تاروپود

یادداشت بهاریه: اینترنت را من خاموش می‌کنم

چند روزی اینترنت را به حال خودش رها کنید و حال خودتان را دریابید!

برای یادداشت روز عید و نوروز، خواستم نگاهی به مهم‌ترین اتفاقات فضای مجازی و اینترنت در سال گذشته بیندازم ولی دیدم باید تمام درباره تلخی‌هایی مانند کندی سرعت اینترنت و افت کیفیت اینترنت و طرح صیانت و آن فاجعه‌هایی که برایش رخ داد و آبروریزی‌هایی که شد و چیزهایی از این قبیل بنویسم!

اگر می‌خواستم درباره اینترنت و فضای مجازی در سال ۱۴۰۱ بنویسم؛ باز هم باید به خبرها و پیش‌بینی‌های تلخی مانند افزایش قیمت اینترنت ثابت و موبایل از همان روز نخست سال و یکم فروردین ماه یا ادامه بحث‌ها و جنجال‌های کش‌دار درباره طرح صیانت و مشکلات توسعه اینترنت ۵G و فیبرنوری پرداخته شود که کام کاربران عزیز و خواننده‌های دوست‌داشتنی را تلخ و حال‌شان را مکدر می‌کند.

عید و نوروز و شروع بهار و فصل روییدن سبزه‌ها و سنبل‌ها و جوانه زدن درختان و شکوفه دادن گل‌ها است؛ فصل امید و شوق و انگیزه و انرژی و رویش دوباره رویاها و آرزوها و بلندپروازی‌ها و شکوفا شدن‌ها …

پس، فقط بسنده می‌کنم به همان پیشنهاد و توصیه و پندی که این حقیر چندین سال است از دوستان و کاربران اینترنت تقاضا می‌کنم و البته خودم به شدت پایبند به آن هستم و باز البته اصلا کسی از من توقع گفتن این طرح را ندارد.

عزیزان! هم به صورت تجربی و هم به صورت علمی و هم تحقیقاتی و آماری ثابت شده است؛ ذهن و مغز و بدن ما برخی اوقات باید سوپرایز شود؛ به روالی غیر از روال روتین همیشه‌اش سوئیچ شود؛ به سبک و شکل زندگی جدیدی غافل‌گیر شود تا فراغ و آزادی بیشتری بیابد و خلاق‌تر و باهوش‌تر و چابک‌تر شود و چارچوب‌ها و ساختارها و استانداردها را بکشند.

مثلا، بزرگانی مانند استیو جابز یا انیشتن وقت‌هایی داشتند که اصلا در این وقت‌ها برنامه‌ریزی نکرده که چه کاری انجام بدهند و کاملا تایم‌های آزادی بودند تا هرچه دلشان می‌خواهد انجام دهند و احیانا فکر کنند و هر چیزی که به ذهن‌شان می‌رسد؛ بنویسند و روی کاغذ بیاورند؛ اگرچه اصلا به درد بخور نباشند.

زمان‌هایی که No Time معروف هستند و بزرگان سعی می‌کنند در آن از گوشی موبایل و تبلت و لپ‌تاپ و کارهای روزانه و احیانا دفتر کاری و محل زندگی دور شوند تا بتوانند ذهن و فکر خود را آزاد بگذارند. درست مانند اسب وحشی که افسارش را در یک دشت پر از گل و سبزه و علف رها کرده باشند تا هر کاری می‌خواهد؛ انجام دهد!

و چه زمانی بهتری از ایام نوروز و تعطیلات عید و شروع یک سال جدید مقارن با بهار؟

یک بار امتحان کنید. برای دو سه روز، اینترنت خانه و گوشی موبایل را خاموش کنید و سراغ اخبار و مقالات و بازی و استریم فیلم و سریال و دانلودها و کارهای روتین روزانه خود نروید. کارهای غیرمعمول انجام بدهید؛ کارهایی که شاید در طول کل سال هرگز انجام ندادید؛ مثلا کتابی که نخوانده‌اید را شروع به مطالعه کنید؛ بی‌هدف پیاده‌روی کنید یا به مکانی خارج از شهر بروید؛ بدون اینترنت و گوشی موبایل و فکر کنید!

شاید کلیشه‌ای باشد که بگویم در ایام نوروز اینترنت کمتر مصرف کنید ولی توصیه می‌کنم برای چندین روز، ذهن خود را از غوغای اینترنت و خبرهایش و شتاب تند زندگی دیجیتالی دور نگه دارید و باور کنید هیچ چیزی را از دست نمی‌دهید بلکه ذهن شما با انرژی بیشتر و قدرت فکر بازتر و خلاقیت و آزادی عمل بیشتر دوباره در خدمت شما خواهد بود.

همیشه در ایام عید، سعی می‌کنم دنبال خرید بسته اینترنت رایگان یا بسته اینترنت هدیه یا بسته اینترنت تخفیف‌دار نباشم و حتی اهمیت نمی‌دهم وضعیت اینترنت موبایل و ثابت در چه شرایطی است. به اندازه نیاز ضروری به اینترنت وصل می‌شوم و بعد اینترنت را خاموش می‌کنم؛ مودم و روتر را خاموش می‌کنم و دنبال سرگرم کردن خودن با هر چیزی به جز اینترنت هستم!

و جالب اینکه همیشه اتفاق‌های خوبی برایم افتاده است. مثلا، کتابی که شاید چندین سال خریدم و دوست داشتم بخوانم ولی هرگز موفق نشدم را به پایان رساندم؛ دفتر کارم را زیر و رو کردم و پس از یک سال کار شبانه‌روز و دوندگی و شلوغ‌بازی، به میز کارم نظم و سامان دادم. یا سراغ دفترهای خاطرات و سالنامه‌های قدیمی و کارهای یادداشت شده و اهدافم رفتم و بررسی کردم چقدر به این اهداف رسیدم و چقدر ازشان دور شدم یا از منظره‌های طبیعت و مکان‌هایی بازدید کردم که هر روز از کنارشان رد شدم ولی هرگز فرصت نکردم با دقت از آن‌ها بازدید کنم.

شما هم باور کنید اگر برای چند روز اینترنت را خاموش کنید؛ اتفاقات خوبی برای شما می‌افتد و با ذهنی قوی‌تر و بازتر و مثبت‌اندیش‌تر و انرژی بیشتر آماده استارت زدن سال جدید می‌شوید.

زیاد نگران اینترنت در سال جدید نباشید؛ هم به اندازه کافی وقت داریم درباره‌اش صحبت کنیم و هم هر اتفاقی برای اینترنت ایران بیفتد؛ برای همه ما با هم افتاده است و فرقی با هم نداریم؛ چنانچه اعتقاد دارم هرگز امکان ندارد برای اینترنت اتفاق بدی بیفتد و دنیای اینترنت این روزها قوی‌تر از هر گروه و جناح و تصمیم و طرحی است!

در انتهای این یادداشت به اصطلاح بهاریه؛ باید برای همه مردمان روی کره زمین، مردان و زنان سرزمینم، ایرانی‌های دوست‌داشتنی، کاربران اینترنت در هر کجای جهان و ایران و خواننده‌های شبکه‌چی آرزوی سالی خوش و همراه با سلامتی و شادابی و شادکامی و به‌روزی داشته باشم؛ سالی که آرزوها نزدیک و بیماری‌ها دور شوند؛ غم و غصه‌ها دود شوند و شادی و خنده و امید در همه جا پراکنده شود و حال دل همه خوب باشد!

سال نوی شما مبارک

که جان‌ها را بهار آورد و ما را روی یار آورد

ببین کز جمله دولت‌ها کدام آورد مستان را

(مولانا)


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا