آفلاینفناوریگالری عکس

در این شهر هیچ گوشی موبایلی، اینترنت، وای‌فای و امواج رادیویی وجود ندارد (گالری عکس)

همیشه عادت کردیم درباره شهرهای دارای اینترنت پرسرعت یا وای‌فای رایگان صحبت کنیم.

اما اجازه بدهید تنها شهر دنیا که هیچ موج رادیویی در آن نیست؛ را به شما معرفی کنیم. شهری که از گوشی موبایل، وای‌فای، اینترنت، رادیو و تشعشعات الکترومغناطیس خبری نیست!

مگر چنین شهری هم در دنیا وجود دارد؟ بله؛ گرین‌بنک، در ویرجینیای غربی آمریکا. شهری که بسیار خلوت است و شاید کمترین منازل مسکونی دنیا را داشته باشد.

در این شهر گوشی موبایل آنتن نمی‌دهد؛ از اینترنت و وای‌فای استفاده نمی‌شود و خبری از رادیو و تلویزیون نیست. پس، عجب شهر عقب‌مانده‌ای از نظر فناوری است!

ولی این‌طور نیست و برعکس یکی از شهرهای مدرن و مجهز از نظر برخورداری از فناوری محسوب می‌شود؛ چون «تلسکوپ رابرت سی بیرد گرین‌بنک» در آن نصب شده است. این تلسکوپ توسط رصدخانه‌ی ملی رادیویی آمریکا کنترل می‌شود.

به همین دلیل، در این شهر منبع تشعشع الکترومغناطیسی یافت نمی‌شود. کار این تلسکوپ رادیویی، یافتن امواج الکترومغناطیسی است که از کهکشان‌های دور می‌آیند. 

این سیگنال‌ها به‌ قدری خفیف هستند که با کوچک‌ترین امواج رادیویی که از دستگاه‌های الکترونیکی مانند موبایل ساطع می‌شود، موجب اختلال در کار تلسکوپ‌ها می‌گردند. به همین سبب، استفاده از هرگونه گوشی موبایل، اینترنت وای‌فای، رادیو و دیگر دستگاه‌های ارتباطی در این منطقه ممنوع است. 

شهروندانی که از فناوری عقب هستند ولی خوشحال‌اند

باورکردنی نیست ولی در اطراف شهر گرین‌بنک هیچ دکل مخابراتی نیست و هیچ برنامه رادیویی و تلویزیونی پخش نمی‌شود. بدتر از این‌ها، هیچ خودروی بنزین‌سوزی اجازه تردد در این شهر را ندارد. چون موتور این خودروها هم در هنگام روشن شدن؛ جرقه الکتریکی زده و تولید امواج الکترومغناطیسی می‌کنند.

مرزهایی که نمی‌توان در آن از دستگاه‌های الکترونیکی استفاده کرد، حدودا به ۱۳ هزار مایل مربع می‌رسد. نام این ناحیه، «منطقه‌ی خاموش رادیوی ملی» است و در دشت پراکنده‌ی کم‌جمعیتی واقع شده که از هر دو طرف، در نزدیکی مرزهای «ویرجینیای غربی» و «ماری‌لند» قرار دارد.

شاید ما نتوانیم زندگی در این منطقه را تصور کنیم ولی صدها نفر با خوشحالی در گرین‌بنک زندگی می‌کنند. این افراد وابسته به موبایل و اینترنت نیستند. به جای پیامک دادن با هم حرف می‌زنند و درب‌های خانه‌هاشان دایما به روی همدیگر باز است.

فقط چند باجه تلفن همگانی در شهر برای ارتباط با خارج از گرین‌بنک یافت می‌شود.

برخی از ساکنانی که در گرین‌بنک و زیر سایه‌ این تلسکوپ غول‌پیکر زندگی می‌کنند، حتی از دیگر دستاوردهای پیشرفته‌ فناوری در دیگر نقاط جهان نیز بی‌خبراند. یکی از ساکنان این شهر میهمان یک برنامه خبری بوده و اظهارنظرهایی عجیب می‌کند:

«ما اصلا نمی‌دانستیم مردم دنیا با استفاده از گوشی موبایل، کامپیوتر و این‌جور دستگاه‌ها دائما با یکدیگر در ارتباط‌اند. به‌ نظر، ما کمی از زمان عقب مانده‌ایم و به اندازه‌ی دیگران پیشرفت نکرده‌ایم.»

شاید تصور کنید هر سال افراد کمتری در این شهر و منطقه زندگی می‌کنند ولی برعکس، هر ساله بر جمعیت شهر گرین‌بنک امریکا افزوده می‌شود چون از امواج رادیویی فراری هستند یا به آن‌ها حساسیت پیدا کردند. بیماری‌هایی مانند سرگیجه، سردرد، تهوع، ضربان قلب، درد سینه و دردهای دیگری دارند و احساس می‌کنند به زندگی در مکانی نیاز دارند که هیچ موجی، ارتباطی و فناوری بی‌سیم وجود ندارد.

در ادامه از شما دعوت می‌کنیم تصاویر بیشتری از تنها شهر بدون وای‌فای و اینترنت و رادیوی جهان مشاهده کنید:

 

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا