فناوری

دو خبر مهم و متضاد درباره فیلترینگ جدید ایران در تلگرام

ایرانسل مسدودسازی کد تایید را تکذیب کرد؛ فعال‌سازی گزینه تماس صوتی در تلگرام

این روزها مسدود شدن دریافت کد تایید اپلیکیشن‌های تلگرام و توییتر، داغ‌ترین خبر جدید اینترنت ایران بوده است. البته، این روزها اینترنت ایران هر روز یک خبر داغ و جنجالی و شوکه‌کننده دارد که فعلا آخرین آن، عدم دریافت کد تایید نصب برنامه‌هایی مانند تلگرام، توییتر و بعضا واتساپ و اینستاگرام است.

احتمالا، همه خواننده‌های عزیز اصل ماجرا را می‌دانند. از چند روز پیش، دریافت کد تاییدیه برای ورود به اپلیکیشن‌های تلگرام و توییتر مختل شده و کاربرانی که می‌خواهند این برنامه‌ها را روی گوشی خود نصب کنند؛ موفق نمی‌شوند کد تاییدیه را بگیرند.

در این مدت چند روز، کارشناسان زیادی درباره این مشکل اظهارنظر کردند که غالبا با انجام تست‌هایی می‌گویند این مشکل از داخل ایران ایجاد شده است و ارتباطی با خارج از کشور یا از سوی سازنده این اپلیکیشن‌ها ندارد.

خبر نخست: ایرانسل می‌گوید کار ما نیست!

اما ایرانسل دو روز پیش و با یک توییت، اعلام کرد مشکل دریافت نشدن پیامک تایید شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند تلگرام و توییتر، «حاصل سیاست جدید پلتفرم‌های خارجی» است و ارتباطی با اپراتورهای ایرانی ندارد.

فعال‌سازی تلگرام

ایرانسل، هرگونه محدودیت یا تغییر در سیاست‌های دریافت کدهای تاییدیه ورود به این اپلیکیشن‌ها را رد کرده است. پیش‌تر هم یکی از مقامات وزارت ارتباطات گفته بود که هیچ دستوری برای مسدودسازی پیامک تایید شبکه‌های اجتماعی صادر نشده است و اپراتورها در این زمینه، تغییر جدیدی اعمال نکردند. البته، وزیر ارتباطات و سایر مدیران ارشد این وزارت‌خانه، هنوز به طور رسمی در قبال این ماجرا، موضوع‌گیری نکرده و گفت‌وگویی نداشتند.

واقعیت این است که در سال‌های اخیر، این‌قدر تکذیب و تایید شنیدیم که بعدا دوباره تایید و تکذیب شدند که برایمان خیلی سخت است این توییت شرکت ایرانسل را باور کنیم اما باز امیدواریم که درست باشد و پس از چند روز، مشکل عدم دریافت پیامک تایید تلگرام و توییتر رفع شود یا دوستان پلتفرم‌های خارجی توضیح دهند چرا سیاست تازه‌ای را در قبال کاربران ایرانی در پیش گرفتند.

خبر دوم: تلگرام تماس صوتی را با جدیت برای ایرانی‌ها فعال کرده است

خبر دوم، استفاده از تماس صوتی برای تایید ورود به تلگرام است. از چندی پیش، تلگرام این قابلیت را فراهم کرده است که اگر کاربری موفق به دریافت کد تاییدیه ورود به برنامه نشد؛ از طریق تماس صوتی بتواند این کد را دریافت کند.

البته، گزینه تماس صوتی دریافت کد تلگرام در برخی مناطق با اختلال روبرو است و همانند پیامک، آسان و سریع و ساده نیست ولی فعلا تنها روش دریافت کد تاییدیه برای نصب اپلیکیشن تلگرام روی یک دستگاه جدید است.

گفته می‌شود تلگرام با پیش‌شماره کشورهای مختلف با کاربران ایرانی تماس صوتی برقرار می‌کند تا امکان دور زدن فیلترینگ ایران وجود داشته باشد؛ همان‌طوری که برای ارسال پیامک فعال‌سازی از پیش شماره کشورهای مختلف استفاده می‌کرد.

نصب تلگرام

یکی از کارشناسان فناوری اطلاعات به رسانه‌ها گفته است که تلگرام متوجه فیلترینگ جدید ایران برای مسدودسازی پیامک فعال‌سازی شده و تماس صوتی را برای ایرانی‌ها جایگزین کد تاییدیه کرده است تا کاربران ایرانی که اتفاقا یکی از کشورهای پرجمعیت در تلگرام هستند؛ مشکلی برای ورود به این پلتفرم نداشته باشند.

البته، این سخن با توییت ایرانسل کاملا در تضاد است و ما باید خبر ایرانسل را بپذیریم یا نظر این کارشناس را که تلگرام محدودیتی در ارسال پیامک فعال‌سازی ایجاد نکرده است.

نظر شما خواننده‌های عزیز درباره این دو خبر چیست؟ به نظر شما مشکل عدم دریافت کد تاییدیه ورود به اپلیکیشن تلگرام، منشا داخلی دارد یا بیرونی؟

‫3 دیدگاه ها

 1. این قضیه ارسال کد که یک سایت تکنولوژی به استناد ارسال کلمه code از گوشی خودشون بیان کردن سالهاست ارسالش از سرشماره شخصی بخاطر کلاهبرداری مسدود که از چنین مجموعه ای پر مدعی جای تعجب که بی اطلاع هستند در مورد تماس صوتی هم مختص ایرانی ها نیست برای کاربرانی که ورود خروج زیادی از تلگرام داشته باشند سیاست تلگرام بر ارسال تماس صوتی در کل جوی به دروغ راه انداختند امید است صداقت سرلوحه تمام مجموعه های رسانه ای کشور باشه

  1. سلام
   دوست من من قصد ندارم نظر هیچ کدوم از کارشناسان (چه اونایی که گفتن مسدود شده و چه اونایی که گفتن مسدود نیست) رو رد یا تایید کنم اما حدود چند ماه پیش برای دوتا شماره نیاز بود تلگرام نصب کنم اصلا کد نمیومد خیلی تلاش کردم تا نصب کنم؛
   همه که از شبکه های اجتماعی استفاده غیر اخلاقی ندارن، بهتر نیست پول رایج مملکت رو خرج آموزش کنید تا از پلتفرم ها خلق ثروت و ارزش افزوده کنید؟ تا کی میتونید با تکنولوژی بجنگید؟
   البته موضع من با شما نیست (با حجری هاست) که دوست دارن با خر حمل و نقل کنن

   [بهتر نیست افزایش سواد رسانه‌ای رو جایگزین فیلترینگ کنیم؟]

 2. فیلترینگ یعنی چی اصلا ؟ در کشورهایی که میفرمایید عصر حجری نیستند خود پلتفرم ها به دستور مرجع حاکم موظف به حذف محتواها و اطلاعات مضر و ارائه مجموعه های محتوایی هستند در اینجا چون پلتفرم خارجی زیر بار نمیروند بخاطر خط مشی سیاسی و …. این مسیر از زیر ساخت ارتباطی کشور میگذره پس این حرفی که میفرمایید درجای دیگر فیلتر نیست بریم اموزش سواد رسانه بدهیم صحیح نیست هیچ کشوری مطلق اموزش رو جایگزین این امر نکرده به عنوان کسی که مدت ها در استرالیا زندگی کردم عرض میکنم فیلترینگ محتوا و در جاهایی قطع دسترسی به خود پلتفرم حرف اول میزنه کمی واقع بینی و مطالعه شما رو در مسیر درستی قرار خواهد داد این جنگیدن نیست و حکمرانی در دنیای تکنولوژیه همونی که اگر در کشوری نباشه عصر حجری و جهان چندم حساب میشه و در اخر ارزو دارم روزی بدور از تعصبات هموطنان کشورم به موضوعات نگاه کنن سپاس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا