اخبار ایران

باز هم قطعی و اختلال در اینترنت همراه و ثابت کشور

اختلال گسترده در اینترنت از ساعتی پیش به دلیل قطعی کابل‌های فیبر نوری

اینترنت کشور از ساعتی پیش دچار اختلال و قطعی شدیدی شده است؛ به‌طوری‌که اینترنت همراه برخی اپراتورها قطع است یا به کندی کار می‌کند و اینترنت ثابت در چندین شهر کامل قطع شده است. حتی گفته می‌شود تماس تلفنی اپراتورها نیز دچار مشکل شده است.

کاربران ایرانسل می‌گویند اینترنت همراه این اپراتور به طور کامل قطع شده است و در حالی‌که آنتن داریم ولی دیتایی دریافت نمی‌شود. در برخی از شهرهای کشور نیز گزارش شده که اینترنت ۴G به طور کامل خاموش و قطع شده است و اینترنت و شبکه ۳G در دسترس است.

منبع بررسی وضعیت اینترنت نت‌‌بلاکس نشان می‌دهد اینترنت کل کشور ایران به یک باره دچار اختلال شدیدی شده و با افت سرعت زیادی روبرو است. به گفته نت‌‌بلاکس، حدود ۲۱ درصد اینترنت کل کشور ایران قطع شده است.

اختلال اینترنت ایران

اطلاعات سایت ioda نیز نشان می‌دهد اینترنت ایران دچار اختلال شدیدی است. رادار ابرآوران هم این وضعیت را تایید می‌کند و نشان می‌دهد دیتاسنترهای چندین شرکت به طور کامل قطع شده‌اند.

اختلال اینترنت ایران

کاربران شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند پینگ اینترنت به شدت افزایش پیدا کرده است و برخی سایت‌های داخلی حتی روی سرورهای داخل کشور نیز باز نمی‌شوند و سایت‌های خارجی به همراه سرویس‌های آن‌ها از دسترس خارج شدند.

در حالی‌که به طور رسمی گزارش نشده است علت این اختلال و قطعی چیست ولی شنیده‌های غیررسمی از قطعی کابل‌های فیبر نوری میان دو مرکز مخابراتی در تهران حکایت دارد.

چند روز پیش هم یک اختلال در سیستم برق ساختمان اصلی زیرساخت که میزبان ده‌ها دیتاسنتر است و به نوعی قلب اینترنت ایران محسوب می‌شود؛ باعث قطعی اینترنت و سرویس‌های چندین شرکت ارائه‌دهنده میزبانی سرور و هاست شد.

در ماه‌های اخیر، اینترنت ایران با قطعی‌های زیادی روبرو بوده که برخی به دلیل قطعی پهنای‌باند بین‌الملل و برخی دیگر به دلایل نقص فنی در داخل کشور رخ دادند.

آیا شما به اینترنت بدون اختلال دسترسی دارید؟ کدام سرویس‌های یا نوع اینترنت شما در ساعت گذشته قطع شده است؟

به نظر شما چرا در سال ۱۴۰۱ این همه قطعی و اختلال اینترنت داریم؟ شبکه اشباع شده است یا زیرساخت ضعیف است و تحمل این همه ترافیک را ندارد یا مشکلات عدم توسعه شبکه و مدیریتی است؟

به‌روزرسانی: در حالی‌که بیش از یک ساعت از شروع اختلال و قطعی اینترنت در تهران و برخی استان‌های دیگر می‌گذرد؛ شرکت مخابرات طی اطلاعیه‌ای گفت آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی منطقه ۸ مخابرات تهران، دلیل این اختلال گسترده اینترنت است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا