اپلیکیشن

آموزش و بررسی اپلیکیشن LTE H-Monitor برای مدیریت مودم‌های هواوی در ویندوز

یک برنامه آسان و کاربردی برای دسترسی به تنظیمات مختلف مودم‌های 4G و 5G هواوی

LTE H-Monitor یکی دیگر از نرم‌افزارهای شخص ثالث برای مدیریت مودم‌های ۴G و ۵G هواوی است.

چند روز پیش، اپلیکیشن موبایل HManager را برای مدیریت مودم‌های سیم‌کارتی هواوی و مشاهده فرکانس رادیویی در حال استفاده و تغییر فرکانس معرفی و بررسی کردیم و نکاتی را آموزش دادیم.

برنامه HManager با همه مزایای بزرگی که دارد؛ از چند عیب بزرگ هم برخوردار است. نخست، حتما باید روی یک گوشی اندرویدی نصب شود و شما نمی‌توانید روی دسکتاپ یا گوشی آیفون اپل نصب کنید.

عیب بزرگ دیگر این برنامه، عدم نصب روی گوشی‌های قدیمی بود و حتما باید یک گوشی اندرویدی نسبتا جدید با اندروید ۱۰ و ۱۱ داشته باشید. همین‌طور، از بسیاری مودم‌های ۳G و ۴G هواوی پشتیبانی نمی‌کند.

همین محدودیت‌ها، باعث شدند بسیاری از کاربران عملا نتوانند از اپلیکیشن HManager استفاده کنند. امروز و در این مقاله می‌خواهم نرم‌افزار دیگری برای مانیتور، مدیریت و تنظیمات مودم‌های ۴G و ۵G هواوی معرفی کنم که این بار روی سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس نصب می‌شود و حتی می‌توانید یک نسخه امبدد آن را روی روتر نصب کنید.

البته، LTE H-Monitor هم یک نرم‌افزاری است که توسط هواوی توسعه نیافته و بنابراین، باز از برخی مودم‌های این شرکت مانند B612 و E7585 و B525 و B715 و B818 و … پشتیبانی می‌کند.

نصب نرم‌افزار LTE H-Monitor روی ویندوز ۱۰ بسیار آسان است و رابط کاربری گرافیکی نسبتا کاربرپسند و تمیز و راحتی دارد و می‌توانید از طریق آن، وضعیت فرکانس رادیویی در حال استفاده مودم، وضعیت دانلود و آپلود دیتا، وضعیت شبکه (۴G یا +۴G یا ۵G) و کلی اطلاعات دیگر درباره مودم را مشاهده و حتی تغییراتی در تنظیمات مودم هواوی ایجاد کنید.

در این مطلب با ما همراه باشید تا نگاهی کامل به بخش‌ها و ابزارهای مختلف نرم‌افزار LTE H-Monitor داشته باشید.

دانلود و نصب نرم‌افزار LTE H-Monitor

برای دانلود نرم‌افزار LTE H-Monitor به وب‌سایت www.ltehmonitor.com مراجعه کنید. در این صفحه می‌توانید اطلاعات کاملی درباره این نرم‌افزار بخوانید و راهنماها و دستورالعمل‌های لازم را دریافت کنید.

اما اگر می‌خواهید آخرین نسخه برنامه LTE H-Monitor را به طور مستقیم دانلود کنید؛ به صفحه http://download.ltehmonitor.com بروید. بسته نصب این برنامه حجمی کم و زیر ۳ مگابیت دارد.

فایل Zip نرم‌افزار LTE H-Monitor را پس از دانلود، روی دسکتاپ کامپیوتر ویندوز خود باز کرده و روی فایل LTEHMonitor.exe بزنید.

پنجره‌ای با عنوان Router Login باز می‌شود که باید اطلاعات ورود و لاگین به پنل تنظیمات مودم هواوی را وارد کنید.

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

در Router IP باید آدرس آی‌پی پنل مدیریتی تحت وب مودم هواوی را وارد کنید. اگر این آدرس IP را نمی‌دانید؛ روی کلید Find بزنید تا خود نرم‌افزار برایتان اسکن کند و پیشنهاد بدهد. بیشتر اوقات این آدرس IP برابر با ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ است.

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

در فیلد Username باید نام کاربری ورود به پنل مدیریتی مودم هواوی را وارد کنید.

در فیلد Password نیز رمزعبور پنل مدیریتی مودم روتر هواوی وارد شود.

در Advanced Options و بخش Method گزینه API را انتخاب کنید.

در انتها روی کلید Login بزنید و اندکی صبر کنید تا پیام لاگین شدن به مودم را ببینید. حالا می‌توانید برنامه LTE H-Monitor را از system tray ویندوز در کنار ساعت و تاریخ نوار وظیفه و بخش آیکون‌های مخفی، اجرا کرده و صفحه اصلی داشبورد آن را مشابه زیر ببینید:

نگاهی کلی به نرم‌افزار LTE H-Monitor

همان‌طور که مشاهده می‌کنید؛ صفحه اصلی برنامه LTE H-Monitor شامل دو بخش اطلاعات متنی و بخش گرافیکی می‌شود. در بخش بالایی می‌توانید اطلاعات درباره شبکه، مودم هواوی و میزان مصرف ترافیک دیتا مشاهده کنید. حالا، به ترتیب سراغ بخش‌های مختلف این برنامه می‌رویم:

داشبورد

در گوشه بالا سمت چپ، وضعیت شبکه و اینکه به ۴G یا +۴G یا ۵G وصل شدید و چند آنتن دارید و همین‌طور از طریق VPN روی روتر به اینترنت نصب شدند یا خیر را خواهید دید.

در همین بخش‌ها و از Netwok می‌توانید شماره دکل BTS اپراتور موبایل، باند فرکانس رادیویی که در حال استفاده از آن هستید (در تصویر ما باند ۷) و اطلاعات دیگر را مشاهده کنید.

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

در بخش Device نیز نام مودم هواوی، سریال نامبر، شماره IMEI، شماره آدرس MAC، آدرس WAN یا همان آدرس IP اتصال به اینترنت و آدرس IP محلی شبکه گزارش شده است.

در بخش گراف نرم‌افزار LTE H-Monitor می‌توانید وضعیت دانلود و آپلود مودم را براساس مگابیت روی نمودار مشاهده کرده و در صورت نیاز باز مانیتور دیتا را تغییر دهید:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

در بخش بعدی، وضعیت پارامترهای سیگنال‌دهی فرکانس رادیویی و شبکه از جمله SINR و RSRQ و RSRP و RSSI را مشاهده می‌کنید:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

نکته مهمی که درباره گراف‌ها وجود دارد؛ شما از منوی پایین‌رونده سمت چپ بالای گراف‌ها می‌توانید هر اطلاعاتی را به صورت نموداری و گرافیکی نمایش دهید و به طور پیش‌فرض فقط سرعت دانلود و آپلود و پارامترهای سیگنالی نمایش داده می‌شوند.

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

به طور مثال، ما وضعیت پارامترهای سیگنالی را با انتخاب گزینه Signal به شکل زیر نمایش دادیم تا خوانایی بهتری داشته باشند:

یا اینکه سگینال‌ها و دیتا را به شکل دیگری به نمایش درآوردیم:

بنابراین، شما در صفحه اصلی یا داشبورد برنامه LTE H-Monitor می‌توانید اطلاعات مختلفی از مودم و شبکه و سیگنال‌ها را به صورت گراف مانند نمایش دهید.

بخش Configuration

برای من جذاب‌ترین بخش نرم‌افزار LTE H-Monitor همین بخش پیکربندی آن است که شامل ابزارها و امکانات زیادی است و خودش به چندین زیربخش تقسیم می‌شود.

در برگه General برخی تنظیمات عمومی مودم مانند تنظیمات لاگین، فعال یا غیرفعال سازی دیتا، فعال یا غیرفعال‌سازی وای‌فای، تنظیمات ریست و خاموش کردن مودم، ابزارهای Ping و DNS و VPN را مشاهده می‌کنید:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

در برگه Notification می‌توانید کارهایی مانند نام مودم، شماره تلفن سیم‌کارت و تست ارسال و دریافت SMS، تنظیمات ایمیل و برخی تنظیمات دیگر را مشاهده کرده و در صورت نیاز تغییر دهید:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

اما در برگه Radio که قطعا برای همه کاربران جذاب است:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

می‌توانید شبکه رادیویی که باید مودم به آن وصل شود را انتخاب کنید:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

نحوه ست شدن باند رادیویی را انتخاب کنید یا اینکه باندهای رادیوی آپلود و دانلود را انتخاب کنید:

تنظیمات آنتن داخلی یا خارجی مودم را انتخاب کنید:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

و تنظیمات دیگر را انجام دهید و بعد حتما باید روی گزینه Applay & Save بزنید تا در مودم اعمال شوند.

در برگه Advanced می‌توانید کارهایی مانند اجرای اسکریپت روی مودم هواوی را انجام دهید.

بخش Events

در این صفحه، زمان‌های لاگین به مودم توسط این نرم‌افزار نمایش داده می‌شود و زیاد مهم نیست.

بخش SMS

بسیاری از کاربران با دریافت و مشاهده پیامک‌های ارسالی برای سیم‌کارت مودم یا ارسال پیامک توسط مودم مشکل دارند. در این بخش، به سادگی می‌توانید SMS دریافتی مودم را به ترتیب مشاهده کرده و پاک کنید یا جواب دهید:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

متاسفانه بخش Tools این برنامه فقط در زمانی که نسخه پولی آن را خریداری و رجیستر کرده باشید؛ فعال می‌شود:

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

نرم‌افزار LTE H-Monitor چه کاربردهایی دارد؟

برای غالب افراد، لاگین به پنل مدیریتی تحت وب مودم‌ها سخت است. به علاوه، رابط کاربری گرافیکی نه چندان دلچسب این مودم‌ها و بعد قفل بودن بسیاری از ویژگی‌ها، عملا کاربردی و مفید نیست. مثلا، شما در پنل مدیریتی مودمی مانند ایرانسل FD-M60 گزینه‌ای برای تغییر باند رادیویی یا شبکه +۴g/4g پیدا نمی‌کنید.

نرم‌افزار مدیریت مودم هواوی LTE H-Monitor

نرم‌افزار LTE H-Monitor به شکلی ساده‌تر، مفیدتر و کاربرپسندتر، همه اطلاعات و تنظیمات مودم هواوی را روی ویندوز یا لینوکس در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید هر نوع اطلاعاتی از وضعیت مودم و شبکه را روی گراف ببرید؛ باندهای رادیویی مودم را تغییر دهید؛ شبکه رادیویی مودم را دستکاری کنید؛ به پیامک‌ها دسترسی داشته باشید و با شماره موبایل مودم پیامک بزنید یا شماره‌گیری کنید؛ میزان مصرف دیتا و سرعت دانلود و آپلود را بررسی کنید و کلی کار دیگر که اصلا در پنل مدیریتی تحت وب قابل انجام نیستند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا