زوم تک

اپلیکیشن آموزش آنلاین (LMS) چیست – معرفی برترین برنامه های آموزش آنلاین

اگر شما هم از اساتید و دبیران دوره های آموزشی هستید و می خواهیم مطالب و محتویات مورد نیاز دانشجویان را به سادگی در اختیار آنها قرار دهید بطور معمول نمی توانید بصورت غیرحضوری کلاس های خود را برگزار کنید و حتما باید در یک کلاس های آموزشگاهی امر آموزش را برای دانش آموزان انجام دهید. یکی از مشکلاتی که ممکن است در این روش با آن مواجه شویم عدم توانایی حضور در کلاس ها از طرف دانش آموزان یا اساتید است. در صورتی که شرکت کنندگان توانایی حضور در کلاس را نداشته باشند یا همچنین اساتید دوره های آموزشی در سفر باشند باید بصورت غیرحضوری کلاس ها را برگزار کنیم. در این میان برگزاری کلاس ها بصورت آنلاین مطرح می شود که می توانیم با استفاده از اپلیکیشن آموزش آنلاین یا LMS تمامی مطالب و محتوایی که می خواهیم در کلاس بصورت حضوری تدریس کنیم و آموزش ببینیم را می توانیم در این نرم افزارها مشاهده کنیم. در این مقاله ضمن شرح موضوع آموزش های مجازی و آنلاین می خواهیم به بررسی انواع برنامه های آموزش آنلاین بپردازیم.

مقدمه ای بر آموزش آنلاین

همانطور که اشاره شد اگر شما بعنوان یک مدرس قصد مسافرت دارید و می خواهید از برنامه ریزی تدریس دانش آموزان جا نمانید می توانید از روش های آموزش آنلاین و برخط استفاده کنید و لازم نیست کلاس های خود را کنسل و لغو کنید. اگر هم شما بعنوان یک دانش آموز به علل مختلف نمی توانید در کلاس های حضوری حاضر شوید و همچنین نمی خواهید از برنامه ی کلاسی عقب بیفتید می توانید به روش آنلاین از مطالب و محتوای آموزشی استفاده کنید. در هر دو صورت باید محیط و شرایط استفاده از کلاس های آنلاین برای معلم و دانش آموز فراهم باشد تا بتوانند از این متد آموزشی بهرمند شوند.

بعنوان مثال شما به عنوان یک معلم باید شرایط ارسال و بارگذاری مطالب آموزشی را بصورت نوشته، عکس و فیلم و حتی فایل ارائه پاورپوینت داشته باشید و این مطالب را برای تمامی دانش آموزان قابل دسترس بگذارید تا هریک در زمان های مشخص شده یا بصورت نامحدود بتوانند از آنها استفاده کنند. در اینصورت مهم نیست که چقدر از شهر و کشور خود دور هستید، براحتی می توانید با یک اشتراک اینترنتی از طریق کامپیوتر رومیزی و یا اپلیکیشن آموزش آنلاین اقدام به ساخت محتوای یادگیری مطالب برای دانش آموزان کنید.

همانطور که اشاره شد یکی از روش های ارائه محتوای آموزش استفاده از برنامه های آموزش آنلاین می باشد که با بهره بردن از این نرم افزارها می توانیم در هر زمان و مکان مطالب مورد نیاز دانشجویان را در اختیارشان بگذاریم، برای این منظور یکی از نرم افزارهای پیشرو در این زمینه اپلیکیشن آموزش آنلاین فرادرس می باشد که با استفاده از رابط کاربری جذاب و با زبان فارسی می توانید براحتی با آن ارتباط برقرار کنید و از آموزش های کامل و جامع در زمینه های مختلف مانند دروس آموزشی تحصیلی، دروس دانشگاهی، برنامه نویسی، زبان های خارجی، علوم پایه و مهندسی، نرم افزاری اداری آفیس، بورس و بازار سهام و غیره بهرمند شوید.

آشنایی با ماهیت نرم افزارهای آموزش آنلاین

نرم افزارهای آموزشی آنلاین و کلاس های مجازی متعددی وجود دارند که هریک با استفاده از امکانات و ابزارهایی که در اختیار اساتید و دانش آموزان قرار می دهند سعی می کنند بروزترین تکنیک های یادگیری را برای هر گروه کاربری آماده کنند تا در عمل تفاوتی بین آموزش بصورت حضوری و یادگیری در فضای مجازی وجود نداشته باشد. ویژگی های مختلفی در کلاس های آنلاین باعث شده است بتوانیم عمل هوشمندسازی کلاس های درسی را انجام دهیم که در این خصوص می توان به تعریف دانشجویان و اساتید با اطلاعات فردی، تعریف انواع کلاس های درسی، برگزاری کلاس های بصورت ویدئو کنفرانس، گروه بندی دانشجویان و کلاس ها اشاره کرد.

نرم افزارهای آموزش آنلاین

تمامی این اقدامات با استفاده از برنامه آموزش آنلاین قابل انجام است و با توجه به محدودیت های اعمال شده در دوران همه گیری کرونا و همچنین آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و کلانشهر ها می توانیم از این طریق امر آموزش را حتی برای یک روز به تاخیر نیندازیم. در حقیقت تکنولوژی های مدرن و جدید به کمک آموزش آمده است تا کمترین آسیب در حوزه به اساتید و دانش آموزان وارد شود و شرایط برای ادامه تحصیل در هر صورتی فراهم باشد. برای این منظور سازمان ها و موسسات آموزشی متعددی از این طرح استقبال کرده اند و برای اینکه در آموزشگاه های مختلف سراسر کشور تعطیلی کلاس ها رخ ندهد می توانید از نرم افزارهای معرفی شده در این زمینه استفاده کنیم.

به کمک بهترین و برترین نرم افزارها معرفی شده برای تدریس آنلاین با استفاده از گوشی های تلفن همراه اساتید می توانند از طریق یک نرم افزار و اپلیکیشن چند منظوره با دانش آموزان و شاگردان خود ارتباط برقرار کنند و آموزش مطالب مورد نظر را انجام دهند. نرم افزارهای تدریس برخط و آنلاین متعددی بر پایه سیستم عامل های اندروید و iOS تابحال معرفی شده است که در سال های اخیر محبوبیت بالایی کسب کرده اند و به همین دلیل این نرم افزارها در آموزشگاه ها، مدارس و موسسات آموزش عالی مختلفی توسط اساتید و دانشجویان برای کلاس های آنلاین و مجازی مورد استفاده قرار گرفته اند.

کلاس مجازی چیست

منظور از کلاس مجازی چیست؟

به کلاس و محیط آموزشی برخط و آنلاین، کلاس مجازی می گوییم که در آن دانش آموزان و اساتید به وسیله ی ابزارها و امکاناتی که در نرم افزارها فراهم شده است می توانند براحتی با هم تعامل کنند. برخی موسسات و سازمان های آموزشی مانند مدارس و دانشگاه ها از اپلیکیشن آموزش آنلاین برای اجرای کلاس ها بصورت از راه دور استفاده می کنند تا بتوانند مانند کلاس های حضوری به بررسی مطالب و محتوای آموزشی بپردازند.

برخی از مهمترین ویژگی ها و امکانات کلاس های مجازی عبارتند از :

 • اشتراگ گذاری محتوای قابل نمایش
 • دارای صفحه ی وایت بورد آنلاین
 • رابط کاربری مجهز برای کلاس های مدارس و دانشگاهی
 • محیط کاربری مجزا برای اساتید و دانش آموزان
 • دارای ابزارهای استریم زنده و تعاملی
 • امکانات استریم فیلم و صورت بصورت زنده
 • گروه بندی کلاس ها، دانش آموزان و اساتید

یکی از دلایل مهمی که هم اساتید و هم دانشجویان را متقاعد به استفاده از کلاس های آنلاین می کند شرایط حضور در کلاس است. بعنوان مثال اگر هر دو گروه نتوانند بعلت بیماری، مشکلات حمل و نقل، دور بودن از محیط تحصیل، نبود امکانات آموزشی مناسب و شرایط دسترسی به کلاس های حضوری، در کلاس ها حاضر شوند می توانند از نرم افزارهای معرفی شده در این زمینه استفاده کنند.

ویژگی های برنامه های کلاس مجازی

امتیازات و ویژگی های مهمی که در برنامه های آموزشی آنلاین وجود دارد باعث شده است کاربرانی زیادی از آنها بهره برده و از این شیوه برای ادامه تحصیل خود استفاده کنند. برخی از این ویژگی های را در ادامه معرفی می کنیم :

 • رمزنگاری محتوای آموزشی و حفاظت با رمز عبور
 • ارائه آموزش ها بصورت مولتی مدیا و چند رسانه ای
 • امکان چت خصوصی و گروهی با اساتید و سایر دانش آموزان
 • به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش
 • اشتراک فایل های آموزشی توسط اساتید
 • دریافت تکالیف دانش آموزان توسط اساتید
 • امکان نظرسنجی و رای گیری دوره های آموزشی
 • گروه بندی کلاس ها و دانش آموزان برای فعالیت های گروهی
 • امکان برگزاری آزمون های آنلاین
 • امکان اتصال از راه تمامی مرورگرهای اینترنتی
 • امکان تجزیه و تحلیل رفتارها و نتایج آموزش
 • دارای ابزارهای ضبط کلاس ها و ارائه فایل آن
 • دارای وایت بورد مجازی برای تجربه کلاس های حضوری

موارد فوق تنها بخشی از ویژگی های مهم و کاربری انواع اپلیکیشن آموزش آنلاین می باشد که امروزه توسط سازمان ها و موسسات آموزش عالی مختلفی ارائه می شود.

پلتفرم آموزش آنلاین یا LMS چیست؟

عبارت LMS یا Learning Management System در حقیقت یک پلتفرم آنلاین می باشد که از آن برای طراحی و مدیریت دوره های آموزشی آنلاین استفاده می شود. این دوره ها تماما توسط اساتید بر بستر اینترنت منتشر می شوند و دانش آموزان نیز از همین طریق می توانند این محتوا را دریافت کنند. هدف مهم و اصلی پلتفرم های یادگیری LMS ایجاد فضا و شرایط مناسب جهت ارتقای آموزش و فراگیری مطالب است به گونه ای که تمامی افراد و اقشار جامعه بتوانند بسادگی به آموزش های مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند.

برخی از امکاناتی که باعث شده است اساتید و دبیران از نرم افزارهای LMS و آنلاین استفاده کنند وجود ابزارهای متعدد تعریف شده در آنها می باشد که می توانیم به بارگذاری فایل های آموزشی، بارگذاری تکالیف و آزمون ها، ایجاد تقویم آموزشی، ارائه نمرات و اجرای کلاس های آنلاین اشاره کنیم. از مزایای مهم LMS می توان به وجود محیط چت و گفتگوی خصوصی بین اساتید و دانش آموزان اشاره کرد که امکان ارسال فایل های آموزشی مانند ویدئو، فایل پاورپوینت، عکس و نوشته توسط هر دو گروه وجود دارد.

یکی از امکاناتی که نرم افزارهای LMS برای دانشجویان فراهم کرده است امکان ارسال تکالیف و آزمون های موجود است که محتوای آنها بصورت رمزنگاری شده تنها توسط اساتید قابل مشاهده می باشد و از این جهت امنیت کلاس های مجازی را می توانیم بالاتر از کلاس های حضوری بدانیم که امکان تقلب وجود نخواهد داشت. در ادامه به بررسی مهمترین نرم افزارهای LMS و برنامه های آموزش آنلاین خواهیم پرداخت.

انواع اپلیکیشن آموزش آنلاین

معرفی انواع اپلیکیشن آموزش آنلاین

همانطور که اشاره شد کلاس های مجازی بستری بر پایه اینترنت هستند که امکان تبادل و تعامل بین اساتید و دانشجویان را فراهم می کند. اساتید می توانند با صرف کمترین زمان و هزینه برای حمل و نقل درون شهری و برون شهری، امر آموزش مطالب را در کلاس های درسی انجام دهند. در ادامه به بررسی برخی از انواع اپلیکیشن آموزش آنلاین و مجازی خواهیم پرداخت.

نرم افزار آموزش آنلاین زوم (Zoom)

یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای معرفی شده در زمینه آموزش آنلاین برای برگزاری کلاس های مجازی، اپلیکیشن زوم می باشد که از جمله بهترین برنامه های طراحی شده جهت برگزاری دوره های آموزشی کوچک و بزرگ می باشد. ظرفیت افراد حقیقی برای شرکت در کلاس های درسی در نرم افزار زوم حداکثر ۱۰۰۰ نفر می باشد. یکی از جذابیت های مهم نرم افزار زوم مربوط به بخش رابط کاربری و محیط تعاملی آن می باشد که شیوه ی کار کردن با این برنامه را بسیار آسان و ساده کرده است، از طرفی حجم این برنامه بسیار کم می باشد و می توانیم با کمترین فضای ممکن بر روی انواع گوشی های اندرویدی و یا آیفون آن را نصب کنیم.

برنامه آموزش آنلاین

البته برای اینکه بخواهیم در جلسات کلاس های آموزشی در اپلیکیشن زوم شرکت کنیم علاوه بر اپلیکیشن های گوشی تلفن همراه با سیستم عامل اندروید و iOS می توانیم از نرم افزارهای طراحی شده برای کامپیوترهای رومیزی با سیستم عامل ویندوز، لینوکس و مک نیز بهره ببریم. البته هرکدام از این محیط های نرم افزاری بصورت یکپارچه هستند و بطور مثال اساتید و دانش آموزان می توانند تمامی امکاناتی که در محیط ویندوز مشاهده می کنند را در اپلیکیشن های موبایلی آن نیز لمس کنند.

برخی از امکانات و ویژگی های اپلیکیشن آموزش آنلاین زوم عبارتند از :

 • برگزاری دوره های وبینار آنلاین
 • امکان گفتگو و چت نوشتاری
 • امکان ایجاد و ارسال فایل های ارائه پاورپوینت
 • امکان ضبط جلسات آموزشی و ارائه فایل آن
 • به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش توسط اساتید
 • به اشتراک گذاشتن فایل های مورد نیاز دانش آموزان
 • ارائه کنفرانس های چند رسانه ای

اپلیکیشن آموزش آنلاین زوم

اپلیکیشن آموزش آنلاین فرادرس (Faradars)

یکی از بهترین نرم افزارهای موجود برای برگزاری دوره های آموزشی مجازی، اپلیکیشن آموزش آنلاین فرادرس می باشد که با استفاده از محیط کاربری و جذاب آن می توانیم به تمامی محتوای آموزشی و یادگیری مورد نیاز کاربران دسترسی داشته باشیم. از مزایای مهم این نرم افزار برای تمامی فارسی زبانان سراسر جهان رابط کاربری با زبان فارسی می باشد که توانسته است کاربران زیادی را به سمت خود جذب کند. وجود دسته بندی های آموزشی کامل در این اپلیکیشن باعث شده است تا هر گروه سنی با هر رشته تحصیلی و مهارتی که دارند بتوانند از عنوان ها و دوره های آموزشی متعدد آن بهرمند شوند. برخی از این عناوین آموزشی عبارتند از دوره های یادگیری دروس دانشگاهی و مدارس، دوره های علوم مهندسی و علوم پایه، دوره های آموزشی بورس و بازار سهام، دوره های زبان خارجی، دوره های برنامه نویسی و طراحی سایت و…

در حال حاضر برای استفاده از قابلیت ها و امکانات اپلیکیشن آموزشی فرادرس می توانید به اپلیکیشن های اندرویدی و iOS آن دسترسی داشته باشید، به همین جهت می توانید نرم افزار آموزشی فرادرس را از طریق لینک زیر دانلود کنید :

اپلیکیشن آموزش آنلاین گوگل میت (Google meet)

یکی از سرویس های محبوب و پرکاربرد شرکت گوگل که از آن برای برگزاری کلاس های مجازی و آنلاین می توان استفاده کرد اپلیکیشن گوگل میت می باشد. برای اینکه یک کلاس مجازی را در گوگل میت ایجاد کنیم ابتدا باید یک حساب کاربری جیمیل داشته باشیم و البته می توان تا حداکثر ۲۵۰ کاربر را در این کلاس بپذیریم. بعد از اینکه کلاس را ایجاد کردیم می توانیم لینک اختصاصی ایجاد شده را به کاربران شرکت کننده بدهیم تا آنها بتوانند در این کلاس وارد شده و از محتوای آموزششی ارائه شده توسط مدرسین استفاده کنند.

نرم افزار گوگل میت را می توانیم بر روی گوشی های اندرویدی و همچنین iOS نصب کنیم و همچنین بر روی سیستم عامل ویندوز نیز قابل اجرا و استفاده می باشد. از محدودیت های اپلیکیشن گوگل میت می توان به عدم دسترسی به محتوای جلسه بعد از اتمام کلاس اشاره کرد و به همین خاطر باید تمامی محتوای آموزشی را در حین اجرای کلاس ذخیره سازی کرد.

گوگل میت

کلام آخر درباره اپلیکیشن آموزش آنلاین

در این مطلب سعی کردیم ضمن اشاره به اهمیت آموزش های غیر حضوری و از راه دور، با مبانی مهم آموزش آنلاین آشنا شویم و به بررسی ویژگی ها و قابلیت های مهم کلاس های مجازی و آنلاین بپردازیم. در ادامه با موضوع LMS و پلتفرم آموزش آنلاین اشاره کردیم و برای آشنایی با انواع اپلیکیشن آموزش آنلاین، به معرفی محبوبترین و برترین نرم افزارهای موجود برای ایجاد کلاس و دوره های آموزشی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای اینکه بتوانید با امکانات دوره های آنلاین و کلاس های مجازی آشنا شوید با یکی از نرم افزارهای موجود برای این منظور شروع بع کار کنید که اپلیکیشن آموزش مجازی فرادرس یکی از بهترین برنامه های معرفی شده در این زمینه بوده که در موضوعات مختلفی مطالب و محتوای آموزشی ارائه می کند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا