فناوری

آیا آغاز رجیستری همه دستگاه‌های سیم‌کارت‌خور برای مودم‌ها مشکل‌ساز است؟

مودم‌های قاچاق و استوک در بازار آینده مبهمی دارند

فاز جدید رجیستری دستگاه‌های سیم‌کارتی از امروز ۱ تیر ماه ۱۴۰۰ آغاز شده است و آخرین مهلت ۱۹ تیرماه است.

براساس طرح جدید، همه دستگاه‌هایی که سیم‌کارت می‌خورند؛ از جمله ساعت‌های هوشمند، بارکدخوان‌ها، مبدل‌های ارتباطات سیار به ثابت، تبلت‌ها و مودم‌های سیم‌کارت خور باید در سامانه‌ی هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت شوند.

گمرک ۳۰ خردادماه اعلام کرد دارندگان ساعت‌ هوشمند تا ۱۲ تیر و دارندگان PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار تا ۱۹ تیرماه فرصت دارند روی دستگاه خود سیم‌کارت بگذارند و با انجام یک فعالیت همچون تماس، آن را فعال کنند.

براساس اطلاعیه گمرک، مردم باید تا قبل از مدت مشخص‌شده، تجهیزات سیم‌کارت‌خور شامل ساعت‌ هوشمند، PDA، بارکد اسکنر و مبدل تلفن ثابت به سیار را در شبکه فعال کنند؛ در غیر این‌ صورت، دستگاه آن‌ها دیگر فعال نخواهد شد.

کسانی که پس از تاریخ‌های اعلام‌شده اقدام به خرید این تجهیزات می‌کنند، باید از طریق کد دستوری *۷۷۷۷# استعلام اصالت دستگاه را بگیرند.

تکلیف مودم‌های سیم‌کارتی چیست؟

در اطلاعیه گمرک اسمی از مودم‌های همراه و سیم کارت خور نیامده است ولی از آن‌جایی که اعلام شده همه دستگاه‌های سیم کارت خور باید تا ۱۹ تیرماه ثبت و رجیستری شوند؛ احتمالا مودم‌های سیم کارتی هم مشمول این طرح می‌شوند.

با یک بار روشن کردن مودم و وصل شدن به شبکه موبایل، مودم در سیستم همتا ثبت می‌شود. در غیر این صورت باید با کد دستوری *۷۷۷۷# اقدام به رجیستری و ثبت مودم خود کنید.

مودم‌هایی که پیش از این تاریخ خریداری کردید؛ به احتمال زیاد مشکلی نخواهند داشت و به راحتی با یک بار روشن و خاموش در شبکه ثبت می‌شوند ولی از این پس باید دقت کنید مودم‌هایی غیرقاچاق و با گارانتی و کارت اصالت محصول خریداری کنید که برای رجیستری آن مشکلی نداشته باشید.

آن‌طور که از بازار اطلاع داریم، فقط دو الی سه شرکت واردکننده مودم، همه محصولات خود را در ابتدای امر رجیستری کردند و باقی شرکت‌ها مودم‌هایشان را بدون رجیستری وارد بازار کردند.

اگر مودم از مجاری قانونی وارد ایران شده باشد و اصالت کالا داشته باشد؛ برای ثبت و رجیستری مشکلی نخواهید داشت ولی آن دسته از مودم‌هایی که به صورت استوک و قاچاق وارد شدند؛ در ادامه قطعا با مشکلاتی از جمله قطعی شبکه روبرو می‌شوند.

توجه: تصاویر این مطلب تزئینی است و صرفا برای نشان دادن مودم‌های رجیستر شده است.

 

یک دیدگاه

  1. سلام
    من کارشناس آتی هستم و فعال تو حوزه شبکه. دو سال پیش هم این طرح برای مقطع کوتاهی اجرا شد که تمام مودم های قاچاق و استوک براشون اس ام اس ریجیستری اومد و لیکن چون زیر ساخت شبکه هن.ز کامل نبود این طرح به تعویق افتاد. اما الان با توجه اینکه مجلس طرح اجرای دستگاهای سیم کارت خور نظیر تبلت و ساعت هوشنمد و مودم و …. رو تصویب کرده و درامد حاصل از این که چیزی حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار هست در ردیف بودجه امسال در نظر گرفته شده لذا این طرح قطعا اجرایی خواهد شد. در مورد مودم های موجود تو بازار تقریبا درصد بالایی ( ۹۰% ) قاچاق هستند فقط چند برند معرف مانند نزتک یا ایرانسل به صورت قانونی وارد یا تولید می شوند. من خودم مدل نزتک ۹۹B رو دارم که بی نظیر هست. اتفاقا IMEI مودم رو چک کردم همتا تایید کرد دستگاه قانونی است و رجیستر شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا