زوم تک

فالنیک؛ برگزارکننده وبینارهای تخصصی شبکه

فالنیک ایران اچ پی مرجع تخصصی سرور، شبکه، مایکروسافت CRM و خدمات IT در ایران است که قوی‎‌ترین زیرساخت IT را فراهم می‌کند. این شرکت در حال برگزاری مجموعه وبینارهایی با موضوع سرور و شبکه است تا علاقمندان به این حوزه با مباحث روز و کاربردی دنیای فناوری آشنا شوند. در ادامه ضمن معرفی فالنیک، نحوه برگزاری وبینارهای تخصصی این شرکت در زمینه سرور و شبکه را بررسی می‌کنیم.

آنچه که در ادامه می خوانیم:

 • آشنایی با برگزارکننده وبینارهای تخصصی شبکه؛ فالنیک ایران اچ پی
 • مجموعه وبینارهای تخصصی شبکه؛ هر ماه یک وبینار تخصصی به صورت رایگان
 • امکان برگزاری وبینارها در استودیو فالنیک
 • همکاری با اساتید مجرب و حرفه ای
 • سرفصل های وبینارهای برگزار شده
 • نحوه دریافت ویدئوهای وبینارها

آشنایی با برگزارکننده وبینارهای تخصصی شبکه؛ فالنیک ایران اچ پی

فالنیک ایران اچ پی با سابقه‌ای نزدیک به سه دهه، شرکتی پیشرو در ارائه خدمات و تجهیزات شبکه است. این شرکت کامل‌ترین سبد محصولات HP در کشور را داراست، به عنوان نماینده رسمی کیونپ، شریک تجاری کمپانی کسپراسکی و نمایندگی رسمی HP نیز شناخته می‌شود. وجود بیش از ۱۰۰۰ محصول و خدمت مختلف در سبد محصولات فالنیک، این شرکت را به یکی از بزرگ‌ترین ارائه‌دهندگان محصولات و خدمات IT تبدیل کرده‌ است.

مجموعه وبینارهای تخصصی شبکه؛ هر ماه یک وبینار تخصصی به صورت رایگان

برگزاری وبینارهای تخصصی حوزه سرور و شبکه یکی از اقدامات فالنیک با هدف ارتقا دانش فعالان این حوزه است که از سال گذشته آغاز شده و هر ماه یکبار به صورت رایگان برگزار می شود. شما می توانید با فالو کردن صفحه ایسمینار فالنیک ایران اچ پی، به وبینارهای برگزار شده دسترسی داشته باشید و همچنین از وبینارهای جدید مطلع شوید و ثبت نام کنید.

امکان برگزاری وبینارها در استودیو فالنیک

با توجه به نوع مباحث آموزشی و با توجه به اینکه تامین سخت افزارهای موردنیاز، برگزاری وبینار در یک محیط مناسب و هچنین عدم قطعی یا کند شدن سرعت، دغدغه هایی است که از سمت اساتید و کاربران وجود دارد و با توجه به اینکه فالنیک مرجع تخصصی سرور و تجهیزات شبکه است، تمام تجهیزات مورد نیاز جهت برگزاری وبینارها را در استودیو خود فراهم کرده و با اساتید در این زمینه همکاری کاملی دارد.

حضور اساتید در استودیو فالنیک

حضور مهندس شلاهی در استودیو فالنیک برای وبینار

حضور مهندس مهدی شلاهی در استودیو فالنیک

حضور مهندس عباس ولی زاده در استودیو فالنیک

حضور مهندس عباس ولی زاده در استودیو فالنیک

همکاری با اساتید مجرب و حرفه ای

فالنیک در مجموعه وبینارهایی که برگزار می کند تمرکز خود را بر کیفیت آموزش، ایجاد ارزش برای مخاطبان براساس تخصص و همکاری با مدرسان مجرب و حرفه ای قرار داده است. سه مدرس حرفه ای و با سابقه حوزه سرور و شبکه که تا کنون فالنیک با آنها همکاری داشته است:

 • مهندس مهدی شلاهی مدرس وبینار همه چیز درباره مجازی سازی سرور و دیتاسنتر
 • مهندس عباس ولی زاده مدرس وبینار مهاجرت از IPv4 به IPv6
 • مهندس محمد نصیری مدرس وبینار جایگاه ZABBIX در مانیتورینگ

نظرات کاربران در فضای مجازی:

اینکه راجع به موضوع مورد علاقت سمینار بزارن به اندازه کافی جذاب هست ، ولی اینکه این سمینار با یکی از اساتید مورد علاقت باشه ، بار علمی و عملی زیادی داشته باشه و رایگان هم باشه کلی به جذابیتش اضافه میکنه 🙂 ممنونم از آقای مهندس Mehdi Shalahi که پر انرژی ، عالی و مثل همیشه مسلط تدریس کردن و گروه Falnic (IranHP) – فالنیک، ایران اچ پی برای برگزاری این سمینار

سه وبینار تخصصی فالنیک در زمینه سرور و شبکه و سرفصل های آن:

۱. وبینار رایگان همه چیز درباره مجازی سازی سرور و دیتاسنتر

 • آشنایی با مجازی سازی

ابتدای این وبینار به آشنایی و بررسی مفاهیم ابتدایی در زمینه مجازی سازی سرور و دیتاسنتر اختصاص یافته است تا مخاطبان آمادگی بهتری برای بحث‌های تخصصی این حوزه پیدا کنند.

 • نصب و پیکربندی ESXi

ESXi مخفف VMware ESXi است که یک هایپروایزر نوع ۱ محسوب می‌شود. هایپروایزر نرم‌افزاری است که به طور مستقیم روی سخت افزار نصب شده و به شما امکان می‌دهد چندین سیستم عامل مجازی را به طور همزمان روی یک سرور فیزیکی اجرا کنید. این بخش از وبینار به معرفی ESXi، نصب و پیکربندی آن می‌پردازد.

 • آشنایی با استوریج‌ها و اتصال استوریج به سرور

در بخش دوم وبینار مجازی سازی سرور و دیتاسنتر، با استوریج‌ها و نحوه اتصال استوریج به سرور آشنا می‌شوید. همچنین تکنولوژی‌های مختلف اتصال استوریج به سرور معرفی خواهد شد.

 • ایجاد ماشین مجازی
  • در این بخش، مهندس مهدی شلاهی شما را با روش‌های ایجاد ماشین مجازی آشنا می‌کند تا به صورت گام به گام با مراحل مجازی سازی سرور و دیتاسنتر آشنا شوید.
 • اهمیت IOPS در مجازی سازی

IOPS مخفف Input/Output Operations Per Second به معنای تعداد عملیات ورودی و خروجی در ثانیه است. این معیار برای اندازه گیری عملکرد ذخیره سازی، به خصوص در محیط های مجازی سازی، بسیار حائز اهمیت است به طوری که می‌تواند بر کاهش عملکرد، تاخیر و عدم ثبات ماشین‌های مجازی تاثیر به‌سزایی بگذارد. در بخش چهارم وبینار مهندس مهدی شلاهی اهمیت IOPS در مجازی‌سازی را به صورت کامل بررسی می‌کند.

 • پیکربندی vCenter

آخرین بخش از وبینار، اقدامات نهایی در زمینه مجازی سازی سرور و دیتاسنتر را بررسی خواهد کرد. این اقدامات عبارتند از:

  • ایجاد کلاستر
  • پیکربندی High Availability
  • پیکربندی Distribute Resource Manager (DRS)

۲. وبینار رایگان مهاجرت از IPv4 به IPv6

 • آشنایی با IPv4

نسخه ۴ پروتکل IP است از اعداد ۳۲ بیتی (۴ بایت) برای آدرس دهی استفاده می‌کند. این اعداد به صورت اعشاری بین ۰ تا ۲۵۵ نوشته می‌شوند و با نقطه از هم جدا می‌شوند. به عنوان مثال: ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۰.

در این سرفصل از وبینار فناوری IPv4 و مزایا و معایب آن بررسی خواهد شد.

 • آشنایی با Ipv6

IPv6 (Internet Protocol Version 6) نسل جدید پروتکل اینترنت است که برای رفع محدودیت‌های IPv4 (نسخه فعلی) طراحی شده است. این فناوری از آدرس‌های ۱۲۸ بیتی استفاده می‌کند که فضای آدرس‌دهی بسیار وسیع‌تری را فراهم کرده و از مشکل کمبود آدرس IP که از معایب Ipv4 بود، جلوگیری می‌کند.

در این سرفصل، مهندسی علیزاده به بررسی مزایای این فناوری خواهد پرداخت.

 • همزیستی IPv4 و Ipv6

تا زمانی که به طور کامل به IPv6 مهاجرت نکنیم، همزیستی این دو نسخه از پروتکل اینترنت ضروری است. راهکارهای مختلفی برای تسهیل این همزیستی وجود دارد؛ مانند تونل‌زنی یا ترجمه آدرس شبکه. در این سرفصل از وبینار، انواع روش‌های مهاجرت از Ipv4 به Ipv6 بررسی خواهد شد.

 • مهاجرت به IPv6

سرفصل بعدی وبینار، مهاجرت به IPv6 است. این اصطلاح به معنای گذار از نسل فعلی پروتکل اینترنت (IPv4) به نسل جدید آن (IPv6) است. با توجه به افزایش روزافزون تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت، آدرس‌های IPv4 به سرعت رو به اتمام هستند. IPv6 با ارائه فضای آدرس‌دهی بسیار وسیع‌تر، این مشکل را حل می‌کند. البته تنها مزیت این فناوری، تعداد زیاد آدرس‌های آن نیست. در این فصل مزایای دیگر مهاجرت از Ipv4 به Ipv6 بررسی خواهد شد.

 • سناریو پیاده سازی IPv6

در این سرفصل که سرفصل پایانی وبینار است، با یک سناریو به پیاده‌سازی IPv6 پرداخته می‌شود تا به صورت دقیق با نحوه مهاجرت از Ipv4 به HPv6 آشنا شوید.

۳. وبینار جایگاه زبیکس درمانیتورینگ شبکه

 • زبیکس چیست؟

زبیکس (Zabbix) یک نرم‌افزار متن‌باز (Open Source) برای نظارت و مانیتورینگ شبکه‌ها، سرورها، برنامه‌ها و خدمات است. این ابزار قدرتمند به شما امکان می‌دهد تا عملکرد سیستم‌های خود را به طور دقیق رصد کنید، مشکلات را به سرعت شناسایی و حل کنید و از بروز آن‌ها در آینده پیشگیری نمایید. در این ابزار در بین متخصصین شبکه در ایران محبوبیت خاصی دارد.

 • مقایسه زبیکس با سایر محصولات مانیتورینگ

در این سرفصل به مقایهس نرم افزار Zabbix با سایر ابزارهای مانتیورینگ شبکه پرداخته شد. ابزارهایی نظیر PRTG، Solarwinds و…

در این مقایسه مزایا و معایب هر یک این ابزارها بررسی شد تا متخصصان هرچه بیشتر با مزایای زبیکس و سایر ابزارها در مانیتورینگ شبکه‌ آشنا شوند.

 • چرخه ارائه محصول در زبیکس

در سرفصل بعدی «وبینار رایگان جایگاه زبیکس در مانیتورینگ شبکه» به چرخه ارائه محصول در زبیکس پرداخته شد. مسائلی مانند: برنامه‌ریزی، توسعه، تست، انتشار و پشتیبانی

 • معماری کاری زبیکس

این سرفصل به معماری و نحوه عملکرد زبیکس در شبکه‌ها پرداخته شد. معماری Zabbix به صورت کلی بر پایه مدل کلاینت-سرور بنا شده و سرور زبیکس، نرم‌افزار زبیکس، رابط وب و پایگاه داده را شامل می‌شود.

 • محدودیت‌های زبیکس

در این سرفصل مهندس نصیری به محدودیت‌های نرم افزار زبیکس پرداخت. محدودیت‌هایی نظیر:

 • محدودیت‌های فنی (مقیاس‌پذیری کم، پیچیدگی زیاد و اتکا به نرم‌افزار زبیکس)
 • محدودیت‌های کاربری (رابط کاربری غیرقابل انعطاف، مستندات غیرواضح، عدم پشتیبانی از زبان فارسی)
 • قیمت نسبتا بالا
 • ضعف در امنیت پیش‌فرض
 • محدودیت‌های به روز رسانی (طولانی بودن انتشار نسخه‌های جدید، عدم سازگاری نسخه‌های جدید با برخی پلاگین‌ها)
 • پیش نیازهای زبیکس

در انتهای وبینار مهندس نصیری به معرفی پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری زبیکس پرداخت؛ مواردی که قبل از استفاده از این ابزار ماینتورینگ شبکه باید مد نظر قرار دهید.

بیش از ۲۰۰۰ نفر در این وبینارها شرکت کرده اند:

شرکت کنندگان در وبینارهای تخصصی سرور و شبکه فالنیک

نحوه دریافت ویدئوهای وبینار

در صورتی که در این وبینارها شرکت نکرده اید و مهارت های آموزش داده شده جزیی از مسیر شغلی و حرفه ای شما است . نگران نباشید کافی است از طریق لینکدین، اینستاگرام یا سایت فالنیک با ما در ارتباط باشید تا ویدئو ضبط شده این وبینارها را دریافت کنید.

لینکدین فالنیک: http://linkedin.com/company/falnic-iranhp

اینستاگرام فالنیک: falnic_iranhp

سایت فالنیک ایران اچ پی: falnic.com

چرا باید در وبینارهای تخصصی شبکه شرکت کنیم؟

برای اینکه یک کارشناس شبکه ماهر باشید، باید بتوانید با ابزارهای روز دنیای شبکه کار کرده و با مفاهیم روز آن آشنا باشید. حضور در وبینارهای تخصصی شبکه به شما کمک می‌کند در جریان فناوری‌های مدرن دنیای شبکه قرار بگیرید و علاوه بر آن، با شبکه‌سازی و همراهی با سایر کارشناسان شبکه، فرصت‌های کاری بهتری پیدا کنید.

در پایان توصیه می‌کنیم این وبینارهای رایگان را که با حضور برترین مدرسان سرور و شبکه ایران برگزار می‌شود، از دست ندهید.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

میثاق محمدی‌زاده

دانش‌آموخته رشته کامپیوتر و علاقه‌مند ادبیات و فناوری؛ بیش از ۲۰ سال در نشریات و سایت‌های مختلف خبری و فناوری ایران نوشتم و هنوز تشنه یادگیری هستم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا