طرح ۳۶۰ مبین‌نت چیست و برای چه افرادی مناسب است؟ کدام مودم مبین‌نت به مشترکان داده می‌شود؟

شرکت مبین‌نت از اواسط سال ۹۷ طرح ۳۶۰ خود را آغاز کرد و نمایندگی‌های این اپراتور اینترنت در شهرستان‌ها آن را تبلیغ و اقدام به جذب مشترک کردند.

با توجه به افزایش کاربران این طرح و سوالات متعددی که پیرامون آن و مودم‌های ارایه شده در این طرح مطرح شده است؛ تصمیم گرفتیم مقداری درباره‌اش صحبت کنیم.

ابتدا، با مدیران و نیروهای فنی شرکت مبین‌نت رایزنی کرده و اطلاعات صحیح و مستند را دریافت کردیم تا خدای نکرده ما هم به اشتباه نیفتاده و بهتر و درست‌تر شفاف‌سازی کنیم و اطلاعات صحیحی به خواننده بدهیم.

در ادامه در قالب پرسش و پاسخ‌های کوتاه، ابهامات را پاسخ می‌دهیم. کاربران و خواننده‌های عزیز هم می‌توانند در پایین مطلب و با گذاشتن کامنت، سوالات دیگری که پاسخ داده نشده را مطرح یا نظرات و پیشنهادات خودشان را بازگو کنند.

طرح ۳۶۰ مبین‌نت چیست؟

شرکت مبین‌نت برای افزایش سطح دسترسی مشترکان به اینترنت پرسرعت و گسترش چتر پوشش‌دهی خود در شهرها و روستاهای مختلف و از جمله جاده‌ها و مناطقی که شاید هنوز زیر پوشش اینترنت TD-LTE نرفتند؛ طرح ۳۶۰ را تعریف کرده است.

در این طرح، مشترک مبین‌نت می‌تواند در مناطقی که امکان اتصال به آنتن و سرویس اینترنت TD-LTE نیست یا اینکه این سرویس ضعیف است و نیاز کاربر را تامین نمی‌کند؛ به طور خودکار به آنتن‌های FDD متصل شده و از اینترنت همراه اصطلاحا ۴G LTE سود ببرد. 

 

این طرح تضمین می‌کند مشترک همیشه به اینترنت پرسرعت دسترسی دارد.

طرح ۳۶۰ برای چه افرادی مناسب است؟

اصولا این طرح برای افرادی است که خارج از شهر هستند یا در دسترسی به اینترنت TD-LTE ندارند یا در مناطقی ساکن هستند که هنوز سرویس TD-LTE مبین‌نت ارایه نشده است.

شهرک‌های صنعتی، پالایشگاه‌ها، محیط‌های پروژه‌های صنعتی بیرون از شهرهای بزرگ و نظایر این‌ها مکان‌هایی هستند که برای استفاده از این طرح پیش‌بینی شدند.

بنابراین، افرادی که می‌خواهند از اینترنت ثابت استفاده کنند و همیشه در محدوده شهری و زیر پوشش TD-LTE مبین‌نت هستند؛ طرح ۳۶۰ برایشان چندان مزیتی ندارد.

اما افرادی که دایم می‌خواهند جابه‌جا شوند و به یک اینترنت موبایل و قابل حمل برای استفاده در حال حرکت نیاز دارند؛ باید متقاضی این طرح شوند.

در طرح ۳۶۰ کدام مودم‌ها به مشتری داده می‌شود؟

مبین‌نت در برخی نمایندگی‌ها به طور محدود یک مودم جیبی عرضه کرده است که از دو اتصال TD-LTE و FDD پشتیبانی می‌کند. این مودم بسیار محدود و فقط در چند نقطه از کشور عرضه شده و فروش سراسری ندارد.

مودم جیبی اصلی و معروف مبین‌نت که به نام  از شرکت Seowonintech می‌شناسیم و در تبلیغات خود مبین‌نت هم هست؛ به طور کلی از باند ۴۲ شبکه‌های LTE یا همان فرکانس ۳۵۰۰ مگاهرتز پشتیبانی می‌کند که مخصوص ارایه سرویس‌های اینترنت TD-LTE است. 

در تصویر زیر می‌توانید مشخصات مودم جیبی اصلی مبین‌نت را مشاهده کنید که فقط از فرکانس‌های TDD پشتیبانی می‌کند:

بنابراین با مودم جیبی SLR-۱۲۰S۴۲G نمی‌توان به آنتن‌های FDD متصل شد و اصولا همراه با طرح ۳۶۰ ارایه نمی‌شود.

غالب نمایندگی‌ها مودم هواوی B612 را همراه با طرح ۳۶۰ مبین‌نت پیشنهاد می‌دهند که از هر دو فرکانس FDD و TDD پشتیبانی می‌کند و کارکردی دوگانه دارد. دستگاه هواوی B612 یک مودم کاملا رومیزی و نسبتا بزرگ است که برای حمل، جابه‌جایی و موبیلیتی مناسب نیست.

بنابراین؛ اگر خوش شانس باشید بتوانید مودم جیبی دوگانه مبین‌نت را همراه با طرح ۳۶۰ خریداری و استفاده کنید.

آیا می‌توان در این طرح از مودم رومیزی مبین‌نت استفاده کرد؟

همان‌طور که گفته شد؛ در طرح ۳۶۰ باید مودمی دریافت کنید که از هر دو فرکانس و اینترنت TDD و FDD پشتیبانی کند.

در حال حاضر در بازار ایران مودم هواوی B612 که مودمی رومیزی است؛ چنین ویژگی دارد و یک مودم جیبی دیگر که مبین‌نت به طور محدود در اختیار برخی نمایندگی‌ها قرار داده است.

هزینه‌ها و حجم بسته‌های طرح ۳۶۰ چقدر است؟

در ماه‌ها و فصول مختلف سال مختلف است. برخی نمایندگی‌ها می‌توانند این طرح را با حجم‌های بالاتر یا کمتر و متناسب با مودم و مدت زمان بسته ورودی، در قیمت‌های مختلف ارایه کنند.

بهتر است از نمایندگی مبین‌نت در نزدیکی خود اطلاعات کاملی درباره بسته اینترنت و قیمت طرح ۳۶۰ سوال کنید.

سرعت اینترنت در طرح ۳۶۰ چند مگابیت است؟

اگر به آنتن TDD متصل شده باشید؛ همانند طرح‌های اینترنت TD-LTE مبین‌نت می‌توانید سرعتی حداکثر ۴ تا ۴۰ مگابیت را براساس وضعیت و پوشش‌دهی شبکه تجربه کنید.

اما اگر به آنتن FDD متصل شوید؛ امکان استفاده از سرعت‌های بالاتری همانند اینترنت ۴G LTE در ایران را خواهید داشت.