اخبار ایران

دفاع وزیر ارتباطات از افزایش حق اشتراک مخابرات: منابع مخابرات تامین نشود، ورشکسته می‌شود

این افزایش تعرفه نیاز به مصوبه مجلس و درج در بودجه سالیانه کشور ندارد

هنوز مشکل افزایش حق اشتراک تلفن ثابت مخابرات حل نشده و بحث‌ها بر سر آن ادامه دارد. در تازه‌ترین خبر، وزیر ارتباطات می‌گوید اگر منابع مالی مخابرات تامین نشود؛ این شرکت ورشکسته شده و عواقب آن دامن‌گیر سایر شرکت‌های مخابراتی و اینترنتی می‌شود.

پس از افزایش حداقل اشتراک مشترکان تلفن ثابت شرکت مخابرات، شورای رقابت که خود این افزایش را تصویب کرده بود، دستور توقف آن را به دلیل رعایت نشدن مواد مصوبه مذکور صادر کرد. پس از این شورا نیز تعدادی از نمایندگان مجلس با آن مخالفت کردند که در نهایت سبب شد رئیس مجلس بررسی آن را به کمیسیون صنایع و معادن قوه مقننه واگذار کند. حال وزیر ارتباطات از افزایش حداقل حق اشتراک دفاع کرده و آن را برای توسعه شبکه ضروری دانسته است.

زارع پور وزیر ارتباطات

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی مجلس، خانه ملت، گفت: طی ۱۱ و ۱۲ سال گذشته تعرفه مخابرات افزایش پیدا نکرده بنابراین امکان توسعه وجود ندارد؛ بارها نیز در کمیسیون‌های مجلس حاضر شدیم تا پاسخگوی این باشیم که چرا مخابرات حقوق پرسنل را پرداخت نمی‌کند، چرا ایثارگران را تبدیل وضعیت نمی‌کند و… هزینه های مخابرات افزایش پیدا کرده اما درآمدها و تعرفه‌های آن طی ۱۰ سال ثابت مانده است.

اگر برای مخابرات منابع تامین نشود، عملا ورشکست می‌شود

او در مورد این افزایش توضیح داد: ۱۰ هزار تومان شهرستان، ۱۵ هزار تومان مرکز استان و ۲۰ هزار تومان برای تهران آبونمان در نظر گرفته شده. البته این رقم حداقل کارکرد است به این معنا که فردی که پیش از این در تهران ۳۰ هزار تومان پول تلفن پرداخت می‌کرده، هنوز نیز ۳۰ هزار تومان می‌پردازد و مبلغ اضافه‌ای نمی‌دهد و فردی که در شهرستان تاکنون ۱۰ هزار تومان پول تلفن می‌داده هنوز نیز ۱۰ هزار تومان می‌دهد اما فردی که کمتر از این اعداد استفاده کند، حداقل مبلغ از وی گرفته می‌شود زیرا هزینه نگهداری هر خط تلفن برای مخابرات بیش از ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان است و از آنجا که مخابرات اکنون نمی‌تواند این رقم را تامین کند، امکان توسعه وجود ندارد و در تهران نمی‌تواند خط تلفن واگذار کند و با وجود اینکه گذشت چندماه اما مخابرات هنوز نتوانسته حقوق پرسنل را پرداخت کند.

وزیر ارتباطات نسبت به احتمال ورشکستگی مخابرات نیز هشدار داد: اگر برای مخابرات منابع تامین نشود، عملا ورشکست می‌شود و از آنجاکه اپراتورهای دیگر نیز از مخابرات سرویس دریافت می‌کنند با مشکل روبه رو می‌شوند؛ این موضوع مربوط به امروز نیست و در شهریور ماه ابلاغ شده بود.

او همچنین با توجه به اینکه وزارت ارتباطات متولی تعرفه‌گذاری است، این افزایش تعرفه را بی‌نیاز از تصویب در بودجه دانست. علیرضا سلیمی، نماینده مجلس در تذکری، تصویب این موضوع را به دلیل مطرح نشدن در بودجه، خلاف اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی دانسته بود.

وزیر ICT همچنین به اختلاف شورای رقابت و مخابرات نیز اشاره کرد و گفت: شورای رقابت با مخابرات اختلاف حقوقی دارد و موضوعات پیش‌آمده ارتباطی با این مباحث ندارد؛ ما براساس مصوبه شورای رقابت این تصمیم را گرفتیم زیرا تلفن انحصاری است و شورای رقابت باید درباره آن اظهار نظر کند. شورای رقابت در خرداد ماه سال گذشته دستورالعملی را تصویب و چارچوبی را برای نرخ‌گذاری مخابرات تعیین کرد ما نیز براساس این چارچوب قیمت‌گذاری کردیم البته شورای رقابت معتقد است این مصوبه مربوط به سال ۱۴۰۰ بوده و این موضوع برای امسال باید در شورای رقابت بررسی می‌شد که این موضوع نیز قابل حل است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

یک دیدگاه

  1. یکی به اون سر دسته دزدا بگه من که از تلفن اصلا استفاده نمیکنم و گوشی هم وصل نیست چرا باید ۱۳هزا المی پرداخت کنم اونم به خاطر اینترنت که اونم گرون کردین یعی از دوتا اخور میخورن خدای این اگه دزدی نیست چیه پس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا