اخبار جهان

پهپادها در حومه شهرها هات‌اسپات ۵G می‌شوند

راهکار جدید شرکت AT&T برای دسترسی به اینترنت پرسرعت در نقاط دور

اپراتورهای مخابراتی دائما دنبال روش‌هایی برای رساندن اینترنت پرسرعت به حاشیه شهرها و روستاها و مناطق دور افتاده و کم دسترس هستند.

در جدیدترین راهکار ارائه شده، شرکت مخابراتی AT&T می‌خواهد پهپادها را به هات‌اسپات ۵G تبدیل کند تا نقاط حاشیه‌ای شهرها و روستاها به اینترنت ۵G دسترسی پیدا کنند.

پهپاد به عنوان هات اسپات ۵G

شرمت ای تی اند تی یک پهپاد به نام ۵G Flying COW ساخته است که در ماه گذشته به صورت آزمایشی در منطقه روستایی دورافتاده‌ای در ایالت میزوری به پرواز درآمد تا دسترسی به اینترنت ۵G برای کاربران این منطقه فراهم شود. این پهپاد در اولین آزمایش خود موفق شد مساحتی ۲۵ کیلومتر مربع را زیر پوشش شبکه ۵G پرسرعت ببرد.

یکی از مدیران شرکت AT&T می‌گوید پیش از به پرواز در آمدن پهپاد ۵G Flying COW، سیگنال‌های LTE ضعیفی در این منطقه دریافت می‌شد. آن‌ها پهپاد ۵G را تا ۹۰ متری زمین به پرواز درآوردند تا توانستند یک شبکه ۵G قوی ایجاد کنند.

پهپاد 5G

شرکت AT&T اهداف بزرگ و بلندی برای استفاده از پهپادها به عنوان هات اسپات فایوجی دارد. این شرکت می‌خواهد در مناطق کوهستانی یا بحرانی و شرایط اضطراری امداد و نجات، پهپاد ۵G Flying COW را به کمک سازمان‌های امداد و تجات بفرستد.

در کوهستان‌ها و مناطقی که صعب‌العبور هستند و غالبا در این مناطق اینترنت پرسرعت در دسترس نیست یا راه‌اندازی یک شبکه موبایل موقت، زمان‌بر یا غیرممکن است؛ پهپادها می‌توانند بهترین راهکار محسوب شوند.

چالش‌های راه‌اندازی شبکه ۵G با پهپادها

بزرگ‌ترین مشکل پهپادها برای استفاده به عنوان هات اسپات ۵G، به باتری و استقامت آن‌ها برمی‌گردد. بهترین دستگاه‌ها و پیشرفته‌ترین پهپادهای امروزی، نمی‌توانند بیش از چندین ساعت در هوا پرواز کنند.

چالش دیگر پهپادهای ۵G شرکت ای تی اند تی این است که فعلا نیاز به یک کابل سیمی برای اتصال به زیرساخت‌های اینترنت دارند. البته، قرار است در آینده این سیم قطع شده و پهپادها به طور بی‌سیم کار کنند.

ای تی اند تی می‌خواهد بر این چالش‌های پیروز شده و پهپادهایی بسازد که برای ماه‌های متوالی و با استفاده از انرژی خورشیدی، به طور مستقل در هوا پرواز کرده و شبکه ۵G مطمئن و پایداری در منطقه راه‌اندازی کنند.

آن‌ها امیدوار هستند روزی این راهکار بتواند اینترنت پرسرعت را به مناطق محروم ایالات متحده و روستاهای دور برساند. گفتنی است که شرکت‌های زیادی از جمله اسپیس ایکس با اینترنت ماهواره‌ای استارلینک نیز به فکر رساندن اینترنت پرسرعت به مناطق دور افتاده هستند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
techradar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا