فناوری

شبکه ۵.۵G چیست و چه تفاوت‌هایی با ۵G دارد؟

چرا شرکت هواوی وارد فاز عرضه تجاری 5.5G شده است

هواوی در اجلاس ۵G-Advanced Innovation Industry روز ۱۲ مردادماه ۱۴۰۰ خود درباره شبکه‌های ۵.۵G صحبت کرد و گفت این شرکت آماده حرکت به سوی فناوری‌های شبکه‌های مخابراتی ۵.۵G است.

هواوی می‌گوید شبکه‌های مخابراتی ۵.۵G سرعتی ۱۰ برابر شبکه‌های ۵G دارند و برای تعامل در آن واحد ساخته شده‌اند. این شبکه‌ها از ویژگی‌ها و مشخصاتی کاملا متفاوت و برتر از شبکه‌های ۵G سود برده و یک نسل ارتقا یافته محسوب می‌شوند.

اما واقعا شبکه‌های ۵.۵G چه هستند و چرا به آن‌ها نیاز داریم؟

دقیقا همین اتفاق را در شبکه‌های ۴G نیز شاهد بودیم. ابتدا در حوالی سال‌های ۲۰۱۰ شبکه‌های ۴G معرفی شدند و پس از چند سال، نسخه پیشرفته‌تری از شبکه‌های ۴G به نام ۴G-Advanced یا ۴G LTE روانه بازار شد که در استاندارد کلی از ۴G پیروی می‌کرد ولی در بسیاری از بخش‌ها پیشرفت‌هایی صورت گرفته بود.

اکنون نیز شبکه‌های ۵G عرضه شدند و تحقیقات درباره شبکه‌های ۶G آغاز شده است ولی در بهترین حالت نسل ششم شبکه‌های موبایل حوالی سال ۲۰۳۰ تجاری‌سازی و وارد بازار می‌شوند. خود شرکت هواوی اعلام کرده است اولین شبکه‌های ۶G را در سال ۲۰۳۰ معرفی خواهد کرد.

بنابراین، جدیدترین ارتقاها و پیشرفت‌ها و بهبودها در شبکه‌های ۵G نیازمند یک نام‌گذاری دارد و چه چیزی بهتر از ۵.۵G که نشان‌دهنده شبکه‌ای پیشرفته‌تر و بهبودیافته‌تر از ۵G ولی هنوز عقب‌تر از ۶G است. در ۴G هم شبکه‌های ۴.۵G را داشتیم که باز یک گام رو به جلو را نشان می‌دادند.

هواوی از ۵.۵G برای شبکه‌های ارتقایافته‌تر نسبت به ۵G نام برده است ولی برخی دیگر از اپراتورها و شرکت‌ها از ۵G-Advanced نام می‌برند.

به هر حال، فارغ از نام، در سال‌های آینده شاهد ظهور یک نسل میان دوره‌ای خواهیم بود که احتمالا مشخصات بسیار بهتری نسبت به شبکه‌های ۵G دارند.

مشخصات شبکه‌های ۵.۵G

شو ونوی، مدیر هواوی و رئیس موسسه تحقیقات استراتژیک گفت که ۵.۵G سطح بعدی در شبکه ۵G فعلی است. شبکه پیشرفته ای که از ۵G الهام گرفته شده است و باید از تمام دستگاه های ۵G پشتیبانی کند.

مثلا، سرعت به ۱۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است (سرعت فعلی شبکه‌های ۵G حدود ۵ الی ۶ گیگابیت بر ثانیه است). این شبکه‌ها روی فرکانس‌های زیر ۱۰۰ گیگاهرتز عرضه می‌شوند و تاخیر بسیار کمتری دارند. گفته می‌شود در یک شبکه ۵.۵G و روی سرعت‌های دانلود گیگابیتی، نهایت تاخیر ۵ میلی‌ثانیه خواهد بود.

پوشش‌دهی و آنتن‌دهی شبکه‌های ۵G تقویت می‌شود و ظرفیت‌های بیشتری برای اتصال صدها دستگاه به طور همزمان به یک آنتن موبایل فراهم خواهد شد. قابلیت‌های جدیدی مانند Perception افزوده می‌شوند.

هواوی گفته است می‌خواهد شبکه‌های ۵.۵G را در شش محور اساسی توسعه دهد که عبارتند از:

۱- بازسازی طیف (Spectrum reconstruction)

۲- افزایش Uplink

۳- سناریوی کامل IoT

۴- Synesthesia

۵- شبکه رانندگی مستقل L4

۶- فناوری سبز و کم کربن

احتمالا ۲ الی ۳ سال طول می‌کشد تا فناوری‌های شبکه‌های مخابراتی ۵.۵G برای استفاده عموم مردم آماده شوند و پس از آن شاهد فراگیری گسترده آن‌ها خواهیم بود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا