اخبار جهان

اینترنت استارلینک که قرار بود مردم اوکراین را نجات دهد؛ اکنون می‌تواند جان آن‌ها را به خطر بیندازد

ایلان ماسک و اسپیس‌ایکس به کاربران اوکراینی هشدار دادند

جنگ روسیه و اوکراین دارد آن روی سکه فناوری و اینترنت و فضای مجازی و کلا ارتباطات را هم به ما نشان می‌دهد. فناوری‌هایی که هم فرصت هستند و هم تهدید؛ هم نجات‌بخش هستند و هم جان‌گیرنده!

چند روز پیش، مردم اوکراین خوشحال از رسیدن بار دیش و تجهیزات اتصال به اینترنت استارلینک بودند و امروز با هشدار ایلان ماسک و شرکت اسپیس‌ایکس روبرو شدند که هرچه زودتر تجهیزات خود را خاموش کنید وگرنه بالقوه هدف مستعدی برای موشک‌های روسی هستید!

داستان از این قرار است که ظاهرا استفاده از تجهیزات اتصال اینترنت استارلینک، امکان ردیابی کاربران را به ارتش روسیه می‌دهد و به طور بالقوه برای جان آن‌ها خطرآفرین است.

ایلان ماسک و اسپیس‌ایکس به طور رسمی به کاربران اوکراینی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک هشدار دادند که سیستم باندپهن ارتباطی این سرویس قابل ردیابی است و می‌تواند مورد استفاده نیروهای روسی قرار بگیرد.

استارلینک پریمیوم

ایلان ماسک، مدیرعامل میلیاردر اسپیس‌ایکس در یک توییت خبر داد استارلینک تنها سیستم ارتباطی غیر روسی در کشور اوکراین است که در بخش‌هایی از این کشور هنوز کار می‌کند و احتمال دارد مورد هدف قرار گیرد؛ پس باید با احتیاط از آن استفاده شود.

ماسک از کاربران استارلینک در اوکراین خواسته است تا حد امکان، در مواقع ضروری از این سرویس اینترنت ماهواره‌ای استفاده کنند و دیش و تجهیزات آن در مکان‌هایی دور از جمعیت،  نصب شوند.

هفته پیش، رئیس‌جمهور اوکراین از ایلان ماسک خواسته بود سرویس اینترنت استارلینک را برای این کشور فعال کند. چند روز بعد، اسپیس‌ایکس اولین محموله تجهیزات استارلینک را به دست دولت اوکراین رساند و قول داد پایانه‌های بیشتری را برای این کشور فعال کند.

به دلیل حمله روس‌ها به زیرساخت‌های کشور اوکراین، در بسیاری از شهرهای این کشور، اینترنت قطع شده است و حتی در برخی مناطق، باید ژنراتورهای تولید برق روشن شوند تا مردم بتوانند به اینترنت استارلینک وصل گردند. به همین دلیل هم ایلان ماسک از شرکت اسپیس‌ایکس خواست تا یک به‌روزرسانی جدید منتشر کند و میزان مصرف انرژی پایانه‌های استارلینک را کاهش دهد.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
gizmochina

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا