فناوری

دو خبر مهم و متضاد درباره فیلترینگ جدید ایران در تلگرام

ایرانسل مسدودسازی کد تایید را تکذیب کرد؛ فعال‌سازی گزینه تماس صوتی در تلگرام

این روزها مسدود شدن دریافت کد تایید اپلیکیشن‌های تلگرام و توییتر، داغ‌ترین خبر جدید اینترنت ایران بوده است. البته، این روزها اینترنت ایران هر روز یک خبر داغ و جنجالی و شوکه‌کننده دارد که فعلا آخرین آن، عدم دریافت کد تایید نصب برنامه‌هایی مانند تلگرام، توییتر و بعضا واتساپ و اینستاگرام است.

احتمالا، همه خواننده‌های عزیز اصل ماجرا را می‌دانند. از چند روز پیش، دریافت کد تاییدیه برای ورود به اپلیکیشن‌های تلگرام و توییتر مختل شده و کاربرانی که می‌خواهند این برنامه‌ها را روی گوشی خود نصب کنند؛ موفق نمی‌شوند کد تاییدیه را بگیرند.

در این مدت چند روز، کارشناسان زیادی درباره این مشکل اظهارنظر کردند که غالبا با انجام تست‌هایی می‌گویند این مشکل از داخل ایران ایجاد شده است و ارتباطی با خارج از کشور یا از سوی سازنده این اپلیکیشن‌ها ندارد.

خبر نخست: ایرانسل می‌گوید کار ما نیست!

اما ایرانسل دو روز پیش و با یک توییت، اعلام کرد مشکل دریافت نشدن پیامک تایید شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند تلگرام و توییتر، «حاصل سیاست جدید پلتفرم‌های خارجی» است و ارتباطی با اپراتورهای ایرانی ندارد.

فعال‌سازی تلگرام

ایرانسل، هرگونه محدودیت یا تغییر در سیاست‌های دریافت کدهای تاییدیه ورود به این اپلیکیشن‌ها را رد کرده است. پیش‌تر هم یکی از مقامات وزارت ارتباطات گفته بود که هیچ دستوری برای مسدودسازی پیامک تایید شبکه‌های اجتماعی صادر نشده است و اپراتورها در این زمینه، تغییر جدیدی اعمال نکردند. البته، وزیر ارتباطات و سایر مدیران ارشد این وزارت‌خانه، هنوز به طور رسمی در قبال این ماجرا، موضوع‌گیری نکرده و گفت‌وگویی نداشتند.

واقعیت این است که در سال‌های اخیر، این‌قدر تکذیب و تایید شنیدیم که بعدا دوباره تایید و تکذیب شدند که برایمان خیلی سخت است این توییت شرکت ایرانسل را باور کنیم اما باز امیدواریم که درست باشد و پس از چند روز، مشکل عدم دریافت پیامک تایید تلگرام و توییتر رفع شود یا دوستان پلتفرم‌های خارجی توضیح دهند چرا سیاست تازه‌ای را در قبال کاربران ایرانی در پیش گرفتند.

خبر دوم: تلگرام تماس صوتی را با جدیت برای ایرانی‌ها فعال کرده است

خبر دوم، استفاده از تماس صوتی برای تایید ورود به تلگرام است. از چندی پیش، تلگرام این قابلیت را فراهم کرده است که اگر کاربری موفق به دریافت کد تاییدیه ورود به برنامه نشد؛ از طریق تماس صوتی بتواند این کد را دریافت کند.

البته، گزینه تماس صوتی دریافت کد تلگرام در برخی مناطق با اختلال روبرو است و همانند پیامک، آسان و سریع و ساده نیست ولی فعلا تنها روش دریافت کد تاییدیه برای نصب اپلیکیشن تلگرام روی یک دستگاه جدید است.

گفته می‌شود تلگرام با پیش‌شماره کشورهای مختلف با کاربران ایرانی تماس صوتی برقرار می‌کند تا امکان دور زدن فیلترینگ ایران وجود داشته باشد؛ همان‌طوری که برای ارسال پیامک فعال‌سازی از پیش شماره کشورهای مختلف استفاده می‌کرد.

نصب تلگرام

یکی از کارشناسان فناوری اطلاعات به رسانه‌ها گفته است که تلگرام متوجه فیلترینگ جدید ایران برای مسدودسازی پیامک فعال‌سازی شده و تماس صوتی را برای ایرانی‌ها جایگزین کد تاییدیه کرده است تا کاربران ایرانی که اتفاقا یکی از کشورهای پرجمعیت در تلگرام هستند؛ مشکلی برای ورود به این پلتفرم نداشته باشند.

البته، این سخن با توییت ایرانسل کاملا در تضاد است و ما باید خبر ایرانسل را بپذیریم یا نظر این کارشناس را که تلگرام محدودیتی در ارسال پیامک فعال‌سازی ایجاد نکرده است.

نظر شما خواننده‌های عزیز درباره این دو خبر چیست؟ به نظر شما مشکل عدم دریافت کد تاییدیه ورود به اپلیکیشن تلگرام، منشا داخلی دارد یا بیرونی؟


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا