فناوری

نتیجه خنده‌دار یک تحقیق درباره افرادی که هنگام راه رفتن از گوشی موبایل استفاده می‌کنند

حتما شما هم بارها به افرادی برخورد کردید که دارند تندتند قدم برمی‌دارند اما سرشان در گوشی تلفن همراه‌شان است و چیزی تایپ می‌کنند؟ شاید خودتان هم جزو این گروه باشید!

در سال‌های اخیر این گروه اصطلاحا «Smombies» یا «زامبی اسمارت‌فون» سروصدای زیادی به‌پا کردند. از یک سو؛ حادثه‌آفرین بودند و با دوچرخه و موتورسیکلت و البته خودرو تصادف کردند یا در جوی آب افتادند و به تیرچراغ برق می‌خورند. از سوی دیگر؛ در برخی کشورها و شهرها برایشان مسیرهای ویژه و مشخص خط‌کشی‌شده‌ای ساخته‌اند تا مطمئن‌تر راه بروید و تایپ کنند. کشورهایی مانند بلژیک، چین، تایلند و شهر واشنگتن امریکا برای این زامبی‌های اسمارت‌فون مسیرهای ویژه تردد ساخته‌اند. 

اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد افرای که حین پیاده‌روی دارند تایپ و از گوشی تلفن همراه استفده می‌کنند؛ به‌طورناخودآگاه از مکانیزم حرکتی مطمئن‌تری استفاده کرده و بهتر حرکت می‌کنند! 

محققان دانشگاه Anglia Ruskin تعداد داوطلب را انتخاب کرده و به ردیاب تلفن همراه به همراه سنسورهای تجزیه و تحلیل حرکتی مجهزشان کرده‌اند. بعد این افراد شروع به حرکت در مسیرهای ناشناخته کردند و همزمان با گوشی تلفن همراه کار می‌کنند. موانعی بر سر راه این افراد داوطلب قرار داشته است. 

نتیجه تحقیق بسیار جالب است: «۶۱ درصد این افراد در زمان مشاهده مسیر حرکت صرفه‌جویی کرده و در عوض سعی می‌کنند آهسته‌تر و با درصد خطر پایین‌تر حرکت کنند و قدم بردارند.» این افراد قدم‌های با فاصله بلندتر از زمین برمی‌دارند تا از روی موانع عبور کنند. این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که هنگام حرکت دارند با اسمارت‌فون یا تبلت تایپ می‌کنند: «ذهن‌شان به طورناخودآگاه مکانیزم حرکتی امن‌تری در پیش می‌گیرد.»

این محققان می‌گویند؛ متوجه شدند که این افراد کمتر به جلوی پایشان نگاه می‌کنند و در دیدن محیط اطراف صرفه‌جویی می‌کنند. این افراد موانع ایستا و از قبل قابل پیش‌بینی مانند جوی آب و همین‌طور موانع شناخته شده را بدون نیاز به دیدن رد کرده و در امنیت کامل به سر می‌برند اما حادثه و خطر زمانی است که یک مانع یا شی غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرمنتظره جلوی راه‌شان ظاهر شود. مثلا یک موتورسیکلت یک‌دفعه از خیابان وارد پیاده‌رو شود یا یک خودرو در حالت چراغ قرمز از خیابان عبور کند. 

در شهر نیوجرسی قانونی برای تصویب به مراجع مرتبط فرستاده شده است تا افرادی که در هنگام پیاده‌روی با اسمارت‌فون‌ها کار می‌کنند را جریمه کنند. نمی‌دانم شما جزو موافقان یا مخالفان استفاده از گوشی موبایل در هنگام حرکت یا پیاده‌روی هستید ولی به‌هرحال به نظر می‌رسد این زامبی‌ها دارند یک فرهنگ جدید شهری بنا می‌کنند و باید جدی‌تر گرفته شوند. 

 


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا