فناوری

علت قطعی و اختلال اینترنت امروز ایران چیست؟

امروز نزدیکی‌های ظهر، اینترنت ایران با اختلال‌هایی مواجه شد و روی برخی سرویس دهنده‌ها به طور کامل شاهد قطعی اینترنت بودیم. مثلا سرویس‌های اینترنت ایرانسل برای دقایقی و آسیاتک برای مدت طولانی‌تری قطع بودند.

چند ساعتی بعد برخی کاربران و مسئولین در توییت‌هایی اعلام کردند علت این اختلال و قطعی اینترنت داخلی ایران برای چیست.

سجاد بنایی، نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، دقایقی پیش در توییتی نوشت:

در ساعت ١١:۴۴ امروز به دلیل حمله منع سرویس توزیع شده، اینترنت برخی اپراتورهای همراه و ثابت برای مدت یک ساعت با اختلال مواجه شد که با مداخله سپر دژفا و تلاش همکاران شرکت زیرساخت‌ این ارتباطات هم‌اکنون عادی شده است.

مراجعه به نمودارهای شرکت ابرآوران و دیگر سایت‌هایی که وضعیت اختلالات اینترنت در سطح جهان را نشان می‌دهند؛ این موضوع را تایید کرده و کاملا مشهود است که سرویس اینترنت چند اپراتور به طور کامل قطع شده است.

به گفته مدیران شرکت ابرآوران، در همان ساعت ۱۱:۴۴ دقیقه چندین مرکزداده اصلی داخل ایران از مدار سرویس‌دهی خارج شده‌اند و دسترسی‌شان به اینترنت به طور کامل قطع می‌شود.

پس از مدتی، دو مرکزداده دوباره به اینترنت وصل می‌شوند ولی مرکزداده آسیاتک مدت زمان بیشتری طول کشیده و قطعی‌های بیشتری دارد.

حمله DDoS به زیرساخت ایران

نمودارهای ابرآوران نشان می‌دهد در حال حاضر مشکل اختلالات اینترنت برای بسیاری از سرویس‌دهنده‌ها و اپراتورهای موبایل برطرف شده است ولی هنوز چند شرکت مانند آسیاتک و رسپینا درگیر هستند. 

برخی از کاربران وب هم در توییتر گزارش دادند که هنوز مشکل اختلالات اینترنتی دارند. در سرویس‌های همراه اول و ایرانسل هم برای لحظاتی مشکل قطعی سرویس و دسترسی به اینترنت مشاهده می‌شود.

گزارش موسسه netblocks هم نشان می‌دهد ساعت ۱۱:۴۵ دقیقه به وقت ایران، اینترنت ایران برای لحظه‌ای قطع شده و دوباره به حالی عادی بازگشته است. 

مسئول فنی یکی از شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت به سایت زومیت گفته است علت قطعی مراکزداده و اینترنت داخلی ایران، حمله DDoS (حمله منع سرویس) از سوی برخی منابع چینی بوده است. البته، این خبر هنوز تایید یا رد نشده است.

در هفته‌های گذشته، چندین بار است که شاهد قطعی و اختلال در اینترنت ایران هستیم.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا