش قیمت اینترنت موافق است و دلایل الزام‌آوری برای آن برمی‌شمرد:

همان طور که در روزمره همه اقلام از کالاهای اساسی مانند نان و گوشت و لبنیات تا مواردی که به دولت مربوط می شود مانند بنزین افزایش قیمت های چندبرابری داشته اند، پس انتظار می رود که مطابق با آن تعرفه های اینترنت نیز افزایش یابد.

او می‌گوید نیاز به افزایش قیمت اینترنت از چند سال پیش احساس شده است ولی دولت دوازدهم به خاطر  گسترش حوزه اقتصاد دیجیتال دنبال ثابت نگه داشتن تعرفه‌ها بود:

روشی که در دولت قبل در مورد تعرفه ها درنظر گرفته شده بود برای هدفی که تعریف شده بود به طور موثر کار کرد و امروز شاهد تاثیرات دیجیتالی شدن آن هستیم اما نباید این را فراموش که هزینه این دیجیتالی شدن اقتصاد تنها بر عهده اپراتورها بوده و امروز دیگر اپراتورها بیش از این تحمل بر دوش کشیدن بار اضافی را ندارند.

دولت به اپراتورها کمک هزینه بدهد

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران می‌گوید اگر افزایش قیمت اینترنت همراه با افزایش کیفیت باشد؛ مشترکان هم رضایت خواهند داشت و واکنش‌های منفی نسبت به افزایش تعرفه‌ها کمتر خواهد بود:

هرچند به طورکلی هر افزایش قیمتی با واکنش های منفی روبروست اما در مورد افزایش تعرفه های اینترنت دقیقا اینطور نیست. رضایت اصلی مشترکان در کیفیتی است که دریافت می کنند. در نتیجه کمی افزایش قیمت در صورتی که با افزایش کیفیت همراه باشد در نهایت رضایت مشترکان را جلب خواهد کرد.

چه افرادی به هر صورت ناراضی خواهند بود؟ اسلامی می‌گوید در این میان ممکن است کاربران کم مصرف ناراضی بمانند که نیاز است برای آن‌ها نیز بسته‌های جدیدی تعریف شود.

اما نقش دولت در تحمل‌پذیر شدن تعرفه‌های اینترنت چیست؟ حسین اسلامی از ایده دادن سوبسید به اپراتورها توسط دولت و لحاظ گردن این افزایش قیمت در سبد خانواره‌ها می‌گوید:

دولت می تواند بخشی از درآمد خود را از محل اپراتورها به عنوان سوبسید به اپراتور بازگرداند تا اپراتورها هم ما به ازای آن بتوانند افراد کم مصرف یا کم درآمد را در میزان پرداخت های خود درنظر بگیرند. مشترکان نیز در این میانه سهمی دارند و باید این افزایش را در سبد هزینه های خود لحاظ کنند چون تنها در این صورت است که امکان استفاده از اینترنت باکیفیت را خواهند داشت.

چه کسی تعرفه‌گذاری اینترنت را برعهده بگیرد؟

رئیس نظام صنفی رایانه‌ای تهران درباره رگولاتوری تعرفه‌های اینترنت می‌گوید:

به طور کلی در بحث تعیین قیمت ها سه گروه درگیرند؛ مصرف کنندگان، ارایه دهندگان و تعرفه گذاران. واضح است مصرف کنندگان خواهان کاهش قیمت ها، ارایه دهندگان به دنبال حداکثر کردن سود خود و در نهایت تعرفه گذاران دنبال تنظیم قیمتی عادلانه هستند که دو وجه درگیر را ببیند. اما اینکه تعرفه گذار که باید باشد همواره اختلاف نظر وجود داشته است.

چرا نباید دولت در تعرفه‌گذاری اینترنت دخالت کند؟ اسلامی این‌طور می‌گوید:

در مورد تعرفه گذاری اینترنت نیز در حال حاضر بخشی از دولت مسوولیت تعرفه گذاری را برعهده دارند. این موضوع با در نظر گرفتن اینکه سیاست دولت ها بر کنترل و کاهش تورم است در بسیاری موارد مانع از منطقی شدن قیمت ها می شود.

ایده چیست؟ کدام سازمان باید تعرفه‌گذاری کند تا به عدالت و منطق نزدیک‌تر باشد؟ حسین اسلامی می‌گوید باید تعرفه‌گذاری از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به سازمان نظام صنفی رایانه ای منتقل شود:

رویه اصناف به گونه ای است که می تواند به عنوان نهادی فرادستی تنها با درنظرگرفتن مصرف کننده و ارایه دهنده سرویس قیمتی عادلانه تعیین کند تا همزمان که اپراتورها متضرر نمی شوند، مشترکان نیز درنظر گرفته شوند. بر نحوه تعرفه گذاری فعلی که مطابق آن سال ها یک اپراتور بدون درنظر گرفتن تورم بالای ۴۰ درصد الزام آن را دارد که قیمت ها را ثابت نگه دارد، ایراد زیادی وارد است و اگر این مهم به صنف رایانه سپرده شود، قیمت ها سالانه با توجه به کلیت اقتصاد و بدون درنظر گرفتن ملاحظات سیاسی افزایش می یابند. در این صورت به صورت ناگهانی با شوک قیمتی مواجه نخواهیم بود.

در پایان، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران می‌گوید چاره‌ای جز افزایش قیمت اینترنت نیست و باید همه گروه‌ها و اپراتورها با هم همکاری و مشارکت داشته باشند تا شاهد رشد شبکه و بهبود کیفیت اینترنت باشیم و اپراتورها بتوانند چالش‌ها و گره‌های پیش‌روی خود را باز کنند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا