فناوری

آمازون اینترنت شما را با همسایگان به اشتراک می‌گذارد؛ چگونه مانع از این کار شویم؟

Amazon Sidewalk چیست و چگونه کار می‌کند؟

این روزها سرویس Amazon Sidewalk حسابی در اینترنت سروصدا کرده است و همه سایت‌ها دارند روش‌های غیرفعال کردن آن را آموزش می‌دهند.

آمازون Sidewalk چیست و دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟ شبکه Amazon Sidewalk چگونه کار خواهد کرد و چرا برای حفظ حریم خصوصی باید سریعا آن را غیرفعال کنیم؟

چند ماه پیش بود که شرکت آمازون در یک کنفرانس خبری خود از یک ویژگی بزرگ به نام Sidewalk رونمایی کرد و وعده داد به‌زودی در همه دستگاه‌های این شرکت فعال می‌شود.

حالا، از روز ۸ ژوئن این قابلیت در همه دستگاه‌های آمازون اعم از بلندگوها، دستیارهای صوتی، دوربین‌های امنیتی، رینگ دورها و غیره فعال خواهد شد. بسیاری از سایت‌ها و کارشناسان عقیده دارند که این سرویس می‌تواند حریم خصوصی کاربران را زیر سوال ببرد و باعث سرقت و کاهش حجم اینترنت خانگی آن‌ها گردد.

اگر برای شما هم این پرسش مطرح شده که Amazon Sidewalk چیست و چگونه کار می‌کند و چرا باید آن را متوقف کنیم؛ با ما همراه باشید:

آمازون Sidewalk چیست؟

Sidewalk سرویسی است که به دستگاه‌های آمازون اجازه می‌دهد برای جلوگیری از قطعی اینترنت، به اینترنت دستگاه‌های همسایه متصل شوند. در این قابلیت، همه دستگاه‌های آمازون با فعال کردن سرویس Sidewalk می‌توانند اینترنت را با دیگر دستگاه‌ها به اشتراک بگذارند.

تصور کنید اینترنت همسایه شما قطع شده است. دوربین‌های امنیتی آمازون این خانه برای جلوگیری از قطع شدن و ارائه سرویس با همان کیفیت اولیه، سعی می‌کنند به اینترنت آمازون اکو یا آمازون الکسای شما وصل شوند و فعلا از اینترنت استفاده کنند تا مشکل حل شود.

آمازون اعلام کرده است از تاریخ ۸ ژوئن قابلیت Sidewalk برای تمام دستگاه‌های این شرکت در خانه فعال می‌شود. دستگاه‌های آمازون با این سرویس تشکیل یک شبکه Sidewalk خواهند داد تا پهنای‌باند خود را به اشتراک بگذارند و دیگر هیچ دستگاهی به خاطر قطعی یا کاهش کیفیت اینترنت به مشکل برنخورد.

آمازون Sidewalk چگونه کار می‌کند؟

به گفته شرکت آمازون، شبکه Sidewalk از Bluetooth Low Energy یا BLE در فرکانس ۹۰۰ مگاهرتز برای راه‌اندازی دستگاه‌های جدید، کمک به دستگاه‌های دیگر و اشتراک اینترنت یا به‌روز ماندن دستگاه‌ها استفاده می‌کند. در واقع، Sidewalk چیزی فراتر از یک اشتراک‌گذاری اینترنت بین چند دستگاه است.

آمازون می‌خواهد از طریق شبکه Sidewalk تمام دستگاه‌های خود را در یک منطقه به یکدیگر وصل کند تا به راحتی آپدیت شوند؛ مشکلات آن‌ها حل شده و بتوانند با بالاترین کیفیت کار کنند.

اگر یک دستگاه خارج از محدوده وای‌فای باشد؛ از طریق اتصال به دستگاه‌های همسایه، پهنای‌باند و ارتباطات خود را تامین خواهد کرد.

آمازون می‌گوید هر دستگاه در شبکه Sidewalk نهایتا ۵۰۰ مگابایت حجم اینترنت مصرف می‌کند و این داده‌ها کاملا امن هستند و برای دستگاه‌های مشتریان مشکلی پیش نمی‌آید.

آمازون Sidewalk برای چه دستگاه‌هایی فعال می‌شود؟

تقریبا هر دستگاهی که شرکت آمازون ساخته و روانه بازار کرده است؛ از ۸ ژوئن به طور خودکار به شبکه Sidewalk وصل می‌شود. دستگاه‌های Tile در ۱۴ ژوئن به این شبکه آپدیت می‌شوند. فهرستی از دستگاه‌های آمازون که از قابلیت Sidewalk پشتیبانی می‌کنند را ببینید:

Ring Floodlight Cam (2019)

Ring Spotlight Cam Wired (2019)

Ring Spotlight Cam Mount (2019)

Echo (third gen and newer)

Echo Dot (third gen and newer)

Echo Dot for Kids (third gen and newer)

Echo Dot with Clock (third gen and newer)

Echo Plus (all generations)

Echo Show (all models and generations)

Echo Spot

Echo Studio

Echo Input

Echo Flex

چرا آمازون Sidewalk می‌تواند خطرناک باشد؟

آمازون می‌گوید شبکه Sidewalk کاملا امن و قابل اعتماد است و نمی‌خواهد داده‌های محرمانه یا اطلاعات خصوصی افراد را به اشتراک بگذارد و اصولا با آن‌ها کاری ندارد.

اما کارشناسان زیادی می‌گویند چنین شبکه‌ای می‌تواند حریم خصوصی افراد را زیر سوال ببرد و آن را نقض کند. ممکن است زوایایی از این فناوری هنوز برای شرکت آمازون روشن نباشد ولی هکرها سریعا و به سادگی از آن استفاده کنند و دستگاه‌های همسایگان را هک کرده و وارد اطلاعات حیاتی آن‌ها روی آمازون الکسا شوند.

به هر حال، قرار است دستگاه آمازون شما به دستگاه آمازون همسایه وصل شود و تبادل داده کنند و اینترنت خود را به اشتراک بگذارند. شاید شما هم مانند هزاران کاربر دیگر آمازون بابت این موضوع احساس خطر کنید و بخواهید سرویس Sidewalk را پیش از فعال شدن متوقف کنید.

چگونه از شبکه Sidewalk آمازون انصراف دهیم؟

۱- اپلیکیشن Amazon Alexa را باز کنید. اگر این برنامه را ندارید؛ سریعا آن را دانلود و نصب کنید.

۲- روی آیکون More در گوشه پایین سمت راست بزنید.

۳- وارد تنظیمات Settings > Account Setting > Amazon Sidewalk شوید.

۴- قابلیت Sidewalk را غیرفعال کنید. برای این کار نوار Sidewalk را به سمتی بکشید که غیرفعال شود.

گفتنی است فعال نمی‌توانید از طریق حساب کاربری آمازون خود سرویس Sidewalk را غیرفعال کنید.

انصراف از Sidewalk به هیچ‌وجه روی عملکرد فعلی دستگاه‌های آمازون تاثیر نمی‌گذارد. در آینده باز می‌توانید دوباره این قابلیت را فعال کرده و به شبکه Sidewalk بپیوندید.

منبع
Theverge
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا