اخبار ایران

وزیر ارتباطات: امسال قیمت اینترنت ثابت تغییری نمی‌کند

مخابرات تعهد دهد در ازای اصلاح تعرفه‌ها، سالی یک میلیون پورت فیبرنوری راه‌اندازی کند

امروز، وزیر ارتباطات از نمایشگاه تلکام ۲۰۲۱ بازدید کرد و در جمع خبرنگاران، پاسخ‌گویی سوالات آن‌ها بود. وزیر ارتباطات درباره طرح صیانت جدیدی که به مجلس پیشنهاد دادند صحبت کرد و خبر داد امسال قیمت اینترنت ثابت تغییری نخواهد کرد ولی در حال بررسی و بازبینی تعرفه‌های اینترنت و اصلاح آن‌ها هستیم.

شرکت‌های FCP و شرکت مخابرات ایران به شدت نسبت به تعرفه‌های اینترنت ثابت شاکی هستند؛ به حدی که مخابرات ایران هرگونه توسعه فیبرنوری یا اینترنت VDSL را منوط به اصلاح تعرفه‌ها کرده است. از سوی دیگر، مجلس شورای اسلامی، افزایش قیمت اینترنت در سال ۱۴۰۰ را غیرقانونی کرده است. وزیر ارتباطات هم در چندین گفت‌وگو اشاره کرد که امسال مجلس اجازه تغییر قیمت اینترنت ثابت را نمی‌دهد ولی باید قیمت‌ها افزایش پیدا کنند تا جبران هزینه‌های شرکت‌ها و امکان سرمایه‌گذاری فراهم شود.

چند روز پیش، مخابرات خبر داد که تعرفه‌های خدمات و اینترنت ثابت در حال تغییر است و آن‌ها منتظر تعرفه‌های جدید هستند. امروز، خبرنگاران همین موضوع را از «عیسی زارع‌پور» پرسیدند و پاسخ شنیدند: «در حال‌حاضر تغییر تعرفه مخابرات مطرح است و تعرفه اینترنت به دلیل قانون مجلس امسال تغییری نخواهد کرد.»

وزیر ارتباطات توضیح داد تعرفه تلفن ثابت مخابرات در حال بررسی و تغییر و اصلاح است و هنوز برای تغییر قیمت اینترنت ثابت هیچ تصمیمی گرفته نشده و فقط در حال جمع‌آوری پیشنهادات هستند.

وزیر ارتباطات در نمایشگاه تلکام ۲۰۲۱

وزیر ارتباطات تصویب شدن نهایی تعرفه نگه‌داری تلفن ثابت گفت: «تصویب تعرفه مراحل مختلفی دارد که در اولین قدم باید در کمیسیون سازمان تنظیم و مقررات تصویب شود که این مرحله طی شده است. در ادامه این تعرفه باید به تصویب مراجع دیگر هم برسد.»

او درباره تعرفه‌های اینترنت مخابرات نیز یک شرط عنوان کرد: «مخابرات تضمین لازم را باید بدهد که حداقل سالی یک میلیون پورت فیبرنوری در کشور راه‌اندازی می‌کند و همچنین سیم مسی را تبدیل به فیبرنوری می‌کند یا تضمین دهد در نقاطی که اصلا ارتباطی نیست؛ پورت فیبرنوری راه‌اندازی کند».

بنابراین، آن‌طور که وزیر ارتباطات بیان کرده است؛ فعلا افزایش قیمت اینترنت در دستور کار نیست و تنها در خصوص هزینه نگهداری خطوط تلفن ثابت مطابق با پیشنهادی که مخابرات ارائه کرده، موضوع اصلاح تعرفه‌ها در دست بررسی قرار دارد.

«عیسی زارع‌پور» می‌گوید هزینه اینترنت در سال جاری حتی یک ریال هم افزایش پیدا نکرده است. او درباره اینترنت ۵G هم اظهار امیدواری کرد روزی فرا برسد که همه مردم به اینترنت پرسرعت فایوجی ۸۰۰ مگابیت تست شده در نمایشگاه تلکام دسترسی پیدا کنند. به اعتقاد زارع‌پور، توسعه شبکه‌های ۵G در ایران نیازمند بومی‌سازی و سرمایه‌گذاری هستند.


اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا نیاز به راهنمایی و کمک دارید؛ کانال تلگرام شبکه‌چی به آی‌دی shabakehchi@ را فالو و پرسش خود را برای مدیر کانال بفرستید تا جواب دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا