اخبار جهان

اینترنت فیبر نوری با سرعت ۲ گیگابیت و ۵ گیگابیت از راه رسید

قیمت اینترنت فیبر نوری جدید اپراتور AT&T از ۱۱۰ دلار در ماه آغاز می‌شود

اپراتور AT&T گزینه اینترنت فیبر نوری ۲ و ۵ گیگابیت را به طرح‌های خود افزود. این شرکت سرویس‌های جدید اینترنت خود را به مناسبت رویداد Life Gigified ارائه داده است؛ جایی که مشتریان جدید و فعلی اینترنت فیبر AT&T می‌توانند به‌زودی از سرویس‌های چند گیگابیت بر ثانیه (multi-gig connections) استفاده کنند.

اینترنت مالتی گیگ به معنای اتصالی است که سرعت اینترنتی بالاتر از ۱ گیگابیت می‌دهد و متقارن است؛ یعنی هم در دانلود و هم در آپلود اینترنت فیبر نوری، سرعت چند گیگابیت بر ثانیه ارائه می‌شود.

اینترنت فیبر نوری چند گیگابیت اپراتور AT&T برای عملکرد بهینه به فناوری وای فای ۶ نیاز دارند. احتمالا، کاربران این سرویس‌ها باید روتر خود را ارتقا داده و روتری با پشتیبانی از وای فای ۶ بگیرند. البته، خود شرکت AT&T در هنگام ثبت‌نام کاربران، یک گیت‌وی BGW320 با پشتیبانی از اینترنت چند گیگابیت و وای فای ۶ به آن‌ها می‌دهد و نیازی به خرید تجهیزات اضافی ندارند؛ جز اینکه خودشان بخواهند یک روتر گیمینگ وای فای ۶ یا روتر نسل جدید وای فای ۶ ای بخرند.

شرکت AT&T می‌گوید مطمئنا کاربران در این سرویس‌های اینترنت فیبر نوری جدید، سرعت‌های چند گیگابیت عملی را تجربه می‌کنند؛ چون در محیط آزمایشگاهی به سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه نیز رسیدند.

اینترنت فیبر نوری چند گیگابیت AT&T

طرح ۲Gbps با قیمت ۱۱۰ دلار در ماه آغاز می‌شود ولی طرح ۵Gbps دارای هزینه‌ای ۱۸۰ دلار در ماه است. این طرح‌ها برای کاربران خانگی است و طرح‌های تجاری قیمت‌های بالاتری دارند و به ۲۲۵ دلار در ماه برای طرح ۲Gbps و ۳۹۵ دلار طرح ۵Gbps می‌رسند.

در برنامه جدید اپراتور مخابراتی AT&T، فقط هزینه اشتراک ماهیانه سرویس‌های اینترنت فیبر نوری از مشتری دریافت شده و هزینه‌های اضافی تجهیزات، حجم بالاتر از سقف تعیین شده، هزینه سالیانه قرارداد و مانند این‌ها همگی حذف شده است. همین‌طور، این سرویس‌های شامل اشتراک رایگان یک ساله HBO Max و سرویس امنیت سایبری ActiveArmor خود شرکت AT&T می‌شود.

این طرح‌های جدید در ۷۰ منطقه کلان‌شهر (Metropolitan Area) از جمله شهرهای لس آنجلس، سانفرانسیسکو، دالاس و … در دسترس خرید کاربران قرار دارند. در حال حاضر، شرکت AT&T شبکه فیبر نوری خود را در نزدیکی شهرهای بخش‌های جنوبی، غرب میانه و غرب ایالات متحده گسترش داده و می‌خواهد تا سال ۲۰۲۵، این شبکه را برای ۳۰ میلیون مشتری توسعه دهد. مکان‌هایی که به اینترنت چند گیگابیت دسترسی داشته باشند؛ هر دو طرح فیبر نوری ۲ گیگابیت و فیبر نوری ۵ گیگابیت قابل خریداری و استفاده هستند.

پیش از این، سرعت اینترنت فیبر نوری AT&T از ۳۰۰ مگابیت تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه بود. گوگل در سال ۲۰۲۰ اینترنت چند گیگابیت با سرعت ۲ گیگابیت را روی سرویس‌های Google Fiber خود ارائه داد و شرکت Comcast نیز اینترنت فیبر نوری ۳ گیگابیت با قیمت ۲۹۹ دلار ارائه کرده است. این سرویس‌ها، باعث شدند شرکت AT&T هم سراغ ارائه طرح‌های اینترنت فیبر نوری چند گیگابیت برود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
theverge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا