اخبار جهان

این روتر وای فای یک دزدگیر هم می‌شود

روتر Gamgee می‌خواهد با هوش مصنوعی و سیگنال‌های وای فای، افراد غریبه را تشخیص دهد

روتر Gamgee سعی دارد شبکه وای فای خانه را به یک دزدگیر و سیستم امنیتی تبدیل کند. این روتر می‌تواند افراد و حیوانات را با هوش مصنوعی تشخیص دهد.

در هر خانه‌ای، دزدگیر هوشمند نیست ولی یک روتر وای فای هست. بنابراین، اگر بتوان یک روتر وای فای را به یک سیستم امنیتی و دزدگیر هم تبدیل کرد؛ به راحتی می‌توان دزدان و مزاحمان را شناسایی کرد.

این همان چیزی است که شرکت استارتاپی Gamgee در آخرین کمپین جمع‌آوری سرمایه خود، می‌خواهد بسازد.

روتر وای فای در نقش دزدگیر

به گزارش سایت xda-developers، روتر Gamgee براساس این ایده کار می‌کند که هر فرد یا حیوانی که در خانه راه می‌رود و حرکت می‌کند؛ یک الگوریتم خاص برای ایجاد اختلال در سیگنال‌های وای فای منتشر شده از روتر یا مودم روتر دارد.

شرکت Gamgee پیشنهاد داده از این الگوریتم خاص با کمک هوش مصنوعی برای تشخیص مکان و افراد داخل خانه استفاده شود.

وای فای هوش مصنوعی

در صفحه جمع‌آوری سرمایه مشارکتی برای ساخت روتر وای فای Gamgee آمده است:

«برای استفاده از این فناوری، باید یک روتر وای فای ویژه Gamgee و دستگاه‌های شبکه مش خریداری کنید. Gamgee قول می‌دهد این فناوری می‌تواند افراد و حیوانات خانگی را با استفاده از هوش مصنوعی شناسایی کند. با گذشته زمان، شبکه متوجه می‌شود شما چه اثری در شبکه وای فای به جای می‌گذارید؛ بنابراین وقتی یک فرد غریبه وارد خانه می‌شود؛ زنگ خطر را به صدا درمی‌آورد.»

آیا روتر Gamgee واقعا کار می‌کند؟

آیا واقعا این فناوری به درستی کار می‌کند و روتر تبدیل به یک دزدگیر واقعی می‌شود؟ فعلا نمی‌توان با قاطعیت پاسخ داد و راهی برای تایید یا رد آن نداریم؛ جز اینکه از نزدیک این روتر وای فای را تست کنیم.

از نظر تئوری، همه می‌دانیم سیگنال‌های وای فای می‌توانند افراد و حیوانات را شناسایی کنند ولی آیا این تشخیص به اندازه کافی دقیق است که دوست را از دشمن متمایز کند؟

دزدگیر وای فای

آیا هوش مصنوعی واقعا این قدر پیشرفت کرده که نصف شب، وقتی دارید به دستشویی می‌روید؛ زنگ خطر را به صدا درنیاورد؟ یا بدتر از آن، یک سارق واقعی را به عنوان یکی از اهل خانه، شناسایی نکند؟

فعلا این فناوری جدید و تست نشده است و قطعا ایده خوبی نیست که در خانه یک روتر وای فای بگذارید و دزدگیر استفاده نکنید اما داریم به این سمت حرکت می‌کنیم و شرکت‌های زیادی دارند روی چنین ایده‌ای کار می‌کنند که حالا روتر Gamgee یک نمونه در شرف ساخت است.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا