وای‌فای

این روتر تی‌پی‌لینک با بال‌های آنتنی متحرکش شما را تعقیب می‌کند تا بهترین وای‌فای را بدهد

روتر تی‌پی‌لینک Archer AXE200 Omni

احتمالا یکی از نوآوری‌های عجیب نمایشگاه CES 2022 امسال، روتر جدید تی‌پی‌لینک Archer AXE200 Omni است.

امسال، تعداد زیادی روتر با استاندارد جدید وای‌فای Wi-Fi 6E معرفی شدند ولی این روتر از یک طراحی مهندسی خاصی برخوردار است. روتر AXE200 تی‌پی‌لینک دارای چهار آنتن متحرک است و می‌تواند به طور خودکار تا شوند یا بچرخند تا بهترین سیگنال در هر موقعیتی که هستید را بدند.

در واقع، آنتن‌های روتر دنبال شما می‌گردند و دنبال شما می‌آیند تا یک سیگنال‌دهی و آنتن‌دهی مستقیم با شما داشته باشند و بتوانید وای‌فای سریع‌تر و بهتری بگیرید.

این ویژگی در نمایشگاه CES امسال سروصدای زیادی به پا کرده است. چون، اولا برای بار نخست است می‌بینیم یک روتر با بازوها یا آنتن‌های متحرک و خودکار طراحی می‌شود. یعنی یک طراحی اکتیو دارد در حالی‌که روترها همیشه طراحی پسیو و غیرقابل متحرک دارند. تصور کنید تمام یک شبانه‌روز و بعد از آن یک هفته یا یک ماه و سال، بازوهای یک روتر در حال حرکت باشند!

دوم اینکه تی‌پی‌لینک چه فناوری در این روتر به کار گرفته است که می‌تواند مسیر حرکت و جهت و زاویه فرد را تشخیص داده و آنتن‌ها را در همان زاویه تنظیم کند.

هنوز مشخص نیست این ویژگی چقدر روی بهبود کیفیت سیگنال‌ها و آنتن‌دهی روتر یا سرعت وای‌فای تاثیرگذار است ولی قطعا از نظر فنی چشم‌گیر است.

به هر حال، نکته بسیار مهم درباره این روتر، شما می‌توانید روتر را طوری تنظیم کنید که دائما در طول روز براساس موقعیت دستگاه‌هایی که به وای‌فای متصل شدند؛ آنتن‌ها تنظیم شوند.

روتر تی پی لینک AXE200

یکی از روش‌های بهبود سرعت و کیفیت وای‌فای، تنظیم درست آنتن‌های یک روتر در جهتی است که دستگاه‌های وای‌فای قرار دارند. در روترهایی که الان استفاده می‌کنیم؛ معمولا دستی و بدون فناوری خاصی این آنتن‌ها در جهت‌های مختلفی تنظیم می‌شوند ولی ظاهرا تی‌پی‌لینک می‌خواهند در آینده، کاری کند که آنتن‌ها به طور خودکار تنظیم شوند.

یعنی وقتی شما در اتاق شخصی خود هستید و دارید با گوشی از اینترنت استفاده می‌کنید؛ آنتن‌های روتر AXE200 به سمت اتاق شما است؛ وقتی وارد سالن خانه شده و روبروی تلویزیون می‌نشینید؛ آنتن‌ها چرخیده و دوباره هم‌جهت با شما می‌شوند.

نکته‌ای که الان به ذهن ما می‌رسد؛ اگر چندین دستگاه در جهت‌های مختلف به این روتر وصل شوند؛ در آن صورت آنتن‌ها چگونه تنظیم خواهند شد؟ آیا براساس اولویت‌بندی دستگاه‌ها بازوهای این روتر تغییر جهت می‌دهند یا هر آنتن می‌تواند به سوی یک دستگاه بچرخد؟

روتر تی پی لینک AXE200

از نظر فنی، روتر AXE200 از استاندارد به‌روز Wi-Fi 6E سود می‌برد و دارای سه فرکانس رادیویی ۲.۴ گیگاهرتز، ۵ گیگاهرتز و ۶ گیگاهرتز است. در روترهای Wi-Fi 6E با پهنای‌باند بیشتر و تاخیر کمتر روبرو هستیم وگرنه از نظر سرعت با روترهای وای‌فای ۶ چندان تفاوت بزرگی ندارند.

تی‌پی‌لینک اعلام کرده روتر AXE200 هنوز به طور کامل ساخته نشده و در مراحل اولیه است؛ بنابراین مشخصات سخت‌افزاری زیادی از آن گفته نشده است و درباره قیمت یا زمان عرضه آن چیزی مشخص نیست.

آن‌چه مشخص است؛ این روتر سرعت وای‌فای اسمی حدود ۱۰ گیگابیت بر ثانیه دارد و اولین روتر تی‌پی‌لینک با پردازنده هشت هسته‌ای است. سایت سی‌نت می‌گوید این روتر در رده AXE11000 است که سرعت مجموع سه باند رادیویی نزدیک به ۱۱ هزار گیگابیت می‌شود. در فرکانس‌های ۵ و ۶ گیگاهرتز سرعت اسمی وای‌فای ۴.۸ گیگابیت را داریم و در فرکانس قدیمی ۲.۴ گیگاهرتز نیز سرعت ۱۱۴۸ مگابیت است.

تی‌پی‌لینک گفته است برای این روتر از درگاه WAN با سرعت ۲.۵ گیگابیت و چندین درگاه LAN یک گیگابیت استفاده می‌کند.

تی‌پی‌لینک در نمایشگاه CES 2022 از یک روتر معمولی Archer AXE300 نیز رونمایی کرد که در سه ماهه دوم سال وارد بازار می‌شود.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

منبع
theverge

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا