گزارش آگهی

چگونگی محاسبه بیت کوین

چند وقتی می‌شود که بازار ارزهای دیجیتال در ایران طرف‌داران بسیاری پیدا کرده‌است و خیلی از افراد به این بازار سوق پیدا کرده‌اند. یکی از دغدغه‌های ایرانیان فعال در حوزه ارز دیجیتال، نحوه محاسبه بیت کوین به تومان است. برای انجام این کار راه‌کارهای زیادی وجود دارد که اکثر کاربران با آن آشنا نیستند. اگر می‌خواهیم در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم، اما چگونگی محاسبه بیت کوین را نمی‌دانیم، این آموزش برای ما نوشته شده‌است. در این مطلب راه‌کارهایی را مطرح می‌کنیم که بتوانیم خیلی ساده قیمت مقدار بیت‌کوین خود را در لحظه حساب کنیم.

سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین

فعالان دنیای کریپتو معتقد هستند که خرید بیت کوین، یک فرصت ناب برای سرمایه‌گذاری است. اگر نگاهی به قیمت بیت‌ کوین داشته باشیم می‌بینیم که برای خرید ۱ واحد کامل باید بیش از ۱ میلیارد پول داشته باشیم و طبعاً این رقم برای شروع کار خیلی سنگین است. مشهورترین ارز دیجیتال دنیا واحد شمارش کوچک‌تری به نام «ساتوشی» دارد که  قابل معامله در بلاک‌چین بیت‌کوین است. هر یک واحد بیت‌کوین قابل تبدیل به ۱۰۰ میلیون واحد خردتر است که هر واحد آن یک ساتوشی است. ارزش هر ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین است. در حال حاضر یک ساتوشی مقدار بسیار کمی به نظر می‌رسد اما قیمت بیت‌کوین درحال‌رشد است و روزی می‌رسد که خرید یک ساتوشی هم برای ما آرزو شود.

وجود واحد کوچک‌تر بیت‌کوین به ما کمک می‌کند تا با هر مقدار پولی که داریم سرمایه‌گذاری خود را شروع کنیم. ممکن است بخواهیم با ۱ میلیون و یا ۲۰۰ میلیون بیت‌کوین بخریم. اما قبل از هر کاری باید بدانیم با مقدار پولی که داریم چقدر بیت‌کوین می‌توانیم به دست آوریم.

قیمت بیت کوین چقدر است؟

قیمت بیت‌کوین نوسانات زیادی دارد و بر اساس «عرضه و تقاضا» مدام در حال تغییر است. هیچ‌کس نمی‌تواند قیمت ثابتی برای این ارز بگوید و به عبارتی قیمت بیت‌کوین لحظه‌ای و لایو تعیین می‌شود. به این دلیل که ارزهای دیجیتال در بازارهای جهانی معامله می‌شوند و این بازار خاصیتشان این است که قیمتشان در لحظه تغییر می‌کند. برای اینکه ما بتوانیم محاسبه بیت کوین به تومان را انجام دهیم در ابتدا باید قیمت لحظه‌ای این ارز را بدانیم.

پیدا کردن قیمت لحظه‌ای بیت کوین

چند راه کلی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توانیم قیمت بیت‌کوین را محاسبه کنیم. به‌طورکلی ارزهای دیجیتال در بازارهای جهانی معامله می‌شوند و ما هم باید بر اساس ساعات کاری این بازار معاملات خود را انجام دهیم. ساعت کاری این بازار از روز دوشنبه ساعت دو و نیم بامداد شروع می‌شود و روز جمعه دو و نیم بامداد به‌وقت ایران تمام می‌شود. روزهای شنبه و یکشنبه به‌وقت ایران زمان مناسبی برای انجام معامله و دیدن قیمت لایو بازار نیست. بهتر است از این فرصت برای آموزش دیدن و استراحت ردن استفاده کنیم.

در ادامه به سراغ راه‌هایی می‌رویم ه می‌توانیم قیمت بیت‌کوین را به‌صورت لحظه‌ای ببینیم.

  1. نحوه محاسبه بیت کوین به تومان در گوگل

چگونگی محاسبه بیت کوین

برای دیدن قیمت بیت کوین، کافی‌ست کلمه «BitCoin» را در گوگل سرچ کنیم. وقتی این کار را انجام می‌دهیم یک نمودار قیمتی پیش‌فرض بر اساس دلار به ما نشان داده می‌شود. حالا اگر بخواهیم قیمت بیت کوین به ریال را ببینیم، کافی‌ست از لیست زیر نمودار گزینه Rial را انتخاب کنیم. اگر مقدار بیت‌کوین کمتر است می‌توانیم عدد آن را هم عوض کنیم و مقدار موردنظر خود را وارد کنیم. می‌توانیم هر میزان اعشار که بیت‌کوین داریم را وارد کنیم و قیمت آن را به‌صورت لحظه‌ای ببینیم.

  1. روش محاسبه بیت کوین در سایت

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانیم قیمت بیت‌کوین را ببینیم، استفاده از سایت رسمی بیت‌کوین، بازار فارکس و سایت Trading view است.  در این پلتفرم‌ها می‌توانیم با سرچ نماد «BTCUSDT» قیمت لحظه‌ای و نوسانات این رمزارز را ببینیم. پس از آنکه قیمت بیت‌کوین را پیدا کردیم، ازآنجایی‌که قیمت آن به دلار محاسبه می‌شود، می‌توانیم با تبدیل دلار به تومان، قیمت نهایی را محاسبه کنیم.

  1. صرافی‌های ایرانی

یکی از راه‌های «خرید Bitcoin» در ایران، استفاده از صرافی‌های داخلی است که می‌توانیم با استفاده از این صرافی‌ها خیلی راحت قیمت لحظه‌ای و لایو بیت‌کوین را ببینیم. برای این کار کافی‌ست به یکی از صرافی‌ها مانند «تبدیل» سری بزنیم و قیمت بیت‌کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال را ببینیم. صرافی‌های داخلی عموماً یک ماشین‌حساب آنلاین دارند که می‌توانیم محاسبه قیمت بیت‌کوین را در آن انجام دهیم.

نحوه محاسبه قیمت بیت کوین

چگونگی محاسبه بیت کوین

همان‌طور که گفتیم سرمایه‌گذاری در این ارز برای بسیاری از افراد مهم است و از آنجایی‌ که قیمت بیت‌کوین بسیار بالا است نمی‌توانیم یک واحد کامل بیت‌کوین را خریداری کنیم. پس چاره چیست؟ ما می‌توانیم واحد کوچک‌تر یعنی ساتوشی را معامله کنیم. مثلاً ممکن است ما فقط ۱۰ میلیون پول برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین داشته باشیم، می‌توانیم معادل این پول ساتوشی خریداری کنیم. در ادامه نحوه محاسبه قیمت ساتوشی به دلار و ریال را آموزش می‌دهیم.

نحوه محاسبه بیت کوین به دلار

در قسمت قبلی یاد گرفتیم که از کدام پلتفرم‌ها می‌توانیم قیمت لحظه‌ای بیت کوین را پیدا کنیم. با داشتن آخرین قیمت و همچنین انجام یک محاسبه ساده به‌راحتی می‌توانیم قیمت لحظه‌ای هر ساتوشی را محاسبه کنیم. در هنگام نگارش این مطلب (۷ می) قیمت بیت‌کوین حدود ۳۶ هزار دلار است. هر واحد این ارز برابر با ۱۰۰ میلیون ساتوشی است. با انجام یک محاسبه ساده می‌توانیم قیمت هر ساتوشی را از تقسیم یک بیت‌کوین به ۱۰۰ میلیون به دست آوریم. اگر ۳۶ هزار دلار را تقسیم بر ۱۰۰ میلیون کنیم، به مقدار ۰.۰۰۰۳۶ می‌رسیم. در نهایت هر ساتوشی با فرض قیمت ۳۶ هزاردلاری برای بیت کوین، برابر با ۰.۰۰۰۳۶ دلار یا ۰.۰۳۶ سنت است.

نحوه محاسبه بیت کوین به تومان

واحد پولی کشور ما تومان است و بیشتر مواقع ما با تبدیل ارز بیت‌کوین به تومان سروکار داریم. پس از بررسی این‌که هر بیت‌کوین چند ساتوشی می‌شود به این نتیجه رسیدیم که برای محاسبه قیمت ساتوشی به دلار باید قیمت بیت‌کوین را تقسیم بر تعداد ساتوشی کنیم. حالا برای محاسبه قیمت ساتوشی به تومان باید نسبت دلار را به تومان حساب کنیم. قیمت هر ساتوشی در حال حاضر، ۰.۰۳۶ سنت است. با فرض این که قیمت هر دلار ۲۹ هزار تمان باشد، قیمت هر ساتوشی ۱۰ هزار تومان است.

 سؤالات پرتکرار

  1. قیمت بیت کوین بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟

قیمت بیت‌کوین توسط شخص یا نهاد خاصی تعیین نمی‌شود، بلکه ارزش آن را شرایط بازار مشخص می‌کند. برای دیدن دقیق‌ترین قیمت بیت‌کوین می‌توانیم به پلتفرم «تریدینگ ویو» یا سایت تخصصی «کوین مارت کپ» مراجعه کنیم.

  1. بیت کوین را از کجا بخریم؟

برای خریدوفروش بیت‌‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال با تومان و ریال می‌توانیم از طریق صرافی‌های داخلی اقدام کنیم.

سخن پایانی

امروزه هر واحد ساتوشی حدود ۱۰ هزار تومان است. این رقم پایین است و فعلاً نمی‌توان آن را وارد چرخه اقتصادی کرد. اما رفته‌رفته بیت کوین در مسیری قرار می‌گیرد که خرید هر ساتوشی برای ما سخت باشد. به بیان ساده‌تر یکی از دلایل بنیادی که گفته می‌شود بیت‌کوین می‌تواند ارزش  رقمی داشته باشد همین مسئله ساتوشی و قیمت آن است. اکثر فعالان بازار به ساتوشی به چشم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه می‌کنند و به همین دلیل به دنبال چگونگی محاسبه بیت‌کوین هستند.  ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که بازار ارزهای دیجیتال یک بازار غیرقابل‌پیش‌بینی و پر ریسکی است. هر اتفاقی ممکن است در این بازار رخ دهد به همین جهت با آمادگی کامل و شناسایی خطرات این بازار باید وارد شویم.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا