فناوری

رئیس رگولاتوری: از VDSL حمایت می‌کنیم ولی اولویت با فیبرنوری است

ترجیح بر این است که از تکنولوژی جدید استفاده شود و به سمت فیبر برویم.

معاون وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری ایران در یک گفت‌وگوی مفصل با خبرگزاری مهر درباره موضوعات مختلفی مانند تعرفه تلفن ثابت، تعرفه اینترنت ثابت، توسعه اینترنت فیبرنوری و حل مشکلات کیفیت شبکه اینترنت کشور صحبت کرده است.

«صادق عباسی شاهکوه»، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضمن تاکید بر دیدگاه‌ها و سیاست‌های گفته شده در ماه‌های قبل مبنی بر توسعه شبکه ۵G و فیبرنوری کشور، در بخشی از گفت‌وگو اشاره می‌کند که اولویت وزارت ارتباطات در دوره اخیر، توسعه فیبرنوری است نه اینترنت VDSL.

آیا وعده دولت قبلی برای حرکت از ADSL به VDSL را دنبال می‌کنید؟

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در دولت قبل وعده‌هایی برای حرکت از اینترنت ADSL به اینترنت VDSL داده شد ولی تحقق پیدا نکردند؛ آیا شما در دولت جدید برنامه‌ای برای دنبال کردن این وعده‌ها دارید یا اینکه VDSL را فناوری منسوخ شده می‌دانید؛ پاسخ می‌دهد:

«توسعه تکنولوژی ارتباطی با تغییر دولت‌ها ندارد. همیشه بحث ارتقای تکنولوژی مطرح است. ADSL یک تکنولوژی بود که توسعه آن ربطی به دولت قبل و قبل از آن نداشت. پس از آن هم سراغ VDSL رفتیم.

رئیس رگولاتوری اشاره می‌کند که اگر کسی بخواهد یک کار جدید انجام بدهد؛ دیگر سراغ VDSL نمی‌رود و ترجیح بر این است که از فناوری‌های به‌روزتر و جدید مانند فیبرنوری استفاده شود.

رئیس رگولاتوری آقای صادق عباسی شاهکوه

«صادق عباسی شاهکوه» تاکید می‌کند که سیاست دولت فعلی حمایت از ارتباطات VDSL است و کمک خواهد کرد تجهیزاتی که وارد کشور شده ولی هنوز نصب نشدند؛ زودتر به کار گرفته شوند و به مردم سرویس اینترنت سریع‌تری داده شود. بهتر است این تجهیزات نصب شود و بعد دو سال دیرتر به سراغ اینترنت فیبر برویم.

باید کابل‌های مسی جمع و کافوی نوری جایگزین شود

او در ادامه این گفت‌وگو، جایگزینی کابل‌های مسی با کابل‌های فیبرنوری و کافوی نوری را مهم‌ترین و اولویت‌دارترین هدف وزارت ارتباطات برمی‌شمارد و می‌گوید:

«مسیر VDSL هم در کنار فیبر است. فیبر تا کافوی نزدیک مشترک باید برود و آن تکه پایانی از تکنولوژی VDSL و حتی تکنولوژی‌های جدیدتر استفاده خواهد شد.»

معاون وزیر ارتباطات در این مصاحبه دوباره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای رساندن اینترنت ۲۵ مگابیت به خانه‌ها در سال ۱۴۰۴ اشاره می‌کند و می‌گوید این امر فقط با کشیدن فیبرنوری مسیر است:

«مصوبه شورای عالی فضای مجازی به ما تکلیف کرده است که در افق ۱۴۰۴ بیش از ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب‌وکار به شبکه مبتنی بر فیبر متصل شوند.

در آن مصوبه اگرچه فیبر را ذکر نکرده اما متوسط سرعت مدنظر برای خانوارها ۲۵ مگابیت بر ثانیه و برای کسب و کارها هم ۱۰۰ مگابیت عنوان شده و وقتی این اعداد اعلام می‌شود به معنای آن است که سرعت از طریق فیبر نوری باید منتقل شود. حداقل فیبر تا نزدیک منازل باید برسد.»

به گفته عباسی شاهکوه، تا سال ۱۴۰۳ باید حدود ۲۰ میلیون خانوار و حدود ۵ میلیون کسب و کار باید دسترسی مبتنی بر فیبر داشته باشند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

‫3 دیدگاه ها

  1. متاسفانه فقط میخواستن مودم به مردم بفروشند
    خود من سه تا ADSL داشتم هر سه تا رو VDSL کردم
    ولی حالا مخابرات منطقمون میگه داریم فیبر میکشیم بزودی فیبر میاریم تا در خونتون
    و من باید غیر از هزینه سرسام آور فیبرکشی خونه سه میلیون پول مودم gpon بدم

    1. حالا من خودم مودم vdsl داشتم. ولی خندم گرفت دو هفته بعد اینکه شاتل رو تخلیه کردم و رفتم ازشون vdsl گرفتم اومدن کوچه رو کندن و فیبر کار کردن. دو سال بود منتظر مونده بودم فیبر بیارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا