اخبار جهان

چین باز هم رکورد ۶G را شکست: ۱ ترابایت بر ثانیه با امواج میلی‌متری گردابی

پخش زنده ۱۰ هزار استریم زنده و با کیفیت در المپیک زمستانی پکن

هر روز رقابت و جنگ بر سر توسعه فناوری ۶G داغ‌تر می‌شود و سرعت بیشتری می‌گیرد. کشورهای چین، ایالات متحده، فلاند، ژاپن، انگلیس و چند کشور دیگر اروپایی می‌خواهند زودتر از سایرین به فناوری‌های ۶G برسند. این در حالی‌که است که هنوز در بسیاری از نقاط جهان اصلا شبکه ۵G وجود ندارد.

در این فضا، هیچ عجیب نیست که هر روز نتایج تست‌ها و آزمایش‌های جدیدی روی شبکه‌های ۶G منتشر شود.

در جدیدترین اخبار از ۶G، گروهی از دانشمندان دانشگاه سینگهوای چین موفق شدند به بالاترین سرعت انتقال داده‌ها در شبکه‌های ۶G دست پیدا کنند. این محققان با استفاده از امواج میلی‌متری گردابی (whirling radio waves) توانستند جریان استریمی از ۱ ترابایت اطلاعات را در ۱ ثانیه در مسیری ۱ کیلومتری منتقل کنند.

سرعت 6G

پروفسور «ژانگ چائو»، رئیس این گروه تحقیقاتی می‌گوید سرعت ثبت شده در این فناوری نزدیک به ۲۰ برابر سریع‌ترین ۵G ثبت شده است.

این محققان، آزمایش خود را در یکی از مراکز المپیک زمستانی پکن انجام دادند و موفق شدند به طور همزمان ۱۰ هزار پخش زنده با کیفیت را روی امواج میلی‌متری گردابی استریم کنند. به گفته پروفسور چائو، امواج میلی‌متری گردابی استفاده شده در این آزمایش با همه امواج رادیویی و فناوری‌های ارتباطی موبایل استفاده شده در صد سال گذشته متفاوت است.

سرعت 6G

در شبکه‌های موبایل فعلی و حتی سریع‌ترین ۵G از امواج الکترومغناطیس دو بعدی استفاده می‌شود و بالا و پایین شدن این امواج، نشان دهنده صفر و یک دیجیتالی است. اما در امواج میلی‌متری گردابی با یک محیط سه بعدی روبرو هستیم و حرکت دورانی شبیه به گردباد دارند که تعیین‌کننده صفر و یک دیجیتالی است. این حرکت دورانی و گردابی می‌تواند اطلاعات بیشتری منتقل و پهنای‌باند شبکه را افزایش دهد.

برای ارسال و دریافت اطلاعات روی امواج میلی‌متری گردابی نیاز به دستگاه فرستند و گیرنده خاص هست تا بتوانند اطلاعات را روی سه حالت قرار دهند.

این فناوری ۶G هنوز در مراحل اولیه است و نمی‌توان گفت به یک استاندارد یا فناوری فراگیر در شبکه‌های موبایل ۶G تبدیل می‌شود یا خیر!

هنوز هیچ استاندارد و پیش‌نویس مقرراتی برای ۶G منتشر نشده است و فعلا همه کشورها و شرکت‌ها در حال توسعه فناوری‌ها و تجهیزات این سری از شبکه‌های موبایل هستند. بسیاری از شرکت‌ها از جمله هواوی گفته است که از سال ۲۰۳۰ شبکه‌های سیکس جی خود را راه‌اندازی و استفاده خواهند کرد.

منبع
scmp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا